Haftalık reyting analizi: The Muppets, Scream Queens ve Empire efsanesi

Haftalık reyting analizi: The Muppets, Scream Queens ve Empire efsanesi
Özlediğimiz ve karşımıza ilk kez çıkışını merakla beklediğimiz diziler bu hafta tek tek yayına başladılar. Dolayısıyla bu güne kadar nice kurbanı arkasında bırakan reyting canavarı da yazın ara verdiği mesaisine geri döndü. Üstelik gözünü birkaç diziye dikmekte hiç vakit kaybetmeden…

Pazartesi günü The Big Bang Theory alışılageldiği üzere misler gibi sezonu açtı. Dizi hala hiçbir yorgunluk belirtisi göstermiyor, pek sevmesem de ulusal kanallarda böyle başarılara ulaşabilen dizilere ihtiyacımız olduğundan ses etmiyorum. Geçen sezon zaten içerik olarak da, izlenme oranlarında da büyük sıkıntılar yaşamaya başlayan Gotham beklenen ortalama seviyelerde sezonu açtı. Ortalara doğru iyice düşeceğini varsayarsak gelecek sezonu göremeyebilir, daha ilk haftadan belirteyim. Yeni dizilere bakacak olursak, NBC’nin tüm tanıtım gücünü üzerinde kullandığı Blindspot çok iyi bir açılış yaptı. The Blacklist gibi sezon boyunca, halihazırda bulunduğu dilimde seyircisini koruyacaktır hikayesi çok saçmalamazsa. Gerisi kanalın ve yapımcıların diziyi nasıl yöneteceğine kalmış.

CBS’in Modern Family – Parenthood kırması komedisi Life in Pieces, TBBT sonrası yayınlanmanın da etkisiyle iyi sayılabilecek bir başlangıç yaptı, ancak biraz daha iyi olmasını beklerdim. Kadroda güçlü isimler var, dizi de yeterince komik. Haftaya düşerse endişelenmeye başlarız, şimdilik gerek yok. Günün hayalkırıklığı ise benim için de sezonun hayal kırıklığı olan Minority Report ile yaşandı. Öyle bir film, öyle bir çatıdan bu kadar sıradan ve niteliksiz bir iş çıkarırsanız seyirci de sizi daha ilk bölümden reddeder. Zerre üzülmedim, Almost Human’ın ruhuna bir kere daha dua okudum sadece, hakkı yendi yazık.

Scream Queens seyirciden veto yedi

Salı günü yılın en sevdiğim dizisi The Muppets başladı ve şahane bir izlenme oranına ulaştı. Umarım böyle devam eder, zira yıllarca bu diziyi izlemek istiyorum. Diğer güzelim ABC komedisi Fresh Off the Boat da bu durumdan faydalanarak iyi bir giriş yaptı diyebiliriz. Geçen hafta yayına başlayan, izlemeye çok zor katlandığım ama seyircinin ufaktan göz kırptığı Best Time Ever with Neil Patrick Harris geçici saatinde yine kabul edilebilir seviyelerde izlendi. Kendi saati olan 20.00’de yayınlanmaya başlayacağı önemli olduğu için çok üzerinde durmuyorum.

Geçenin iki dev hayal kırıklığının birine çok sevindim, birine çok üzüldüm. Ortaya karışık, ya tutarsa mantığıyla yıllardır dizi yapan Ryan Murphy’nin son kreasyonu Scream Queens seyirciden veto yedi, bu kadar da olmaz ama çığlıkları tüm Amerikan evlerinden yükseldi ve dizi aylarca süren dev pazarlama kampanyasına rağmen son derece vasat bir giriş yaptı, ki bundan sonrası yokuş aşağı. Bradley Cooper’ın filminden son derece güzelce uyarlanan ve Cooper’ı da konuk oyuncu kadrosunda barındıran Limitless ise iyi başlamış olsa da birkaç tık daha yüksek rakamlara ulaşmasını beklerdim, hak ediyordu.

Şerefine reytinglerin!

Çarşamba günü geçen sezon alıştığımız üzere yine tarih yazıldı. Empire dudak uçuklatan rekor rakamlarla yeniden karşımıza çıktı. Bakalım Fox alışık olduğu üzere bu başarıyı da hiç edecek mi, yoksa altın yumurtlayan tavuğu düzgün kullanmayı başarabilecek mi? ABC aile komedileriyle yeniden karşımıza çıktı. Aralarında en kötü olan Modern Family, bunu kabul edelim artık.

Reytingler de dünya seviyelerine hızla düşüyor zaten. The Middle, The Goldbergs ve Black-ish gayet iyi izlenmiş, izlensin de. Nashville ise 88 bölüm kotasını doldurmak üzere aramızda, düşük reytinge bakmayın, sezon sonu veda edeceğiz işte... Günün yeni dizisi Rosewood son derece sıradan bir medikal drama, karizmatik başrolü ve ardından gelen Empire’ı bekleyen seyircinin sabırsızlıktan kanalı erken açması sayesinde fena izlenmemiş. Bu ayarda gidebileceğine inanıyorum, haftaya tekrar bir bakarız.

Artık bir logomuz da var!

Perşembe günü Shondaland hükümdarlığı devam etti. Grey’s Anatomy, Scandal ve How to Get Away with Murder son derece iyi rakamlarla ekrana döndü. Özellikle Scandal, Empire’ın yarı reytinginde olmasına rağmen hala dev bir hit, kıymeti de biliniyor kanal tarafından. Böyle devam… Heroes Reborn ne bekleyeceğimi bilemediğim bir diziydi. Daha önce izlenmeyerek yayından kalkmış ama sektör deyimiyle nereden geldiği bilinmez bir “yoğun istek üzerine dönmüş” dizi o kadar da yoğun izlenmemiş ama felaket de denemez. The Player ise pek parlak başlamamış. O ayarda giderse, ya da The Blacklist gelince bir tık artarsa sezonu tamamlar; ama azıcık düşerse işi zor.

Cuma günleri bildiğiniz üzere Amerikan televizyonları için ölü gün. CBS ileride satabilmek için dizileri bölüm biriktirsin diye Cuma’ya atmaya çok alıştı örneğin. Sırf bu yüzden varlığını sürdüren Hawaii Five-O hayalkırıklığı yaşatırken Blue Bloods hala ölmediğini, hatırı sayılır izlenme oranlarına ulaşabileceğini kanıtladı. Last Man Standing 1 reyting barajında, aşağıya düşmezse sorun yok ama Cuma gecesinin daha da düşen reytingi gelecek hafta prömiyer yapacak Dr. Ken için iyiye işaret değil.

Haftaya daha da heyecanlı olacak. Pazar günü şenlenecek, yeni dizilerin 2. hafta reytingleri asıl renklerini açık edecek… Ve biz sezon boyu bu rakamlardan analizler yaparak Mayıs’ta neler canımızı sıkacak, nelere sevineceğiz tahmin etmeye çalışacağız. Yeni sezonumuz hayırlı olsun.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER