Efsane Kadın: Kalbinin sesini dinleyen kadın

Efsane Kadın: Kalbinin sesini dinleyen kadın
Bazı insanlar vardır kalbinin sesiyle hareket eder, bazıları da tam tersi mantıkçıdır, hep aklını dinler. Ben mantıkçı diye tabir ettiğim taraftayım. Kalbimin sesini pek dinlemem çünkü duygularımla hareket ettiğimde sonunda yaşayacağım üzüntü daha yıkıcı olur. Mantığımla hareket ettiğimdeyse durumu her yönüyle değerlendirebildiğimden sonu olumsuz da olsa daha dirençli durabilirim.

İnsanın aklıyla kalbi her zaman ortak noktada buluşmaz gibi gelir bana. Belki de benim aklımla kalbim hep çatıştığından böyle düşünüyor olabilirim. Tabii bazen kalple aklın aynı şeyi söylediği de olur ve bu bence çok değerli. Yakın zamanda o da başıma geldi ama işte orası çok daha karmaşık bir hikaye, onu başka zaman konuşuruz. Şimdi konumuz Efsane Kadın.

Efsane Pars, kalbinin sesini dinleyenlerden. Efsane Pars kim derseniz, kendisi bir sinema ve sahne sanatçısı. 80’li ve 90’lı yıllara damga vurmuş bir yıldız. Döneminin en meşhur sanatçılarından biri olan Efsane Pars’ın lakabı “Kızıl Bomba”, öyle bir efsane yıldız kendisi anlayacağınız. Efsane Pars, sanat hayatının yanında kendini aşka adamış bir kadın. Tam bir aşk kadını. Ömrünü kalbinin sesini dinleyerek aşkın peşinde savrularak geçirmiş, sevdiği adamlar için maddi manevi her şeyini feda etmiş. Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi şöhretin de aşkın da bir gün sonu gelmiş. “Gerçek bir yıldız asla düşmez, sadece ara verir” diyen ve yeniden şöhretle aşkın peşinden koşmaya devam eden Kızıl Bomba’nın anılarını dinlemek büyük keyifti.

Ali Kemal Güven’in kaleme aldığı ve Naz Erayda tarafından yönetilen Efsane Kadın, çok naif, duru ve hisli bir oyun. Oyunda Derya Alabora tek kişilik performansıyla ve seslendirdiği şarkılarla harikalar yaratıyor. Oyunda dönemin efsane sanatçılarına selam çakılıyor ve birbirinden güzel şarkılar seslendiriliyor. Şarkı seçimleri o kadar güzel, metinle o kadar uyumlu ki her bir şarkıda başımı elimin üstüne yatırıp hisli hisli dinledim.

Oyunda kullanılan saç aksesuarlarına da bayıldım. Ancak dekorda kullanılan teknolojik görselleri çok sevdiğimi söyleyemem, tabii bu tamamen benim dekora ve tiyatroda teknolojiye olan bakış açımla alakalı yoksa oyun bütününe bakıldığında görsellerde herhangi bir sorun yoktu kaldı ki dekor ve ışık tasarımında usta Cem Yılmazer’in eserini değerlendirmek bana düşmez. Önemle belirtmek istediğim bir diğer husus ise Saydan Çelik tarafından hazırlanan oyun afişi tek kelimeyle muhteşem.

Ezop Sahne tarafından sahneye konulan Efsane Kadın’da keyifli vakit geçireceğinizi belirtir, izlemenizi tavsiye ederim.
 

Kalbinizle aklınızın hep aynı noktada buluşması dileğiyle…


bkz. İletişim'e nazik davetleri için teşekkür ederim.
 

Unutmuyoruz, tiyatro iyidir, iyileştirir.
 
 
Oyun Künye Bilgileri:

Yazan: Ali Kemal Güven
Yöneten: Naz Erayda
Oynayan: Derya Alabora
Dekor & Işık Tasarımı: Cem Yilmazer
Müzik Direktörü: Cumhur Bakişkan
Kostüm & Aksesuar Tasarım: Ubeyd Bayraktar, Cansu Tabak
Yönetmen Yardimcilari: Hande Selen Canar & Gizem Ertürk
Sahne: Ezop Sahne 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER