Organize İşler 2'yi beklerken

Organize İşler 2'yi beklerken
Kendisinin haliyle konuyla ilgili en ufak bir fikri olmasa da, epey bir süredir içten içe kırgınım Yılmaz Erdoğan’a. Dünyanın en şahane dizelerinde bahsedilen ‘Şu ellerin taşı bana hiç değmez, ille dostun bir tek gülü yaralar beni’  durumu söz konusu bir nevi. Kafamda ve kalbimde öyle bir yere koymuşum ki onu, başkaları yapsa ‘İzlemem biter’ diyeceğim işleri onda görünce kırılmışım bildiğiniz, içime kapanmışım. Yine de Organize İşler 2’nin fragmanını gördüğümde heyecanıma engel olamadım ve bu kırgınlığıma belki de bir nokta koyabilirim diye beklemeye başladım bile.

 

Organize İşler (bu durumda belki artık Organize İşler 1 demeliyiz) öyle bir film ki, televizyonda her rastlandığında sektirmeden izlenecek filmler listesinde Bizim Aile, Neşeli Günler, Tosun Paşa ekolünün hemen arkasından gelir. Ezberlediğin şakaları üzerinden neredeyse 15 sene geçmiş olmasına rağmen yaptığında bayat durmadığın nadir filmlerdendir. Bunca yıl sonra bile ‘Araba nerede?’ dediğinde ‘Para nerede?’ diye cevap veren insanlara hayatta ekstradan bir kredi vermeyi uygun bulma vesilesi bir filmdir. En sevdiğim kelimelerden ‘zira’yı kullanmak için dünyanın en güzel vesilesidir zira ‘Zira mı, zira nedir?’dediğimde neyden bahsettiğimi anlamayan kişilerle ilişkilerimi gözden geçiririm. 

Cem Yılmaz’a gördüğüm her yerde bayılırım ama bu filme kattıkları bambaşkadır, filmin de ona. Dünyanın en kuşlar konduran adamı bile olsan olmamış bir filmin içinde parlaman mümkün değil zaten, bu film bunun en güzel ispatlarındandır belki. ‘Filoloji nedir? İngiliz dili ve edebiyatı. İngiliz dili, tamam bizim için’ diyaloğu Cem Yılmaz’ın ağzından çıkan onca cümle arasında en çok aklımda kalanlardan biri olmuşsa böyle bilir böyle söylerim. Böyle tek tek anlatmakla bitecek gibi değildir tabii Organize İşler'de çaktırmadan aşırı parlayan yıldızların sayısı ama bir de rahmetli Ayberk Atilla'nın 'Burada Müslüm denen bir hıyar varmış' sahnesindeki halini hatırlatmak ve en iyisi filmi bir tur daha izlemeye özendirmek isterim sizi. 

Yılmaz Erdoğan’ın her filminde olduğu gibi Organize İşler’de de şahane bir hüzün-komedi dengesi vardır bir de tabii. Tam aşırı efkârlanacak gibi oluruz, çok komik bir şey olur. Tam gülmekten gözümüzden yaş gelir, Süpermen ‘İçinde siyah çakıl taşları olan berrak ama akıntılı bir su’ diye anlatır aşkını, oturur onunla birlikte doldururuz gözlerimizi.

Gelelim Organize İşler 2-Sazan Sarmalı’na. Fragman yine çok seveceğimiz bir film izleyeceğimize dair umutlarımı fazlasıyla yükseltti, bonusumuz da Kıvanç Tatlıtuğ olacak gibi. Belki Yılmaz Erdoğan’la barışmak için bunu bekliyorumdur, kim bilir? İyi seyirler olsun dilerim. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER