Sinir krizi geçirtmeyen Emmy töreni yapmışlar

Sinir krizi geçirtmeyen Emmy töreni yapmışlar

O kadar bekleyişe ve duaya rağmen resmi tatil ilan edilmemesi ve Andy Samberg ile uykusuz bir gecenin zerre cazip olmaması sebebiyle bu yılki Emmy törenini canlı izlemedim. Aslında seviyorum sabah kalkar kalkmaz tüm kazananları tek seferde görmeyi, daha bilgiler beynime sinmemişken garip garip tepkiler vermeyi. Ama bu yazıyı yazarken artık fikirlerim son şekillerine büründü, heyecanımı attım, sağlıklı düşünebiliyorum.

Mutluluk verici bir tablo doğrusu.

Tahmin yazımda Game of Thrones’un bu kategoriden asla zaferle çıkamayacağını düşündüğümü yazmıştım. Bu dev yanılgı ve yenilgiyle yazıya gireyim ki, belki sizi gerisini okumak zahmetinden kurtarmış olurum. Ödül tahminlerinin hamurunda bu var, sürprizlere açık olmak lazım. Listedeki hiçbir dizi en iyi sezonunu geçirmedi, ancak Mad Men’e bir veda busesi gelmemesi enteresan.

En İyi Drama Aktristi ödülünü Tatiana Maslany’nin almasını beklemiyordum zaten, adaylığı bile bence büyük olaydı, sevindik bitti. Ama senenin en çok konuşulan dizisi Empire bu kadar görmezden gelinmişken ve zincirin en güçlü halkası Taraji P. Henson adayken ödülün Viola Davis’e gitmesine çok sevinemiyorum açıkçası. Sırf Emmy alsın diye yazılmış, çekilmiş, oynanmış ve kurgulanmış o meşhur peruk sahnesi sağ olsun o tek nota performans güzelim Cookie’nin mağlubiyetine yol açtı. Seneye kısmetse…

Jon Hamm en sonunda zayıf bir adaylar listesi içinden sıyrılarak beklediği zafere kavuştu. Hakkıdır,  listeye baktığımda ödülü alamamasına üzüldüğüm biri olduğunu söyleyemeyeceğim. Bir de, o ne yakışıklılıktır ya, sinir bozucu. Seneye de Bob Odenkirk’ün yolu açık, şimdiden not düşelim.

Yardımcı kategorilerde de aynı zayıf aday listesi sorunu geçerli aslında. Peter Dinklage’in kansız bir savaştan sıyrılması, en şaşaalı isim olduğu için, şaşırtıcı değil. Uzo Aduba için zafer biraz daha alkışlanası, zira Game of Thrones’un senesinde Lana Headey’i ve son Mad Men senesinde Christina Hendricks’i yenerek, üstelik özünde bir komedi performansıyla ödülü aldı. Umarım seneye daha ilginç aday listeleriyle karşı karşıya oluruz, böylesi tat vermiyor.

 Julia Louis-Dreyfus bu pozu vermeye çok alışkın.

Komedilerde Modern Family’nin kazan(a)madığını idrak etmem biraz zaman aldı. Zaten son birkaç sezondur o müthiş kalitesini de, cazibesini de yitirmiş bir dizinin ödülleri toplamaya devam etmesine ve buna deli gibi sinirlenmeye o kadar alışmışım ki… Veep her sezon kendini aşmaya ve çok daha komik/vurucu olmaya devam ederken Modern Family’i tahttan edenin o olması keyfimi ikiye katlıyor. Allah muhafaza The Big Bang Theory falan da olabilirdi. (tabii aday olabilseydi – pis kahakaha attığımı hayal edebilirsiniz)

Komedide bir kural var. Kategoride Julia Louis-Dreyfus ve Allison Janney varsa kazanmayı pek hayal etmemek lazım. Öyle boşuna konuşma falan hazırlama zahmetine girmemiştir kimse umarım. Bu yıl Amy Poehler son şansında ödülü kucaklar diye çok dua ettim, Inside Out’un başarısı ve Golden Globe sunumlarındaki performansı onu öne çıkarır dedim, olmadı. Lisa Kudrow’un da kazanmasını çok isterdim aslında, The Comeback şahane bir iş. Ama kabul etmem lazım, Julia Louis-Dreyfus bir tek bu senenin değil, tüm zamanların en iyi komedi oyuncularından; Veep’teki performansı ise tek kelimeyle muazzam. Aynı şey Allison Janney için de geçerli. CBS’in sevdğim oyuncuları alıp katlanamadığım dizilere koymasına alışığım, bir süre sonra kendime işkence etmeyi kesip izlememeye başlıyorum. Çok şükür ki Mom bu kategoride değil, misler gibi bir dizi.

Jeffrey Tambor’un ödül alacağını hepimiz biliyorduk. Sosyal sorumluluk bilinci olsun, performansın mükemmelliği olsun… Tüm oklar kendisini gösteriyordu. Dizinin düşündüğümüz kadar iyi olmadığını ve böylesi bir kadronun/konunun daha iyisini hak ettiğini düşünüyorum. Umarım 2. Sezonda hak ettikleri sonuçlar çıkar, heyecanla bekliyorum.

Komedi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf etmek zorundayım. Titus Burgess çok kolay gözüken, ama aslında yüzlerce nüansı olan çok zor bir işin altından alnının akıyla çıkmıştı; ödül almasını çok istiyordum. Keşke Jeffrey Tambor’da geçerli olan sosyal sorumluluk ve performans kalitesi bilinci burada da devreye girseydi. Ha, Tony Hale kötü mü? Asla. Veep’te kimse kötü değil… Yine de…

Olive Kitteridge ekibi geceden mutlu ayrıldı.

Mini dizi kategorilerinde tahmin edildiği üzere Olive Kitteridge damgasını gördük. Karşınızda Bill Murray, Richard Jenkins ve Frances McDormand gibi adaylar varken başka türlüsü pek mümkün değildi zaten. American Crime için üzüldüğümü söylemeliyim. Diziyi yeni bitirdim ve özellikle ABC kanalında yayınlandığı da göz önünde bulundurulduğunda parmak ısırtan bir işe imza attıkları kanaatindeyim. Umarım Regina King’in bileğinin hakkıyla aldığı ödül dizinin biraz duyulmasına ve ilgi çekmesine yarar. Felicity Huffman ise olağanüstü performansıyla senenin en hakkı yenenleri arasında yerini aldı, üzgünüm.

The Daily Show’u ne kadar sevdiğimi artık biliyorsunuz. Her ne kadar Last Week Tonight çok daha iyi bir sezon geçirmiş olsa da onun daha ödül alacak çok şansı var. Jon Stewart’a da ödüllü veda yakışırdı, helal.

Ödülü kazandığına şaşırmış numarasını yemezler...

Varyete program ödülünü Inside Amy Schumer’ın almasına şaşıran var mı? Madonna’nın konserlerini açan, filmi iyi bir gişe başarısı yakalayan ve herkesin konuştuğu yeni komedi yıldızımız elbette ki bu kategoriden galip çıkacaktı. Schumer’ın oyuncu olarak değil de programın kendisi sayesinde ödül alması daha iyi oldu. Umarım bu ödül gelecek sezonun biraz daha üzerine düşünülmüş, biraz daha arada zaman doldurmalık karavana skeçler olmayan bir şekilde gelmesini sağlar.

Yazıyı daha fazla uzatmadan son olarak gecikmeli de olsa konuk oyuncu ödüllerine yorum yapayım. Margo Martindale’i çok severim, ama neredeyse sıfır rakamı kadar etkisiz eleman olduğu bir sezonda, üstelik Allison Janney’i geçerek ödülü almasını aklım almıyor. Anlamadığım bir diğer ödül de Joan Cusack’inki. Hele ki kategoride Tina Fey (Unbreakable Kimmy Schmidt’i yarattığı için el altından bir ödül de olurdu bu) ve kariyerinin doruk noktasını yaşayan, yönetmenlikte de başarısını kanıtlayan Elizabeth Banks varken. İlginç. Drama erkek kategorisindeki Reg E. Cathey zaferini anlıyorum, House of Cards da bir şeyler kazansın, ona da yazık sonuçta. Hakkıyla ödül alan tek kişi Bradley Withford. Zaten Transparent erkek oyuncularına ödül aldırmak için biçilmiş kaftan, malumunuz.

Sonuç itibariyle verilen ödüller sinir harbine yol açmadı bu sene. Hemen hepsinin makul ve kabul edilebilir açıklamaları var; çoğu da sevip desteklediğim kişiler. İnanır mısınız, ilk defa sinir krizi geçirmeden tüm kazanan listesini atlattım, ki benim gibi asabi bir adam için mucize olarak nitelenebilecek bir olay bu. Azıcık kalp kırıklığı ise bu işin olmazsa olmazı, o cepte. Seneye yine şaşırtmalı aday listeleri ve yeni ödüllerle görüşmek üzere. Andy Samberg gibi çekilmez bir sunucu seçmezlerse belki de canlı canlı… İnşallah.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER