Breaking Alicia

Bu hafta The Good Wife en sevdiğimiz karakterlerden biriyle karşımızdaydı: Colin Sweeney. Ailemizin sempatik seri katili Sweeney bu sefer bir televizyon dizisi yapımcısına dava açmıştı ve çekilen dizinin karakterine saldırı mahiyetinde olduğunu iddia ediyordu. Bir süredir bu kadar eğlenceli bir bölüm hikayemiz olmamıştı, iyi geldi. Özellikle de Dylan Baker’ı Sweeney yerine dizide onu canlandıran oyuncu olarak izlemek müthiş komikti. Hayatımda ilk defa bir tipleme daha da karikatürize hale gelsin istemiş olabilirim. Savunma dizinin gerçeklerden beslenmediğini, dolayısıyla Sweeney ile alakası olmadığını söylerken tam kaybetmek üzereyken ağız değiştirdi ve bölüm tadında yenmez hale geldi. Dizinin birebir gerçekleri anlattığı ve kesin kanıtlara dayandığı iddia ediliyordu. Colin’in karısını öldürüp öldürmediği sorusu yeniden masadaydı. Eşlerden yana yüzü bir türlü gülmeyen Colin bu sefer de şirketten daha çok pay isteyen yeni eşinin saldırısı altındaydı, işin özü bu. Yeri gelmişken söyleyeyim, gelecek sezon Supergirl dizisinde izleyeceğimiz Laura Benanti çok daha büyük bir yıldız olacak, bu yetenekle başka türlüsü kaçınılmaz. Colin Sweeney mi daha kötü oyuncu, yoksa onu davalık dizide oynayan mı emin değilim ama iki milyon dolara karısını susturduktan sonra tanık kürsüsünde sergilenen “ben karımı çok severdim” şovunu yargıç yemedi, onu biliyorum. Günü kurtaranın ve karşı tarafı pes etmeye zorlayanın Alicia olduğunu ya da Sweeney’nin yine paçayı sıyırdığını söylemeye gerek yok sanırım.

Hatırlayacaksınız Kalinda Cary’i kurtarmak için Bishop’a borçlanmıştı. Şimdi o borcu ödeme vakti geldi… Bishop’ın oğlunu okula götürüp getirerek! Tabii ki hiçbir şey göründüğü kadar basit değil, ve tabii ki çocuk bilinemez bir düşmanın takibi altında. Üstelik okulda da zor anlar yaşıyor. Kalinda’nın adeta annelik içgüdüsüyle çocuğa saldıran iri kıyım kalasa ağzının payını vermesi şahaneydi. Fakat çocuğun kimliğini Bishop’tan gizlemeye karar verdi, ki koskoca mafya babası gidip oğluna zarar veren çocuğu ortadan kaldırmasın. Ama Bishop ne yapıp edip durumu öğrendi. Şimdi ne yapacak diye beklerken Bishop’ın tek yaptığı çocuğu babasına şikayet etmek oldu. “Hayatımda yaptığım en zor şey… baba olmak.” Vay anasını.

Prady ilkokul çocuğu gibi her şeyi öğretmenine şikayet etmeye ne kadar devam edecek bilmiyorum. Bildiğim tek şey, artık çok sıkıldığım. Bu sefer de Toby Ziegler isimli (yaşasın The West Wing referansı) bir Twitter kullanıcısı Prady’nin eşcinselleri desteklediğini ifşa ederek oy kaybetmesine yol açıyordu ve kafasına taş düşse Alicia’nın ekibinden bilecek olan Prady yine parmağını bizimkilere uzatıyordu.

Prady ve Alicia arasıdaki savaş bununla sınırlı değil. Çok zengin bir işadamının parasının peşinde ikisi de. Efsane oyuncu Ed Asner’ı gülmekten yerlere yatıran bir rolde izlemek çok keyifli: zengin, yaşlı ve sapık. Alicia’nın aralıksız tacizleri savuşturmaya çalışmasını dev bir sırıtışla izlediğim doğrudur, durum her ne kadar berbat olsa da. Asıl ilginç olan parayı kaybedeceğini anlayan Alicia’nın artık seksiliğini kullanabileceğine karar vermesiydi. Redmayne’in ona destek olmaya karar vermesinde bu da etkendi elbette. Bir diğer etkense homofobik olması ve Prady’e bu yüzden destek vermek istememesiydi. Öyle ya da böyle Prady haklı çıktı işte, eşcinsellere destek verdiği dedikoduları (tövbe?!) ona büyük bir desteğe mal olmuştu.

The Good Wife’ın en sevdiğim özelliklerinden biri iyiyle kötüyü kesin çizgilerle ayırmaması. Redmayne Alicia hakkında ağza alınmayacak laflar ederken Prady’nin bu durumu kabullenememesi ve Alicia’nın kendisinin vermediği (ya da vermeyeceği) tepkiyi vermesi oyumu onun kazanmasına yol açacaktı neredeyse. Prady de en sonunda Alicia ile bu şekilde yarışamayacağını anladı sanırım. Vazgeçseler artık şu sahte kibarlıktan.

“İnsanların kötü şeyler yapmasından hoşlanmıyorum. Bugün kötülük yaptım.”

“Sen kötülük yapmazsın, tanıdığım en iyi insansın.”

Ve bu sözün artık doğru olmadığını bilen Alicia’nın dökülen gözyaşlarına eşlik eden gözyaşlarım… 

Para için nelere göz yuman Alicia’nın en azından hala vicdanı sızlayabiliyor ve dini bütün kızından yardım alabiliyor. Bunu bilmek bile güzel. Anti-kahramanlığa kendini tamamen kaptırana kadar, çok yaşa Azize Alicia.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER