Haftalık reyting analizi: 2 Broke Girls, Supergirl ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: 2 Broke Girls, Supergirl ve diğerleri

Bu hafta reyting hazretleri yine erken sevinmenin zararlarını bizlere gösterdi. Daha önce Supergirl ve CBS işbirliğine şüpheyle yaklaştığımı belirtmiş, ilk bölüm sonuçları şahane gelince de yanıldığımı itiraf etmiştim. Erken konuşmuşum. İkinci haftaki düşüşü çok umursamadım ama bu hafta gelinen durum dizinin selameti açısından biraz üzücü. Daha 3. haftadan Gotham seviyelerine düşmesi FOX’ta kabul edilebilir olsa da CBS’te biraz zor. Supergirl’ün lehine işleyen tek şey etrafını saran ölümüne pozitif kamuoyu/eleştirmen görüşü. Buffy’den sonra ilk defa bir kadın süperkahramanın merkezde oluşu, dizinin kadın gücünü öne çıkarması ve özellikle Melissa Benoist’in performansı düşük reytingleri inanın bana 4 sene sineye çekmeye yetebilir. Yeter ki daha fazla düşmesin.

Geçen hafta Wicked City’nin ölüm fermanını imzaladığını yazmıştım. Nitekim öyle de oldu. Sezonun ilk iptali hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bakalım ABC 2. iptal de kendisinden gelmesin diye Blood & Oil’de ne kadar diretecek. Gözümüz ilk 13’ü tamamlayacak gibi duran Minority Report ve The Player’da. Ancak The Player D-Smart’ın dizi kanalında yayına başlamak üzere olduğuna göre uluslararası alıcılara 13 bölüm garantisi verilmiş demektir. Soru, bölümlerin ABD’de yayınlanmayı başarıp başaramayacağı.

Mom geçtiğimiz hafta üzücü bir izlenme oranıyla sezonu açmıştı. Bu hafta 2 Broke Girls de benzer bir sonuçla aramıza döndü. The Big Bang Theory sonrası Life in Pieces akışı fena bozuyor, kendisinden sonra gelen diziler toparlanamıyor. CBS’in bu akışa derhal bir çare bulması, kanımca Mom’ı hemen TBBT’nin arkasına koyması gerekiyor. Muhtemelen bu sezon bize veda edecek olan Elementary’nin vasat komedi bloğu sonrası halinden bahsetmek bile istemiyorum, zira harap.

The CW dizisi Reign Cuma günlerinde tutunmaya devam ediyor. Bu hafta sezonun en yüksek demo reytingine ulaşan dizi CBS’in çabaları sayesinde yayına devam ediyor, 88 bölüme kadar da direnecekler gibi gözüküyor. Biliyorsunuz The CW, Warner Bros. ve CBS stüdyolarının ortak kanalı. Stüdyoların dizilerini başka kanallara ve yabancı ülkelere satışı Amerika başarısı ve bölüm sayısına baktığı için de bu iki stüdyo The CW’yu böyle çok bölümlü dizileri kataloglarına katmak için kullanıyorlar. Başka yerlerde bu rakamlarda yayında kalamayacak diziler böylece sevenlerinden kolay kolay kopmuyorlar. Reign de tıpkı Beauty and the Beast gibi bunun ekmeğini yiyor.

Sektör bilgili, değişik bir reyting yazısı oldu bu hafta… Gelecek hafta görüşmek üzere.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER