Sosyal TV'de Yaz Aşkları

Sosyal TV'de Yaz Aşkları
Yaz aşkları demişken...

Sosyal TV’de Temmuz ayını izleyicilerin yeni yaz aşklarına adıyoruz ve biraz da geriye sararak yaz sezonunda hayatımıza giren kahramanlara bakıyoruz.

Temmuz ayı ekranlar ve Sosyal TV açısından oldukça hareketli bir dönem olarak çıktı karşımıza. Haziran ayında birçok dizinin sezon ya da dizi finali yapması dolayısı ile yavaş yavaş yeni yüzler ve yeni diziler de hayatımıza girmeye başladı.

Kiralık Aşk, Güneşin Kızları ve Çilek Kokusu Sosyal TV’de en büyük çıkışları yakalarken Yazın Öyküsü, Adı Mutluluk, İnadına Aşk, Kalbim Ege’de Kaldı, Kırgın Çiçekler ve Tatlı Küçük Yalancılar kendilerine yayın günlerinde iyi yerler edindiler.

Güneşin Kızları ve Mertoğulları
İlk olarak 18 Haziran’da Kanal D’nin yeni dizisi Güneşin Kızları ile tanıştık. Daha ilk bölümünden içimizde şüpheler uyandıran Haluk ve ailesinin yaşamının kapılarını her bölümde biraz daha araladık. Dizi ilk bölümünü 5.083 izleyici ile açtı ve toplamda 7.994 tweet ile ilk yayın gününü kapattı. Çok geçmeden, daha 3. bölüme geldiğmizde, dizinin izleyici kitlesi %18 arttı, içerik ise %40 oranında bir artış gösterdi.


Artık Güneş’in Kızları perşembelerimizin vazgeçilmezleri arasında girdi. İzleyici yavaş yavaş aşkta tarafını seçti, Haluk tarafı karanlıklaştı ve Temmuz sonuna gelindiğinde dizi bir Sosyal TV fenomenine dönüşmüştü. 30 Temmuz’daki 7. bölümü yaz ekranında dakikada 568 tweet ile hararet rekorları kırarken bir yandan da bölüm etiketi #AşıkOldum 10 saat 54 dakika Türkiye Trending Topic’lerindeydi ve 75,7 milyon kez izleyicilerin Twitter akışında yer aldı. Güneşin Kızları Temmuz ayını tamamladığında izleyici sayısını %74, içerik sayısını ise %85 oranında arttırmıştı. Hem izleyici hem içerik bakımından da bu ayı Sosyal TV’de birinci sırada tamamladı.

Kalplere yerleşen bir Kiralık Aşk
Kiralık Aşk, Elçin Sangu ve Barış Arduç ile hayatlarımıza 19 Haziran itibari ile hızlı bir giriş yaptı. Daha ilk yayınında bölüm etiketi ile Trending Topic listesinde boy göstermeye başlayan dizi 31 Temmuz’daki 7. bölümü de dahil her hafta bölüm etiketleri ile Türkiye trendlerindeki yerini aldı. 3. Haftasına geldiğinde izleyici sayısını %47, içerik sayısını da %36 oranında arttırdı. İzleyiciler Defne ve Ömer ilişkisine odaklanmanın yanında Neriman İplikçi’ye de hayatlarında bir yer açtı ve yeri geldiğinde Twitter’dan “Mineeeeee!Rezeneeeeee!” diye hep bir ağızdan bağırdı. 


Dizi Temmuz ayını kapattığı 7. bölümünde 15.452 izleyiciyi ekranlarının ve klavyelerinin başına kilitlemiş 55.749 içerik ürettirmişti. Bu sırada dizinin izleyici kitlesi %55 oranında artarken diziye üretilen içerik de %72 oranında artış gösterdi. Kiralık Aşk, Temmuz ayı değerlerine bakıldığında, çok az bir fark ile Güneşin Kızları’nın ardında Sosyal TV’yi 2. sırada tamamladı.    

Çilek Kokusu Derken...
Star TV’nin bir diğer yaz dizisi olan Çilek Kokusu, Demet Özdemir ve Yusuf Çim’i bir araya getiren kadrosu ile daha yayınlanmadan ses getirmeye başlamış ve 24 Haziran’da yaz sezonunun en yüksek izleyici ve içeriği ile açılan dizi olmuştu. Bölümler ilerledikçe izleyicilerden olay akşının yavaş olması ve yerinde sayması ile ilgili payalşımlar gelmeye başladı. 


Dizi 29 Temmuz’daki 6. bölümüne geldiğinde Sosyal TV’deki izleyicilerinin %52’sini kaybederken üretilen içerik de %41 oranında azaldı. Dizi Temmuz ayını totalde aldığı 165.511 Tweet ile Sosyal TV’de 3. sırada kapattı.  

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER