Muppetlar, yeniden!

Muppetlar, yeniden!

1955’te Jim Henson tarafından yaratılan ve nesiller boyudur büyük küçük ayırt etmeksizin herkese kendini sevdiren Muppetlar 2004’te Disney tarafından satın alındıktan sonra büyük geri dönüşünü 2011 yılındaki sinema filmiyle yapmıştı. Çocukluğundan beri hayran olduğu karakterlere çok iyi bir film yazan ve başrolünde oynayan ünlü komedyen Jason Segel adeta karakterleri yeni bir hayat vermişti. 2014 yılında gelen ve gerek kalitesi, gerekse gişesiyle küçük bir hayalkırıklığına sebep olan (ki ben yine de çok seviyorum) Muppets Most Wanted sonrası Disney karakterleri televizyonda kullanma kararı aldı. Ülkemizde Dizimax Comedy HD ekranlarında seyirciyle buluşan The Muppets dizisi ile ünlü kuklalar yeniden doğdukları mecraya dönmüş oldu böylece.

Dizide Miss Piggy’nin sunduğu talk show’un arka planında yaşananlar ve Muppetların özel hayatlarında başlarından geçenler ekrana geliyor. The Office sayesinde dev bir furyaya dönen, Parks and Recreation ve Modern Family ile de devam eden mockumentary (belgesel parodisi) tarzıyla çekilen dizi, Muppetlar için daha önce denenmemiş bir tarz. The Big Bang Theory ile büyük bir başarı yakalayan ve Jason Segel gibi bir Muppets hayranı olan Bill Prady ile Bob Kushell’in yarattığı dizi tam sezon onayı aldı bile. Reytingler beklendiği kadar yüksek gelmese de daha fazla düşmediği taktirde The Muppets’ı sezonlar boyu izleyeceğiz denilebilir. Kanalın kısacık bir sürede hazırlanan ve sadece 11 dakika olan bir demo üzerinden satın alacak kadar güvendiği bir dizinin böyle arkasında durması şaşırtıcı değil elbette.

Şu tatlılığa karşı koyabilmek mümkün mü?

Geçtiğimiz Eylül ayında başlayan yeni sezon komediler açısından son derece vasat bir açılış yaptı. Sezona ilk bakış attığım yazımda The Muppets’ın yılın en iyi yeni komedisi olduğunu yazmıştım, hala da arkasındayım. Yaşı benden daha büyük olan eleştirmenler ister istemez kendi çocuklarının Muppetlarıyla karşılaştırdığı için benimle aynı fikirde değiller ama, not düşmüş olayım. Onlar biraz daha masum, biraz daha konvansiyonel bir dizi izlemek istiyorlar. Oysa ben 2011’deki filmin dahice kurgulanmış pazarlama kampanyasında gördüğüm gibi günümüzü çok iyi çözmüş ve ondan mizah çıkarmayı başarmış, 2015 çocuklarına ve büyüklerine aynı anda hitap edebilen bir dizinin peşindeydim, nispeten aldım da. Eleştirmenler, dizide pek de gözükmeyen Kermit’in yeni kız arkadaşının ve gerçek insanlar gibi gazetelere röportaj veren Muppetların üzerinden yürütülen tanıtım kampanyasından da memnun değillerdi. Ben hala Kermit’in bir talk show’a çıkmasını çok eğlenceli buluyorum, gazetede röportajını okumaktan da büyük keyif alıyorum. Henüz bu durumdan bıkmadım. Evet, Muppetlara can veren insanlar ister istemez arka planda kalıyorlar, onlara yöneltilmek istenen sorular kendilerine yer bulamıyor ama onun da sırası gelir. Şimdilik bu ikonik karakterlerin yeniden sahne ışıkları altında parlamasının keyfini çıkaralım derim ben.

Doğru, pilot bölüm sonrası gelen bölümler birkaç tık daha aşağıda kaldı. Doğru, tıpkı Modern Family’de şikayet ettiğim gibi klasik ve küflü sit-com konularını alıp onun üzerinden yenilikler getirmeye çalıştıkları için kaybediyorlar. Ama hala eğlenceli, hala göz alıcı bir renklilikte gidiyor dizi. Yazarlar yeni formata alıştıkça, Muppetlar biraz daha keskin hatlarla çizilmiş tiplemelerinden çıkıp bir dizi karakterine dönüştükçe dizinin çok daha iyiye gideceğinden şüphem yok. Normalde Statler ve Waldorf gibi bir seyirciyimdir, sözümü sakınmam, her şeye negatif bakarım. Ama konu The Muppets olunca yumuşayıveriyorum. Eminim sizde de etkisi aynı böyle, şeker gibi olacaktır. Bir şans verin derim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER