Türk televizyonuna uyarlanan 5 Amerikan dizisi

Türk televizyonuna uyarlanan 5 Amerikan dizisi
Amerika'nın saygın mecralarından The Hollywood Reporter, derginin ekim ayı sayısında "Türk Televizyonlarına Uyarlanan Beş Amerikan Dizisi" isminde bir yazıya yer verdi.

Bu yazıda Amerikan dizilerinin Türkiye'de giderek popülerleştiğine ancak Türk izleyicilerin bu yapımların yerli versiyonlarına daha fazla ilgi gösterdiğine dikkat çekildi. Bu tercihin sebebi olarak da uyarlama yapımların Türk değerlerini baz alarak çekilmesi gösterildi. Rekabetin yoğun olduğu Türk televizyonlarında birçok dizi daha bir yılı doldurmadan iptal edilirken, Amerikan televizyonundan uyarlanan yapımların başarı oranının oldukça yüksek olduğu da dile getirildi. Ardından da Türk televizyonunda başarılı olan ya da olma ihtimali olan beş yapım sıralandı. Gelin bakalım bunlar hangi dizilermiş.

Desperate Housewives / Umutsuz Ev Kadınları

ABC'de ekrana gelen ve başrollerinde Teri Hatcher, Felicity Huffman, Marcia Cross, Eva Longoria ve Nicollette Sheridan gibi isimlerin yer aldığı dizi Amerika'da oldukça başarılı olmuştu. Doğal olarak bu başarı Türk yapımcıların da kısa zamanda dikkatini çekti. Dizinin Umutsuz Ev Kadınları ismiyle Türk televizyonuna uyarlanması da uzun sürmedi. 2011 yılında yayın hayatına başlayan bu yerli versiyonda Songül Öden, Evrim Solmaz, Ceyda Düvenci, Bennu Yıldırımlar ve Özge Özder yer aldı. The Hollywood Reporter'daki yazıda Umutsuz Ev Kadınları dizisinden orijinaline nazaran biraz daha pembe dizi gibi olan, Türkiye'deki yayın kuralları nedeniyle entrikası biraz daha azaltılan bir yapım olarak bahsediliyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER