Gezici Festival başladı..

Gezici Festival başladı..
28 Kasım - 8 Aralık 2014 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival için dün akşam (27 Kasım) bir açılış kokteyli düzenledi. Rahmi Koç Müzesi Çengelhan’da düzenlenen kokteyle pek çok sinema emekçisinin yanı sıra, sinemaya gönül vermiş izleyiciler ve festivalin bu sene 20.sinin düzenlenmesine yardım eden kuruluşlar da katıldı.

Açılış Derya Alabora’nın Gezici Festival'in geçmişine dair anlattığı küçük hatırlatma notları ile başladı. Buna göre Gezici Festival, bugüne kadar toplam 5 ülke ve 23 şehre giderek, 56 bin 872 kilometre yol kat etti. 1995'ten bu yana dünya ve Türkiye sinemasının en yeni örneklerini izleyicisiyle buluşturdu.

Daha sonra Taner Birsel festivalin 20. yılına kavuşmasını sağlayan ve festivale destek veren haber yayın kuruluşlarına ve Büyük Elçiliklere teşekkür etti. Ardından "Teşekkürler" adlı yabancı kısa film gösterildi ve tüm salon kahkahaya boğuldu.

Açılış kokteylinde yönetmen Reis Çelik, Babazula grubunun solisti Murat Ertel, Murathan Mungan gibi sanatçılar da yer aldı. Önceki yıllarda Zeki Demirkubuz, Tuncel Kurtiz ve Barış Bıçakçı'nın seçtiği filmleri sinemaseverlerle buluşturan festival, bu yıl Murathan Mungan'ın özel seçkisini "Gerçeğe Açılan Üç Kapı" bölümünde gösterecek.

Festivalin "Türkiye 2014" bölümünde,  "Annemin Şarkısı", "Balık", "Ben O Değilim", "Neden Tarkovski Olamıyorum", "Sivas" ve "Toz Ruhu" gibi yapımlar gösterilecek. Ayrıca, merhum sanatçı Tuncel Kurtiz'in yönettiği "E5 Ölüm Yolu" belgeseli de 29 Kasım'da Çağdaş Sanatlar Merkezinde gösterilecek.

Öte yandan festival, dünya sinemasından pek çok farklı filmleri de seyirci ile buluşturacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER