Üzerine şarkılar yazılmış aşklar
Şarkılar bir çığlığa sığınmaksa şimdi
Sonsuz bir yangın gibi
Sevmesem öyle kolay ki çekip gitmek
Yaralı bir kuş gibi

Bazen  başrolünde olduğunuz ya da şahidi olduğunuz bir aşkı hangi kelimeleri kullanırsanız kullanın tam olarak anlatamazsınız. Üç nokta ile biten cümleler gibi bir türlü tamamlanamaz, hep eksik kalırlar zihninizde.  Bazen o kelimelere öyle bir melodi eşlik eder ki işte o anda kelimeler şaha kalkar. O an bestenin, sözlerine aşkını ilan ettiği, kavuşup şarkı oldukları andır. Dinleyenin kalbine ılık ılık akar. Vatanım Sensin’i her izlediğimde dinlediğim güzel bir şarkıdan sonra hissettiklerimin tam karşılığını alıyorum. Sevginin o kadar farklı türlerini öyle soluksuz anlatıyorlar ki. Kendimi istemsizce kurtuluş mücadelesi sırasında acı, ihanet, imkansızlık, kayıp, aşk, kahramanlık yaşamış bu insanların belki de nice dizelere hayat verdiğini merak ederken buluyorum. Belki de o sıkça dinlediğimiz, hikayelerinin ne olduğunu bilmediğimiz anonim şarkılardan birinin karakterleridir Azize, Cevdet, Hilal, Leon, Veronika…

Çekmediğim dertler çile kalmadı.

Vatanım Sensin’in 10. bölümüyle birlikte karakterlerin iyice oturduğunu düşünüyorum. Bölüm resmen şiir gibi aktı. Artık verecekleri tepkileri az çok tahmin edebiliyoruz. Mendilleri hazırlamamız gerektiğini tanıtımlardan anlamıştık ama acılarına bu kadar ortak olacağımı düşünmemiştim. Hilal’in haklı savaşında bir şekilde başını belaya sokacağını biliyorduk ama o kadar cok kişiyi imtihana soktu ki en çok kime üzüleceğimi şaşırdım desem yeridir. Cevdet! En çok ona üzüldüm evet! Duygularını saklamak için sarfettiği çabası yedi bitirdi adamcağızı ve beni. Sevdiği kadını kendinden nefret ettirmek pahasına, kızını ve vatanını eşzamanlı kurtarma çabası, maskesinden arada taşırdığı acı dolu bakışlarıyla hayranlık duymamak elde değildi. En çok Hilal’le aslında nasıl gurur duyduğunu gösteren o bakışları işledi içime ve dedim ki o belki de Efsane Çakıcı Efe’siydi İzmir türkülerinin. Kahraman olduğu asla bilinmeyen ağızdan ağıza yayılarak efsaneleşen bir şarkının esas adamıydı Cevdet Albay.

Azize, benim için Bergüzar Korel’in en etkileyici performansını gösterdiği ve devleştiği karakter. Bu bölümde resmen içi kanadı kadının. Ne kadar kilit bir noktada olduğunu bir bilse aslında... Evlat sevdasının hiçbir şeye benzemeyeceğini, kızının elinin soğukluğu ile kendi gibi bizim de içimizi titretti. O da Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de yitirilen evladın annesine yazdığı türküdeki kadın benim için. Azize ve Cevdet! İkiniz aslında birlikteyken de ayrıyken de o kadar güçlüsünüz ki. Ama şarkınız kayıp. Kelimelerin katili olduğu bir aşkın şarkısı yazılmıştır muhakkak.


Bir imzanızı alabilir miyim Albay?

“Allah seni ıslah etsin” diye kime demiştir Hasibe Anamız. Tabii ki Yıldız. 9 bölüm boyunca Yıldız, milli değerlerden uzak, benliğini unutmuş, yabancılara yakın olursa değer kazanacağını sanan bir kızdı. O da  Kurtuluş Savaşı’nda özellikle İstanbul’da yaşayanların yansımasıydı bu öyküde. O çıkınca arkadan “ Yine bir Gülnihal” şarkısı çalıyor millet vals yapıyor gibi hissediyordum. Kimi sevdiğini, kimi istediğini anlamakta güçlük çekiyordum. Tam olarak Ali Kemal’in tek bir paragrafla anlattığı gibiydi. Ama10. bölüm benim için Yıldız’ın parlamasıydı. Kardeşine duyduğu sevgi, gözlerinden akan her yaş, ağzından çıkan her sözcük o kadar sahiciydi ki. Bir evrilme yaşayacak mı açıkcası merak ettim. İkinci bir emre kadar Yıldız ve aşk kelimelerini yan yana veremeyeceğime eminim. Gözlerini Leon’dan çekmesi en hayırlısı olacak.

Gece 4'te çevrimiçi olmuş abi...

Ali Kemal! Bu hikayenin domino taşı olabilecekken görünmeziydi ta ki bu bölüme kadar. Kubilay Aka benim gözümde gerçekten Ali Kemal; o kadar sahici yani. Bu bölümde öyle bir dokunuş yaptı ki ailesine ilk defa onu sadece Yıldız için beslediği hisleri ve hayal kırıklıklarından bir nebze ileriye taşıdı bu durum. Arkasına aldığı bu rüzgarla devam edeceğini umuyorum. Ali Kemal ve Yıldız! Bence siz olurdunuz da tepkilerin mi kurbanı oldunuz bilemiyorum. Kendimle çok çeliştiğim bir çift olurdunuz ama kimyası da bir o kadar tutan bir çift. Böyle durumlar hiç mi yaşanmadı gerçek hayatta diyorum? Mutlaka yaşandı. O zaman bir dizide anlatılmasının ne sakıncası var? Belki de Ali Kemal, Eklemedir Koca Konak’ın orta boylu güzeline delilerce aşık delikanlısıdır. Asıl soru o güzel gerçekten Yıldız mıdır?Bu bölüme damgasını vuran iki büyük metin dinledik. İlki yüreğimizdeki milli çarpıntılarımızın sesiydi. Belki Halit İkbal bir efsaneydi ama Halide Edip işte o gerçekti. Selma Ergeç’in başarıyla bizi buluşturduğu Halide Edip, daha ilk andan güçlü duruşuyla göğsümüzü kabarttı. Bense Mustafa Kemal Paşa’nın her adını duyduğumda gün sayıyor gibi hissediyorum. Asıl buluşma için. Ama sonra kendi dediği gibi onu görmek demek mutlaka yüzünü görmek değil. Senaristlerimiz fikirlerini ve duygularını hissettiriyor bu bile bize yetiyor. İkinci metin ise Veronika’nın Hilal için yazdığı yazıydı. Savaşsakta, annelik duygusunun ne kadar güçlü, haklının arkasında durmanın hiçbir ırka ve ya dille bağının olmadığını anlattı. Geçen hafta tokadı Hilal’e attığında sinirlendiğimiz kadın, bu hafta o tokadı insanlığa attı.

Bu bölüm de ağladık çok şükür

Ve gelelim son zamanların buram buram sanat kokan çiftine. Hilal ve Leon. Lütfen tüm Türkiye, elden ele uzatalım şu mendili Hilal’e. Kızın gözyaşları kime dert olmadı 10. bölümü izlerken? Ölmeyeceğini bile bile, içime sıkıntı oturdu 2 saat boyunca. ( Miray Daner’in performansı ayakta alkışlanmalı. Miray Daner oyunculuğunu geliştirmiş diye okudum. Hayır. Miray Daner, Medcezir’de de aynı böyle yüreğini koyarak oynuyordu ne eksik ne fazla) Sanırım bir kızım olsa Hilal gibi olsun isterdim. Boyunu aşan cesareti ve ayaklarının yere sağlam basmasıyla düşmanını bile kendine hayran bıraktı. Vasili darağacını öyle bir tasvir etti ki ben boynumu tuttum istemsizce. Hilal ölümden sadece çekindi ama bunu izleyecek olan ailesinin yaşayacaklarından gerçekten korktu. Gerçi intihar ya da idam ikisinin de vereceği acı aynı olacaktı ya herkes için. Hilal’in kalbini açabilecek olsak. Oradan kocaman bir vatan aşkı çıkardı şüphesiz. Kolay kolay başka bir aşka teslim olmayacak gibi görünse de az uzakta yol ikiye ayrılıyor. Bu yollardan biri çok tutkulu, diğeri ise bilindik bir yol.


.
Bedelli askerliği bulan adam

Şimdi bu sefer elden ele bir anahtar uzatalım ama bu sefer Leon’a. Onun kalbinden kimin  çıkacağını gerçekten  merak ediyorum. Geçen hafta Yıldız benimle evlensin dedi. Kelimeler uçuştu hiçbir yere oturmadı. Şimdi sorarım madem öyle  neden bu hafta Hilal’in ailesi kadar en çaresiz gördüğüm karakter Leon oldu? Sadece Hilal’i kendi tutuklattığı için mi uyku girmedi gözlerine? Yoksa babasının güvenini kazanacağı bilgiyi alırım diye düşünerek mi yanaştırdı yüzünü parmaklıklar arasından Hilal’e ? Dudağını ısırıp, gözlerinin dolması, yakasını çekiştirip nefes alması sadece genç bir kızın haksız yere ölecek olmasından mı? Biz artık bu hafta gördük Leon'cum seni ve ince detaylarını. Bakalım Leon’un vicdanının sesi, kalbinin gürültüsü ile birleşecek mi?  Hissiyatım şu; Leon, Yıldız yolunda gittiğini zannederken yolunun Hilal’e çıktığını farkedecek. Bunu ağırdan işlemeleri çok güzel ve Bu sırada umarım yine harika detaylarla ödüllendirileceğiz.


Bir kitap iki keçinin kesişim kümesi olunca. -Yarın darağacında bu kitaptan sorumlusun Hilal

Önce Smyrna ve Kral These, sonra Barbarları Beklerken ve son olarak Tevfik Fikret. Bu konuda sosyal medyada gördüklerim beni inanılmaz mutlu ediyor. Her yaştan  birçok kişi dizinin etkisiyle bunları araştırıyor, paylaşıyor ve bu kitle giderek büyüyor. İşte bu sebeple bir hapse düşsek içimizi ısıtacak 4 şeyle ; su, battaniye ,kitap ve Leon  gibi detaylarla bizi mutlu edin lütfen. Leon için babasıyla olan çatışmasının karakterinde yaratacağı etki, Cevdet Albay’a olan şüphesi, Hilal’in şimdilik kırılması imkansız gibi görünen inadı ve bu üçgenin Leon’da yaratacaklarını merak ediyorum. Eğer ki Leon'un bestesi sözlerine aşık olduğunu farkederse, öylesine tutkulu, imkansız, nefesleri kesecek  bir şarkı duyacağız.  Ege’nin sularının iki farklı kıyısında Hilal ve Leon için bir şarkı yazılmışsa eğer muhtemelen bu  Bir Fırtına Tuttu Bizi olacak. ( Günümüzde birçok oyuncu her karakterde aynı performansı gösterirken, ben Boran Kuzum’u ayrıca tebrik ediyorum. Zıppır Suat’tan, Şehzade Mustafa’ya ordan Teğmen Leon’a derken birbirinden farklı 3 karakteri canlandırdı ve hepsi de şahaneydi. Yolu açık olsun!) Her hafta özenle hazırladıkları bölümler için tüm Vatanım Sensin ekibinin emeklerine sağlık. Listelerde bol şans  :)
Teşekkürler!!!!!

Not : Örnek verdiğim eserlerin gerçek hikayeleri hakkında bilgi içermemektedir. Tamamen konuya uygunluğu için seçilmiştir.

Not : Bölüm fotoğraflarına ve fragmanlarda bölümün en  göz alıcı sahneleri paylaşılıyor.  Bu da izlerken bir sürpriz yaratmıyor ve anlamını yitiriyor. Umarım bu konuya Vatanım Sensin ekibi daha fazla hassasiyat gösterir.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER