İspanya’nın en ayrıcalıklı lisesine buyurun: Elite!

Omar Ayuso (Omar) & Aron Piper (Ander)
Oyuncuların tümüne dizide kendilerininki hariç en sevdikleri hikayeyi sordum ve oylamayı açık ara Omar ve Ander’in hikayesi kazandı. Elite, Omar Ayuso’nun ilk tecrübesi olmasına rağmen oyuncu içten ve tutarlı bir performans gösteriyor. Müslüman, gay ve uyuşturucu satıcısı olan karakteri ise diğerlerine “sizin derdiniz de dert mi” dedirtecek düzeyde karmaşık.

● Dizide aranızda çok sağlam bir kimya var. Bu karakterlerin bunca engel karşısındaki ilişkisini nasıl geliştirdiniz?
Aron: Çok uzun bir prova sürecimiz oldu. İki yönetmenle çalıştık ve performanslarımızı geliştirmemizde bize çok yardımcı oldular. Ev ödevimizi yaparak kendi başımıza da çalıştık. Kendi içimize ve geçmişimize baktık. Böylece çekim zamanı geldiğinde hazır hissediyorduk.

● Kendi kişisel hayatınızdan karakterlerinize bir şeyler kattınız mı?
Omar: Bir rolü gerçek kılmak ve dolgunlaştırmak için ruhunuzu katmanız lazım. Bu kendi tecrübe ettiğiniz şeyler de olabilir ya da doğrudan tecrübe etmediğiniz, çevrenizde yaşanan şeyler de olabilir. Ancak o gerçekliği bir yerden çekmeniz lazım performansınıza.

● Dizi İspanya’da genç ve gay olmak üzerine neler söylüyor?
Aron: Biz bunu son derece doğal bir şekilde ekrana getirmeye çalıştık. Sadece eşcinsellik değil, biseksüellik, poliamori gibi yönelimler de dizide son derece saf ve olgun bir şekilde işleniyor.

● Gay ve Müslüman gençler sayenizde ekranda kendileri gibi birini görebilecekler. Bu önemli bir şey, nasıl hissediyorsunuz bu konuda?
Omar: Benim için en önemli şey bu ülkelerdeki genç kişilerin kendilerini bu rolde görebilmeleri, umutlu hissetmeleri ve temsil edildiklerini bilmeleri. Tepkileri ne olursa olsun. Eğer bir kişiye bile kendinden bir yansıma gösterebilirsek başardık demektir.
Aron: Dizinin çok büyük ve ağır bir mesajı var. Bu da büyük bir sorumluluk demek. Bu bazı ülkelerde diğerlerine göre daha büyük bir etki yaratabilir. Ancak konuyu masaya getirmek bizim için çok önemli.

● Dizide arkadaşlarınız eşcinselliğinizi öğrendiklerinde genel olarak olumlu tepki veriyorlar. Bugünün İspanya’sında bu gerçekçi bir tablo mu?
Aron: Bence gerçekçi. Çevremdeki insanların da benzer tepkiler vermelerini beklerdim. Belki bu kadar pozitif olmazdı ama kesinlikle negatif de olmazdı. İspanyol gençliği için gerçekçi olduğunu düşünüyorum.
Omar: Dizide bazı nüanslar var. Bazen insanlar yüzeysel olarak bu tip şeyleri kabullenmiş gibi görünse de yüzeyin altında hala mikro-homofobi olabiliyor. Bu konuda yapılması gerekenler var.

● “La casa de papel” tüm dünyada çok popüler oldu. Siz oyuncu olarak seçildiğinizde henüz ekrana çıkmamıştı. İspanya dizilerinin bugün geldiği yer, Elite’in gördüğü ilgi sizi şaşırttı mı?
Aron: Çok şaşırmadım açıkçası. Ne derece olacağını bilmesem de, Netflix’in gücünü ve sonrasında La casa de papel’in popülaritesini düşününce Elite’in başarılı olmasını bekliyordum.
Omar: Kendi adıma, bu diziyi yapabilmek, bu rolde oynayabilmek benim için çok önemliydi. Projede yer almak bile yeterli bir ödüldü benim için. Başarılı da olursa ne güzel ama sadece ekibinde yer aldığım için bile çok mutluyum.

-- SPOILER --
● Finalde sadece sizin karakterleriniz mutlu bir sona ulaşıyor. Bunun anlamı nedir sizce?
Aron: Başından beri bizim hikayemiz gerçek aşkın hikayesi olarak tasarlandı ve aşk kazanacaktı. Dolayısıyla böyle bitmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Gelecekte ne olur bilemeyiz ama şimdilik bu şekilde bitti. Ayrıca dizi boyunca çok çektiler. Ve iyiliğin temsili gibiydiler. Hak ettiler mutlu olmayı.

---SPOILER---

● Kendinizinki haricinde dizinin en sevdiğiniz hikayesi hangisiydi?
Aron: Samuel, Nano ve Marina’nın hikayesi.
Omar: Benim için Carla, Polo ve Christian’ın hikayesi.

● Sizi seçen çok oldu bu sorumda.
Omar: Sevindim çünkü bu hikaye saf bir aşkı anlatıyor. Diğer hikayeler daha inişli çıkışlı.
 
Röportaj devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER