Kahvaltıların Tatlı Sert misafiri: Müge Anlı

Kahvaltıların Tatlı Sert misafiri: Müge Anlı
Müge Anlı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu başarılı bir sunucu... Yüksek lisansını ise Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Hukuk üzerine yaptı. Uzun yıllar önce Dobra Dobra isimli programla tanıdık Müge Anlı'yı. Uzun güzel saçları ve tatlı gülümsemesiyle kısa sürede ekranın sevdiği yüzlerden biri haline geldi. O zamanlar magazin muhabirliği yapıyordu ve gerçekten de işinin ehliydi. Yine magazin gazeteciliğinin duayen isimlerinden Şenay Düdek ise programdaki partneriydi. Program bir nevi magazin mahkemesi formatında ilerliyordu ve medyanın ünlü simaları bilinmeyenlerini programa konuk olarak anlatabiliyordu. Bu başarılı ortaklık sonlanıp ikilinin yolları ayrıldıktan sonra Müge Anlı'yı Müge Anlı ile Mektubunuz var isimli programıyla izleme fırsatı bulduk. Format Sinan Çetin'in fenomen haline gelen Film Gibi programından izler taşıyordu. Fakat başarılı sunucu asıl çıkışını Müge Anlı ile Tatlı Sert programıyla yakaladı. Medya sektörü Müge Anlı'nın başarılı yükselişini zirvedeyken elde tutmak istedi ve ona formatı daha farklı bir misyon yükledi.


Program gündüz kuşağında yayınlanıyor

Bir şekilde ailesinden kopan, yakınları kaybolan insanların sesini duyurduğu bir platforma dönüştü Tatlı Sert programı... Faili meçhul cinayetler ve kayıpların yanısıra sosyal sorumluluk projeleriyle de adından sıkça söz ettirdi. Program 1456 bölümlük yayın hayatının ardından geçtiğimiz Haziran ayında yaz tatiline girdi. Peki bizler kriminal çözümlemelerin yapıldığı tartışma programlarına ne zaman ilgi göstermeye başlamıştık? Net bir tarih vermek elbette zor. Ancak özellikle Münevver Karabulut cinayetinin acısı toplumda yankı bulduğu sırada cinayetler çözen dedektiflik programları ivme kazanmıştı. Bu ilgi öylesine büyüdü ki program yayın akışındaki konumuna ve reytinglerin zirvesine kurşun ağırlığıyla çöktü. Programın reytingleri (AMR) 3.02 ve 1.76 oranları arasında değişkenlik gösteriyor.

Rakip olarak televizyon ringine çıkan programlar ise beklenen ilgiye kavuşamadı. Flash Tv'de Yalçın Çakır'ın sunduğu Gerçeğin Peşinde ve Yüz yüze isimli programlar katılan konukların etkisiyle zamanla mizahi bir çizgiye kaydı. Yine Nagehan Alçı'nın sunuculuğunu üstlendiği Bırakın Konuşalım isimli program da benzer içeriğe sahip olmasına rağmen ekran yarışında tutunamadı. Müge Anlı gerek beden dili gerekse kurduğu bağlantılar ve çözüme ulaştırdığı vakalarla rakiplerinin arasından hızla sıyrıldı. Bunda programın yayınlandığı saatte ekran başında olan seyirci kitlesinin, mağdurlar ve uzmanlar arasından çıkan konukların, Müge Anlı zekasının ve stratejilerinin önemi de büyüktü.


Müge Anlı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu...

Programın sağlamlaştırdığı konum, dünyanın her yerinde en çok izlenen programların yapım aşamasını belgesel hâline getiren ABD gezi kanalı Travel Channel'ın da ilgisini çekti. Ekip Müge Anlı'nın konuğu olup programın yapım aşamasını belgeselleştirdi. Başarılı sunucu; Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 'En İyi Reality Show Ödülü'ne, Kapadokya Yılın Enleri Anadolu Kent Ödülleri Zirvesi tarafından 'Yılın En İyi Araştırmacı Televizyon Ödülü'ne ve Karadeniz Vakfı tarafından 'En İyi Reality Show Ödülü'ne layık görüldü. Aynı zamanda Anlı'ya ödül takdim edenler arasında Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği, Türk Emniyet Teşkilatı Yetimleri, Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği, Uluslararası Lions Kulüpleri gibi oluşumlar da vardı.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER