Deliha: Gupse Özay daha iyisini yapabilirdi

Deliha: Gupse Özay daha iyisini yapabilirdi
Film 14 Kasım itibariyle vizyonda.
Hakan Algül’ün BKM yapımı yeni komedi filmi Deliha; mahallenin namusundan sorumlu, özgüveni fazla, haksızlığa tahammül edemeyen, racon kesen, erkeklere posta koyan karikatürize bir genç kızın, hayatının aşkını bulmasına uzanan komik öyküsünü anlatıyor. Gupse Özay’ın kalemi ve performansıyla şekillenen Deliha, ana akım sinema diline uygun yaratılmış olsa da zaman zaman antipatik olmaktan kurtulamıyor.

 Gupse Özay'ın bütün cevheri sesi ve mimiklerinde.

Deliha’yı ana hatlarıyla incelediğimizde; Recep İvedik (dişi versiyon), Şoför Nebahat, Ugly Betty hatta LeManyak’ın Tuğçe’sinin (dergideki bir tip) bir karışımını görüyoruz. Her şeye rağmen  Recep İvedik’le yeniden gündeme gelen "tek karakterli komedi" tarzına baktığımız zaman, Deliha fazla sırıtmıyor. Keza ülkemizin ana akım sinemasının komedi janrında, ya süzme salaklar ya da züppe kabadayılar/magandalar işi götürüyor. Deliha bu yaklaşıma kadın gözüyle bakması açısından da farklı bir yerde duruyor.

 Çok güzelim be!

Oldu Teşekkürler skeçlerindeki Gupse Özay ve Yalan Dünya’daki Nurhayat'ı Deliha ile kıyasladığımızda, oyuncuyu daha önce görmediğimiz bir tip ve performansla izlediğimizi söylemek mümkün. Ayrıca senaryosunda da adını gördüğümüz Özay bu konuda da kendini belli ediyor. Yan karakterlerin paslaşmasına imkan vererek diğer tek kişilik komedilere göre farkını ortaya koyuyor. Ama bundan öte bir yaratıcılık da maalesef söz konusu değil. Bence filmin asıl yıldızları yardımcı rollerdeki oyuncular. Cihan Ercan, Zeynep Çamcı ve Korhan Herduran hem dengeli hem de mübalağasız performanslar sergileyerek filmin temposunu ayakta tutmaya çalışıyor. Derya Alabora ise bu filmde biraz sönük kalmış. 

 Tutmayın deli kızı :) 

Sonuç olarak  Hakan Algül yönetimindeki Deliha; yönetmenin diğer komedileri Eyvah Eyvah serisi ve Berlin Kaplanı’nda olduğu gibi seyirciye orta şekerli bir komedi sunuyor. İffet filmi göndermesi, fotoğraf çekimi bölümü, Deliha’nın komik batıl inançları, senaryodaki parıltılara örnek olsa da, bence Gupse Özay daha iyisini yazabilir ve daha orijinal bir tipleme yaratabilirdi. Yine de kaba komedide bir kadın komedyenin başrolü üstlenmesi, Türk Sineması açısından seyirciye farklı bir deneyim sunuyor.

*Müzikler şeker gibi

*Recep İvedik’in oluşturduğu akımın yolunda giden örneklerin her sene daha da çoğalacak olması üzücü.

Filmin Notu: 5/2.5

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER