Hoş geldin kışın ardından doğan güneş...
'Maşallah' diyerek girelim ^_^
40 haftalık yolculuğumuzun en tatlı durağında durdu tren. Makinist düdüğü çaldı, minik yolcu da onu bekleyenlerle kucaklaştı. Hoş geldin Düğme Cevher! Hoş geldin HülKer’in mucizesi, hoş geldin Hülya’nın hazinesi, hoş geldin Kerim’in heyecanının sebebi, hoş geldin minik Cevher…

Yolculuk yormuş, hala uykusu var

Öyle hoş geldin ki; yüreğimde kelebekler uçuştu. Öyle hoş geldin ki; gözyaşlarım kahkahalarıma karıştı. Gel biraz nefeslen, etrafı seyret, seni bekleyenlerle tanış, kucaklaş. Ben de sana biraz annenden ve babandan bahsedeyim.


"Düğme, ben senin annenim..."

Senin bu annen var ya dünyanın en güzel delisi biliyor musun? Çok çılgın ama çok da güçlü. Zaten bu huyunu annenden almışsın belli, sen de iyi direndin Düğmecik.

"Düğme, ben senin babanım..."

Senin bu baban da dünyanın en güzel heyecanlanan babası. Seni öğrendiğinde, seni ilk kez gördüğünde öyle heyecanlandı ki doğumunu görseydi heyecandan düşer bayılırdı sanırım.

Hüseyin Cevher Beycim ilk günlerine döndü

Ah Düğmecik… Ben de çok kızdım babana. Abin Mehmet’in doğumunu da görmemişti, seninkini de göremedi. Biraz bencil senin baban, biraz da bulutların üzerinde gezinmeyi sevenlerden. Ama öyle güzel bir insan ki, öyle güzel bir kalbi var ki… Belki de babanı sen değiştirirsin Düğme. Baban hep dertleşebileceği, kucağından indirmeyeceği bir kız çocuğu hayali kuruyordu biliyor musun? Sana neler anlatacak, seninle nasıl dertleşecek kim bilir? Babana destek olur musun Düğme? Babanın hatalarından arınmasını, annenle yeniden mutlu olmasını sağlar mısın? Ceketin iki yakasını birleştiren bir düğme gibi kalplerini yeniden bir araya getirir misin?

Yeni baştan... 

Düğme… Sen aşk bebeğisin. Aşkla geldin, aşkla büyüyeceksin. Hüzünlü gözlerle babanı izleyen anneni görüp de üzülme. Annen babanı, baban anneni çok seviyor aslında. Ama büyüklere akıl sır ermiyor işte bazen. Onlar da yaptıkları hataların farkına varacak elbet. Sonra mutlu anlar saracak dört bir yanınızı.

Çorbasını kapıp gelen Kaya <3

Biraz da seni bekleyen insanlardan bahsedeyim istersen. Senin bir ablan bir de abin var Düğmecik… Bahar, aynı annen gibi sapsarı, çok güzel bir kız çocuğu. Annenin karnını ‘Düğme’ diye seviyor biliyor musun? Mehmet, kıvırcık saçlarıyla babanın aynısı. O da bebek daha, beraber büyüyeceksiniz üçünüz.

Ah be Bayram Bey...

Bayram deden var, öyle güzel bir dede ki o. Süheyla babaannen var, senin üzerine titrer; bakma seni görüp de üzüldüğüne, sen de hep böyle kalmayacaksın ya. Hüseyin amcan var, güzel kalplidir amcan. Bugün herkesi ne kadar güzel idare etti, değil mi? Melek teyzen var, bakma ona kızdığıma seni nasıl da heyecanla bekledi gördün mü? Bade halan var, tam bir çılgın! Ben çok severim, eminim sen de seveceksin. Mahir dayın var, annenin en yakın dostu. Kocamandır kalbi, sana neler neler yapacak bak gör. Zeynep var, annenle Eltispor kurdular, Hüseyin amcanın eski eşi. Senin hep yanında olacak bundan sonra. Hatta annen seni ilk onun yanında öğrenmişti, biliyor musun? Kaya var, çorbasını kaptığı gibi koşup gelmiş hastaneye, canını sevdiğim. Ceren var, kuzenin; seninle oynayacak sen biraz büyüyünce. Aysel-Ceylan-Aysel var, Atıf var, Arda var, Nilay var, senin yolunu gözleyen ne çok insan varmış gördün mü Düğme? Hepsiyle uzun uzun tanışacaksın, merak etme...

"Düğme sana bir şey diyeyim mi? Baban sana aşık olacak kızım..."

27’inci bölümde tanıştığımız Düğme, nihayet elimize doğdu. Bende bir teyze/ hala sevinci var ki sormayın. Hülya’nın Düğme’yle tanıştığı andan beri ağlayarak izledim, çoğu da mutluluk gözyaşlarıydı. İlk nefes, ilk tanışmalar, ilk dokunuş ve dahası… Nereden başlasam, nasıl anlatsam?

Düğme, muazzam bir metafor olarak yerini aldı Hayat Şarkısı dünyasında. Aldım, kalbime altın harflerle kazıdım. Kopacak mı, kopmayacak mı derken tutundu dünyaya. Kimin kızı? Pes etmek yakışır mıydı Düğme’ye? Metaforların peşinden koşmayı severim fakat ‘düğme’ metaforların en güzeliydi. Haftalardır Düğme’nin üzerine çok şey söyledim, hatta ilk 3 ayda kopacağını düşünüyordum. Sanırım bir an Düğme’nin Hülya’nın kızı olduğunu unutmuştum. İşin şakası; böyle naif bir dramada 8 ay boyunca annesinin karnında uyuyan bir bebek ölüm uykusuna terk edilmezdi. Düğme’nin doğumu sürpriz olmadı, Düğme’nin doğacağını bilerek ekran başına geçmek de heyecanımı azaltmadı haliyle.

Eller, ah o eller...

Düğme, Hülya ve Kerim’i bir araya getirecek elbet. Ama burada asıl sınavı Kerim verecek. Hoş, bence Kerim bu sınavı verdi. Sadece bunu Hülya’nın da görmesi gerek. Prensimiz bazı şeyleri kendi içinde yaşamaya alışmış bünyesine tam tersini öğretmeli bunun için. Kerim’in tecavüzü bu hafta öğrenmesini beklemiyordum. Fakat Kerim’in Bahar’ın elinden tutacağını ilk günden beri biliyordum. İşte Kerim Cevher bu. Bedenine sakladığı olanca bencilliğine rağmen kocaman bir kalbi var.

Biz susalım, eller konuşsun

Kerim’e kızıyorum. Çünkü Kerim, istese bencilliğini de yenebilecek bir adam. Sokağa çıkın, karısının tecavüzden olma bebeğinin elinden tutup da yürüyecek adam sayılıdır. Karısına eski sevgilisinden bebek sahibi olduğu için değil sadece yalan söylediği için kızan adam sayılıdır. Kendimizi kandırmayalım, “Yok canım! Herkes yapar.” demeyelim. Sen bu kadar güzel kalpli bir adamken neden sevdiğin kadının da duyguları olabileceğini anlamıyorsun Kerim? Neden yüzüne bakamayacağını düşünüyorsun? Neden günlerce onu hastane odasında yalnız bırakıyorsun. Hem de o kızınıza seni anlatırken, kapılara uzun uzun bakarken...

Hülya kadar güzel iki kız çocuğun var artık Kerim.

Hülya’ya, “Ben Cambridge’a gitmeliyim. Doğumdan sonra sen de gelirsin.” desen bile Hülya “Hayır!” mı diyecekti? Senin sevdiğin kadının kocaman bir kalbi var Kerim. Sana kırgın olmasına rağmen kızınızla seni tanıştırmak için içi giden bir kadın o. Kalp ağrılarına, içine akıttığı gözyaşlarına rağmen gülebilen bir kadın Hülya. İki güzel kalpli insan, isterse dağları deler. Birinizin yalanları, öbürünüzün bencillikler aşılmayacak sorunlar mı? Tut elinden Hülya’nın, o çekse de bırakma. Pes etme. Bir daha tut. Tıpkı Bahar’ın elini tuttuğun gibi tut…

Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER