Gareth Stranks, Friends'e alternatif son yazdı, dünya çapında tepkiler aldı

Gareth Stranks, Friends'e alternatif son yazdı, dünya çapında tepkiler aldı
Bilmem hatırlar mısınız, sizle geçtiğimiz haftalarda ilginç bir Friends haberi paylaşmıştık. Bir Twitter kullanıcısı efsane dizi için alternatif bir son yazmıştı. Friends'in eğlenceli havası aksine oldukça karanlık bir yapısı olan bu final hızla internette yayıldı. Dünya genelinde Friends hayranları tarafından paylaşıldı ve üzerinde konuşuldu. Peki neydi bu farklı son? Birlikte hatırlayalım...

"Ben Friends'i Phoebe'yi Central Perk'in penceresinden bakan evsiz bir meth bağımlısı olarak bitirirdim. Her çılgınlık, onun kendini merkeze aldığı her bölüm, hepsi aslında onun nasıl gruba yabancı olduğunu gösterirdi. Böylece her şey daha mantıklı bir hal alırdı. 10 sezonun tamamı onun hayal gücü olurdu. Kendini başkalarının hayatına dahil etme biçimi... Tüm istediği sadece arkadaşlardı.

Final sahnesi Phoebe'nin Central Perk'ten uzaklaşması ve Ross, Rachel, Joey, Chandler, Monica'nın kendilerini uzaktan izleyen deli kadın hakkında konuşmasıyla biterdi. Hepsinin aslında sandığımızdan farklı isimleri ve karakterleri olurdu.

Phoebe bir eşya dükkanını geçer ve oradaki aynada kendi yansımasını görürdü. Magazanın adı da Ursula olurdu. Sonunda Phoebe, çeşmenin önünde uyuduğu parka dönerdi. Kırık bir lamba bankın yanında dururdu. Ardından yağmur yağmaya başlardı. Onu arkadan altı tane kirli ama renli şemsiyeyi açarken görürdük.
Ekran kararırdı."

İşte bu birkaç paragraflık yazı herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Bazıları çok başarılı buldu, diğerleri Friends havasına uymadığından beğenmedi. Hepsinden öteye de damaklarda üzücü bir tat bıraktı.

Yapılan haberlerde bu sonu yazan Twitter kullanıcısının ismi de sıkça geçiyordu. Biz de "Neden bu fikrin sahibiyle irtibata geçmeyelim ki?" diye düşündük. Kendisine bir mesaj atıp, istediğimizi açıkladık. O da bizleri kırmadı, sorularımızı yanıtladı. Gelin bakalım bu adam kimmiş, neciymiş, böyle bir final aklına nereden gelmiş...

Garet Stranks 30 yaşında grafik tasarımcı


BD: Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin? Kimsin, nerede yaşıyorsun? Ne işle meşgulsün? 
GS: Adım Gareth Stranks. Grafik tasarımcı olarak çalışıyorum. 30 yaşındayım ve Londra'da yaşıyorum. Televizyon endüstrisiyle bir sürü iş yapıyorum. Ama Friends'le ilgili alternatif sonun internette popüler olması tamamen tesadüf.

BD: Twitter hesabında büyük bir Friends hayranı olmadığını söylemişsin. O halde neden alternatif bir son yazmak istedin? 
GS: Bence Friends büyük hayranı olmasan da hayatın boyunca bildiğin yapımlardan birisi. Dizi biteli 10 yıldan fazla olmasına rağmen İngiltere'de televizyon günde birkaç kez Friends yayınlıyor. Eninde sonunda istemesen de televizyonda denk gelip izliyorsun. 

Birkaç hafta önce kız arkadaşımla birlikte televizyon seyrediyorduk. O pazar günü üç saat boyunca Friends izledik. Sonunda da Friends'teki büyük olaylar hakkında konuşmaya başladık. Ross ile Rachel'ın ayrılıp barışmaları, Monica ve Chandler'ın birbirlerine olan aşkı, Joey'nin yemek sevgisi... Phoebe'nin önceden evsiz olduğunu düşününce Friends'teki diğer karakterlerin onun hayal gücünün bir sonucu olduğunu düşünmek komik geldi. Aklımdaki hikayeyi yazıp Twitter'a koyunca da birden popüler oldu. Neredeyse dünyanın her yerinde haber oldu.

BD: İlk ne zaman Friends izledin peki?
GS: 12 ya da 13 yaşında olmalıyım. Sene muhtemelen 1997 ya da 1998'di. Friends 80lerde doğduysanız birlikte büyüdüğünüz dizilerden biri.

BD: Peki bu alternatif final için neden Phoebe'yi seçtin? Özel bir nedeni var mı?
GS: Dizinin birkaç bölümünde Phoebe'nin geçmişinden ve sokakta geçirdiği zamandan bahsediliyor. Bu sebeple de grup içinde en dışarıda kalan karakter o. Doğal olarak "Her şey onun hayal ürünüydü!" klişesinin kullanmak istediğinizde en uygun karakter Phoebe. Onun da dışında Phoebe benim en az sevdiğim karakter. İlk sezonlarda çok daha komik bir karakterdi. Hikaye ilerledikçe can sıkıcı bir karaktere dönüşmeye başladı. 
 
BD: Tüm bu olanlardan sonra ne gibi tepkiler aldın? Hayranlar farklı finalini nasıl buldu? 
GS: Tepkiler inanılmazdı. Dünya'nın dört bir yanından bu kadar insanın benim fikrimi paylaşmak isteyeceğini düşünmezdim. Friends'in yaratıcılarından Kevin Bright bile cevap yazdı. Bu sondan pek hoşlanmamıştı ama yine de inanılır şey değildi.

BD: O sonu yazarken böyle tepkiler alacağını düşünüyor muydun? Dünya genelinde bir ilgi gördün. Biz Türkiye'den bile duyduk. Tüm bunların ardından nasıl hissediyorsun?
GS: Bu harika bir durum. Bu kadar ilgi görmesinden dolayı gerçekten mutluyum. Ancak Dünya çapındaki mecraların bunu haber olarak yazması beni gerçekten şaşırttı. Özellikle bazı insanlar bunun bir şaka olduğunu anlamadığından durum daha da komik oluyor aslında. Bazı insanlar Twitter üzerinden bana yazıp bu sonun onları üzdüğünü dile getirdi.

BD: Hep Friends konuştuk. Sevdiğin başka diziler var mı?
GS: Aklıma ilk gelenler Cheers, 30 Rock, The Simpsons ve  Modern Family oldu. Ayrıca The Thick Of It ve Peep Show gibi İngiliz komedilerini de seviyorum.

BD: Peki favori dizilerin hangileri?
GS: Bence Breaking Bad şimdiye kadar yapılan en iyi televizyon dizisi. Gerçekten şahane bir iş.

BD: O kadar Friends konuşmuşken sormadan olmaz... Favori bir Friends karakterin var mı?
GS: Tabii ki. Favorim kesinlikle Rhonda. O, Ross'un çalıştığı müzede bir rehberdi. Gerçekten şahane bir karakterdi.

BD: Sorularımızı cevapladığın için çok teşekkür ederiz.
GS: Asıl ben teşekkür ederim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER