‘‘Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe’’
Ne çok insanın hayatında nasıl acı izler bıraktınız kimbilir? Kimbilir kaç kadının anne, kaç erkeğin baba olma  hayalini demir parmaklıklar arkasında müebbete mahkum ettiniz. Merve, o kayıp sahiplerini temsilen karşımızda. Merve; işkenceyle hayalleri çamura bulanmış, doğmamış evlatları elinden alınmış, dünyası karartılmış bilmem kaç kadının toplamı. Merve sadece Merve değil aslında.
Dün akşam 22. bölümünü seyrettiğimiz Yedi Güzel Adam’da kavuşmalar, barışmalar, kayıplar seyrettik bir dolu. Pek çok duygunun bir arada yaşandığı keyifli bir bölümdü. Geceye damgasını vuran olay, Merve’nin gördüğü işkence nedeniyle hayat boyu evlat sahibi olamayacağı haberiydi. Merve sadece Merve değildi işte. Kirli elleriyle hayal ve gelecek çalan zalimler ordusunun üstünü çizdiği onlarca kurbandan biriydi artık. Fakat onlar sanıyordu ki bütün bunlar unutulacak. Yanılıyorlardı. Biz unutsak, tarih unutmayacak. Merve, acısını inci bir kolye gibi taşıyacak gerdanında. Hayat boyu. Merve ya da Merveler, kayıplarından asla utanmayacaklar. Ne burada, ne diğer tarafta. Masumiyet ve acı, başka kimsede böyle soylu durmayacak.

Seni seviyoruz Kahraman, biliyorsun değil mi?

Merve’yi hastaneye yetiştiren dayısı Çalık’ın vicdan azabı da ne şekilde diner bilmem. Diner mi dersiniz? İçeride yeğeni canıyla uğraşırken hala hastane bahçesinde senlik benlik davası gütmesinden sonra vicdan azabından ölüp biteceği yönündeki tüm beklentimi çöpe attım. İnsan bi sükunetle bekler yahu. İki dakika utanır ettiğinden. Çalık’ı sevmek çok istedim. Ama ne yazık senaryoda payına düşen davranışları onu sevmek fikrinden fena halde alıkoydu beni. Çalık hastanede Cevat’ı görünce kanı beynine sıçradı. Bir dayı gibi ‘yeğenim iyileşsin de kurban keseyim’ diye adaklar adamak yerine ‘‘Hele Merve iyileşsin, öldüreceğim bunu’’ demeyi tercih etti. İşte tam bu cümleden sonra, Çalık’a insanlık dersi veren bir cümle döküldü Kahraman’ın dudaklarından: ‘‘İşte o zaman karşında beni bulursun!’’ Kahraman bahçede, sınıfta onlarca kez kavga edip bir türlü aynı dili konuşamadığı Cevo’suna kalkan oldu işte. Canını canının önüne koyacak kadar sevmiş demek Cevat’ı. Lise arkadaşlıkları böyleydi eskiden. Şimdi öyle olduğunu sanmıyorum. İlginçtir insanın yaşı ilerledikçe yakın tarihe dair pek çok şeyi unutup, hatta üniversitedeki hocasının, arkadaşlarının ismini dahi hatırlamayıp lise arkadaşlarını, hocalarını dün gibi hatırlayabiliyor. Yaşanan her şey daha samimi ve gerçek olduğu için belki de. İnsan zaman geçtikçe hatırasında ve hafızasında yalnız gerçeklere yer veriyor.

Sen kime silah doğrultuyorsun Selim Abi?

Aslında gecenin ilk kahramanlığı Cevat’tan geldi dün. Cahit Hoca’yla dışarıda yürürken Devrimci Selim’i Hakkı’ya silah doğrultmuş halde gördü. Tam da Cevat’tan beklediğimiz gibi atik bir hareketle ‘‘Sen kime silah doğrultuyosun Selim Abii?’’ diye bir çıkışı vardı ki… Aslanım Cevat, dedim içimden. Cevat ve Kahraman’ın inandıkları fikrin temsilcilerine karşı durmaları bize inceden ve naif bir mesajdı bence. Dün gece tanığı olduğumuz o iki sahnenin bize şunu anlattığını düşünüyorum:
 ‘Siyasi görüş, asla arkadaşlık ve insanlığın önüne geçemez. Hiçbir ideoloji bir kişinin tekelinde değildir. Ülkücü Çalık, yanlış bir model olabilir fakat bu ülkede Kahraman gibi cesur yürekli, insanlığı ağır basan ülkücüler de vardır. Devrimci Selim polis vurabilir ama devrimci Cevat karıncayı bile incitemez. İdeolojiler kişiler üzerinden yola çıkarak değerlendirilmez.’
Bu güzel mesajı sevgili senaristlerimiz Ahmet Tezcan ve Nevin Şahin’in Türk Milleti’ne bir selamı olarak görüyor ve payıma düşeni alıp başım üstüne koyuyorum.

Yolunuz aydınlık olsun, Kara Lise'nin ak alınlı gençleri.

Yolları ayrı ayrı olsa da bir köşe başında birbirini bekleyen arkadaşlıkların, işkenceci, bölücü zihniyete inat birbirine nefer olan insanların ‘bahar müjdesi’ gibi hallerini seyrettik dün. Tam yeşerdi dediğimiz anda fena halde ayaz vurdu ümitlerimizi. Merve’nin hali, annesinin feryadı ok gibi saplandı ciğerimize. Yaprak döktü işte bir yanımız, bir yanımız ise hala inatla, ümitle bahar bahçe…
Bu şarkı da benden size armağan olsun.
Emek veren herkesin eline sağlık.BUNLARI DA SEVERSİN

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER