Babalar Günün kutlu olsun, Hüsn-ü Kahramanım!

Babalar Günün kutlu olsun, Hüsn-ü Kahramanım!
Baban, gülüşüne kurban olsun
Ba ba ba ba diye diye çocukların diline daha kolay düşer BABA sözcüğü. Biyolojik olarak çocuğunun olması kolaydır. Zorlu yol daha sonrasında gelir. Bakabilmektir, sevebilmektir, anlaşabilmektir. Vazgeçmemek, sertliğin yanında “yanındayım” ‘ı verebilmektir.

Evladın ondan çekinmiş olması korkmak değildir. Verdiği değer, duyduğu saygıdır. Kızların ilk aşkıdır, erkeklerin örnek aldığı rol modeldir. Kızlar naz yapar. Erkekler yarış eder. Kızları prensestir, oğulları prens. Kraldır baba, kahramandır baba..

Böyle bir baba tanıyorum, tanımayanlara tanıtılacak, bilenlere tekrar hatırlatacak.


"Evimin direği, çocuklarımın babası, günün kutlu olsun" By Dudu

Hüsnü Alkan. Şirin Ege’nin sert mizaçlı, gönlü yufka, kalbi âşık, iliklerine kadar duygusal adamı. Sevmiş bir kere Dudu’yu. Ömrünün sonuna kadar adamış kendini kadınına. Sevdiği kadından yavruları olmuş. Kız babası nedir, erkek babası nedir, hepsini öğrenmiş. Bildiklerini çocuklarına öğretmiş. Büyük oğlu Cemal ile arkadaş, kızı Hilâl ile sırdaş, küçük oğlu Celal ile yoldaş olmuş.


"Ezeli rakibim, ebedi dostumsun. Yoksa aşın gel buyur, yeter ki çatma kaşını" By Hüsnü

Rakibine çelme takmadı, zaafından yararlanmadı, rekabeti evine sokmadı, ailesine “sen görüşme” demedi. Kapısını herkese açtı, yardım etmekten kaçınmadı. Başlarda toprak uğruna "Kamuran’ı alırız gelin diye" de dedi. "2 yaş büyük olsun zarar gelmez, evlenince seversin" de dedi. Sonra anladı, büyüdü. Erkekler aslında çocuk değil midir? Çocuklarıyla büyümezler mi? “Zaten yanımda, yamacımda”, dediklerinde giderlerse anlar yürekleri…

Sözlerini kesmeden, isteklerine kulak vererek büyütmüş her birini. Köy yerinde daha zordur, çocukların babalarından bağımsız iş yapmaları, babalarına karşı çıkmaları. Hüsnü Alkan, oğlu Cemal kimi istediyse ona “gelinim” dedi. Kızı Hilâl, nikah masasından kalktığında vurmadı, sövmedi, dövmedi. Dinledi, anladı. Sabır diğer ismiydi Hüsnü'nün.


Evlatlarım, sizin için Dünya'yı yakarım

Celal, fabrikada işe girdiğini söylediğinde kıyamadı; ama gururlandı. Ayakları üstünde durmalarını sağladığını farketti. Durumu kötü olduğunda, çocukları ellerinde olanı ona sundu. Aciz kaldığını düşünmedi, koltukları kabardı. Verdiklerini toplama günü, yaptıklarının karşılığını bulma anıydı. Cemal’inin ev yapması, mahareti, ustalığı … Oğlundaki cevherleri gördükçe “Koçum Hüsnü” dedi. Gençliğini onun bedeninde görmesi gücünü arttırdı.


"Umutsuzluk, siz çaresizliği kabul ettiğinizde gerçekleşir" By Hüsnü

Gelinine sahip çıkması, benimsemesi, söylediklerine kulak kabartması, deneme-yanılma yöntemlerinde karşısında değil, yanında durması “İşte Hüsn-ü Kahramanım ” yapmaya yetti.

Gözünden akan yaş taneleri sevincin armağanıydı. Şimdi, sevdiği kadından, bir çocuğu daha geleceği için mutlu. Huzuru, yüzüne, işine, kalbine yansıyor. Gurur kaynaklarıyla, arkasına tüm dünyayı alabilecek güce sahip. Her konuda bilgi sahibi olması, bilmediğini atmaması, yardım etmesi, anlaması,  dinlemesi, kötülüğün kimsenin yanında kâr kalmayacağını bilmesi ile örnek alınabilecek babadır Hüsnü Alkan.

Evlatlarına destek, eşine yardımcı, bizlere yol gösterici adının anlamı gibi çok güzeldir Hüsnü Baba. Bir örümcek adam değildir, oradan oraya anında yetişebilen, trilyoner değildir, “şak diye” parayı basıp istediğini alan, cebinde sözleri vardır, bir de öğütleri. Hayırlı evlatlar yetiştirebilmen için tabanını hazırlar. 

Yıllar sonra da seni anlatacağız çocuklara, doğrularını emanet alacak baba adayları, evlatlarına miras bırakmak için.. Babalar günün kutlu olsun..

Ve Babalar Günün kutlu olsun Ahmet Mümtaz Taylan! Bize hiç unutulmayacak bir baba daha armağan ettiğin için gönlün kelebekli, ömrün bol olsun!

Sizi seven, dış kapının dış mandalı...

BUNLARI DA SEVERSİN

DİZİ-YORUM : SEZON 3 , Bölüm 87
DİZİ-YORUM : SEZON 3 , Bölüm 86
DİZİ-YORUM : SEZON 3 , Bölüm 85
DİZİ-YORUM : SEZON 3 , Bölüm 84
DİZİ-YORUM : SEZON 3 , Bölüm 83
DİZİ-YORUM : SEZON 3 , Bölüm 82
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER