KBS ve Producer

KBS ve Producer
Dizi üretmek, dizi senaryosu yazmak ve onu yayınlamak göründüğünden daha zordur aslında. Dizi senaryosu yazarken çok da özgür değilsinizdir; yapımcının istekleri, yayınlanacağı kanalın izlediği yol, reyting vs. düşünmeniz gereken birçok konu vardır. Bu nedenle dizi senaryosu yazmak göründüğünden daha zordur.
 
Esas konuya gelirsek; bugüne kadar bir kanalın yayınladığı dizide bu kadar öz eleştiri yaptığını ve gerçeğe yakın yaklaşımlar takındığını görmedim; ta ki Producer'a kadar. Producer bir kanal içinde yapımcıların işleri, ilişkileri bu işe başlama hikayeler ile ilgili bir dizi. Bu dizinin yayınlayan kanal da KBS. Neden KBS’i vurguladığımı maddelerle sizlere anlatmaya çalışacağım.
 
KBS dizisinde başka bir kanal mı izleniyor, bana mı öyle geldi?
KBS'i gerçekten takdir ettim çünkü kendi dizisi içerisinde hiç çekinmeden kendi programının reytinginden kötü bir şekilde bahsedebiliyor -ki bu herhangi bir kanalın yapamayacağı bir şey- öyle ki kendi bünyesinde çalışan üst düzey elemanlardan biri KBS'in programı yerine faklı bir kanalın programını izlemeyi tercih ediyor. Bu az rastlanır bir durum, özellikle reyting savaşları günümüzde  kızışmışken. Sanırım bu kanalın kendine ve yaptığı işlere güveninden kaynaklanıyor. Ben de onların bu tutumdan dolayı önlerinde saygıyla eğiliyorum.
 
Bunlar bir senaryo; yineliyorum anlayın artık…
Bu dizide enteresan gelen bir nokta da programların bizim gerçek olduğuna inandığımız birçok kısmının bir senaryo olduğunu da gösteren bir dizi. Kendi Varyeti Şovları’nın çekimini, hangi aşamalardan geçtiğini, konuk arayışlarını, oyun arayışlarını vs cesurca yayınlıyor ve bir nevi kendi kendini ele veriyor. Varyeti Şov’a sanırım kimse bu kadar yakından bakmadı. Bu da bir TV kanalından beklenmeyen bir yaklaşım.
 
Denedik; ya tutarsa…
Dizinin içeriğine belgesel tadı katılmaya çalışılmış, karakterlerle ufak röportajlar yapılmış. Başarılı olmuş mu tartışılır; ama ben bir açıdan beğenmekle birlikte bir açıdan da beğenmedim. Bu tür röportajları maalesef senaryo kaldıramıyor ve senaryo içinde kopukluklara neden oluyor bu nedenle de sizin hikayeden uzaklaşmanıza neden oluyor. Bir açıdan da beğendim; klasik geri dönüşlerle veya karakteri kendi kendine konuşturarak derdini anlatması yerine bu tür bir deneme beni umutlandırdı. Klasik tutumlardan uzaklaşılmaya ve yeni anlatım yolları oluşturulmaya başlanıyor. Birkaç denemeden sonra daha başarılı olacağını düşünüyorum.
 
Cha Tae Hyun… 
Bana göre Kore’nin en başarılı aktörlerinden biri. Onu ilk “My Sassy Girl (2001)” de izledim ama beni etkileyen en güzel filmi “Ba:Bo (2008)”dir. Oyunculuğu inanılmaz doğal ve gerçekçi. İzlerken size “Bakın ben oynuyorum, bu benim rolüm.” diye bağırmıyor. Ayrıca da komedi oyuncusu ya da dram oyuncusu diye bir kalıba sokabileceğimiz bir oyuncu değil. Kısacası her rolün adamı. ^.^
 
Çok dikkatli bakıldığında ufak tefek hataları olan, sizi öyle derinden etkileyip, hayata bakış açınızı değiştirecek bir dizi değil ama alışılagelmiş dizi kalıbının dışında, yeni anlatım yöntemleri arayan ve kanalın kendine yönelik iğnelemelerin olduğu enteresan bir dizi. Bu özelliklerinden dolayı takdiri de hak ediyor. İzlemenizi tavsiye ederim. 

Okuduğunuz için teşekkürler. ^.^  
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER