Entourage: Kore usulü kara komedi mi? Alırım bi’dal!

Entourage: Kore usulü kara komedi mi? Alırım bi’dal!
Kocaman bir fabrika düşünün. Tıkır tıkır çalışıyor. 7 gün, 24 saat! Çıkarttığı her yeni ürün için özel olarak tanıtıyor. Bazısı için aylar önceden davullarla zurnalarla duyururken bazıları kendi halinde başlayıp gümbür gümbür devam ediyor. Süreleri bittiğinde ise daha iyisi, daha yenisi olmak için tekrar o fabrikanın yolunu tutuyorlar. Kore dizilerinden bahsediyorum. Fabrika harıl harıl çalışırken, birden kendimi daha önce fragmanıyla radarıma girmemiş Entourage dizisini, ağzımdan sular aka aka izlerken buldum. Hal böyle olunca henüz iki bölümü yayınlanmış olan diziye bir İlk Bakış yazmak farz oldu.

***

Yönetmen
: Jang Young Woo
Senaryo: Seo Jae Won
Oyuncular: Seo Kang Joon, Park Jung Min, Cho Jin Woong, Lee Kwang Soo, Lee Dong Hwi
Kanal: tvN
Bölüm Sayısı: 12
Tür: Kara komedi
Yayınladığı Tarihler: 4 Kasım – 10 Aralık 2016
 
Dizi, Seo Kang Joon’un canlandırdığı, yakışıklı, yetenekli oyuncu Young Bin, menajeri ve arkadaşlarının içinde bulunduğu bir çemberde geçiyor. Kahramanız Young Bin yakışıklı ve yetenekli olduğu kadar alçak gönüllü bir "star". En yakın arkadaşları Ho Jin, kuzeni Joon ve Geo Book ile çocukluklarından bu yana yan yana olan ekibin yanında bir de CEO var. (Bilirsiniz işte takım elbiseli adamlar.) Young Min’in sahibi olduğu ajansın CEO’su Kim Eun Gab. Buraya kadar her şey çok tatlı ve sevimli duruyor, öyle değil mi?
 
Gel gelelim Entourage romantik komedi izlenimi verse de gerçek bir kara komedi. Dünyanın her yanında üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu düşündüğüm “Show Business” işinin, içine düştüğü trajik durumları, fazla can yakmadan izleyicisine sunma gayretinde. “Bizi izliyorsunuz, seviyorsunuz. Teşekkürler ama yaşadıklarımız sizin izlediklerinizden daha trajikomik!” diyorlar adeta. Çünkü ünlü olmak kamera karşısına geçmekten çok daha fazlası. Kamera önündeki ünlü insanların (Şarkıcı, oyuncu, sunucu vs. olarak ayırmadan direkt ünlü insanlar diyorum.) var olma çabası biz izleyenlere eğlenceli gelse de sahneye çıkana kadar neler yaşadıklarını, hissettiklerini bilmiyoruz. Özellikle tüketmeye bu kadar alışmışken, neleri neleri tüketirken ekranda gördüğümüz, asla ulaşamayacağımız isimleri mi tüketmeyeceğiz? Sistemi eleştirirken “bazı isimlere” selam çakmayı da unutmuyor. (Kimler olduğunu söylemeyeyim ki spoiler olmasın. ^^)

Aslında hikâyenin tüm derdi; “ünlüler” ve şov dünyasında, ışıklar kapanıp hayranlar evlerine gittiğinde neler olduğunu anlatmak. İlk iki bölüm için güzel anlatmışlar mı? Bence anlatmışlar.
 
Aslına bakarsanız K-Drama dünyasının kendini bu denli eleştirdiğini ilk iş Entourage değil. Ranini.Tv sayfalarında yorumunu bulabileceğiniz KBS kanalında yayınlanan PRODUCERS ve SBS kanalında yayınlanan ENTERTAINER dizileri de iğneyi de çuvaldızı da kendilerine batırmayı bilmiş işler. Tek fark işin içine giren romantizm.
 
Dizinin konusunu bir kenara bırakıp temposuna ve görüntülerine gelecek olursam…
 
12 bölüm sürmesi planlanan bir dizi için Entourage’ın temposu gayet yerinde. İlk iki bölüm boyunca, havada ne bir yetiştirme ile ilgili bir panik ne de rahatlık havası vardı. İlk bölüm ne zaman bitti, ikinciye ne zaman geçtim anlamadım bile. Bu güzel bir şey.
 
Görüntülere gelecek olursak… Dramların aksine ne ağır ve kasvetli; ne de “Nasılsa şov dünyasını anlatıyoruz. Verelim ışıkları, gitsin!” havası var. Ekranda gördüğüm her şey çok oldukça dozunda. Yani, göz yormuyor. Bu da güzel bir şey. (İlk bölümün Busan’da başlaması da ayrı bir güzel. <3 Çünkü Busan! Neden Busan sorusunun cevabı ise BURADA.)
 
***
 
Özetle; Entourage, biraz güldüren biraz düşündüren, izlerken ne gözü ne de kulağı yoran ve sadece on iki bölüm sürmesi planlanan bir Kore yapımı kara komedi. Haftanın iki saati, günün stresinden uzaklaşmak isteyenlerin seveceğini düşünüyorum.

Ve… Her zaman olduğu gibi dizinin yayınlanan ilk OST'sini ve tanıtımını hemen aşağıya bırakıyorum.

İzleyecek olan herkese iyi seyirler!
 
NOT: Bölümler ilerledikçe yorum kısmına düşüncelerinizi yazarsanız diziyi uzun uzun masaya yatırabiliriz. Ayrıca dizinin uyarlandığı Amerikan yapımı olan orijinal Entrourage'ı izleyenleri de aramızda görmek isteriz. (Ben izlemedim.) ^^


DOK2-The Good (Entourage OST)
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER