Düştüm Mapus Damlarına Öğüt Veren Bol Olur!

Düştüm Mapus Damlarına Öğüt Veren Bol Olur!
Netflix’in Emmy ödüllü dizisi Orange Is The New Black ile 12 Haziran’da Litchfield Hapishanesi’ne geri dönüyoruz. Dizinin belki de en sevdiğimiz yanı Netflix tarafından sezonun tüm bölümlerinin aynı anda yayımlanması olabilir. Evet, 12 Haziran gecesi 14 bölümlük bir sezon bizleri bekliyor olacak; fakat siz yine de bölümleri sindire sindire izleyin, sonra çok özlersiniz.

Sezona güzel bir sevindirici haber ile başlıyoruz. Şimdiden dördüncü sezon onayını alan Orange Is The New Black, sevenlerini yarı yolda bırakmayacağa benziyor. Dizinin yaratıcısı Jenji Kohan, üçüncü sezon temasının “inanç ve annelik” olduğunu açıklayarak gerekli heyecanı yarattı. İki sezondur ağırlıkla Piper ve Alex üzerinden yürüyen senaryo, bu sezon diğer mahkumların hikayelerine odaklanmakla kalmayıp bizi yeni mahkumlarla da tanıştırıyor.

Litchfield Mahkumlarını Nerede Bırakmıştık?
Geçen sezonun sonlarında Rosa’nın gençliğine doğru bir geri dönüş yaşamıştık. Morello, Rosa’nın kaçmasına yardımcı oldu fakat Rosa giderayak yine uslu durmadı. Koğuş ağası kıvamındaki Vee’nin hapishaneden kaçmayı başarmasının ardından, tesadüfe bakın ki Rosa minibüsle yolda Vee’ye rastladı. Bazılarımız birkaç saniye de olsa Rosa’nın Vee’ye yardım ederek araca alacağına düşünse de Rosa büyük bir keyifle minibüsü Vee’nin üzerine sürdü. Vee öldü mü bilmiyoruz fakat burnundan gelen kanlar bize sonunun hayra alamet olmadığına işaret ediyor. Öte taraftan, eski nişanlısı Larry’nin kendisini en yakın arkadaşı Polly ile aldattığını öğrenen Piper haliyle yılın kazığını yedi. Eski sevgili, arkadaş ve düşman unvanlarına sahip dizinin karizmatik karakteri Alex Vause ise paşa paşa hapishaneye geri döndü.

Yeni Sezonda Kim Var Kim Yok?
Yeni sezona dair belki de belirtmemiz gereken ilk nokta, Alex Vause’un muhteşem geri dönüşü. Evet, kendisini ikinci sezonda o kadar çok görememiştik ve özlemiştik. Jenji Kohan da bunun farkında olacak ki Alex, üçüncü sezonun tüm bölümlerinde karşımıza çıkacak. Bu da demek oluyor ki; Alex’in Litchfield’a geri dönüşü sandığımızdan daha kalıcı olacak.

Piper’ın nişanlısı rolüyle iki sezondur sıkı fıkı olduğumuz Larry Bloom’u üçüncü sezonda ne yazık ki göremeyeceğiz. Hapishanenin yönetici asistanı Natalie Figueroa nam-ı diğer Fig ve sevimsiz gardiyanımız George “Pornstache” Mendez de üçüncü sezonda aramızda bulunmayacak.

Yine de tüm bu gidişlerin elbet bir telafisi olacak gibi gözüküyor. Ciddi bir hayran kitlesine sahip Ruby Rose tarafından can bulan olan yeni mahkumumuz Stella Carlin, üçüncü sezonun en dikkat çekici isimlerinden biri olabilir. Yeni sezon fragmanında Stella’nın Piper’a göz kırpması hiçbirimizin gözünden kaçmadı, değil mi?
 
Velhasılıkelam, Orange Is The New Black’in yeni sezonu yeni karakterler ve Alex’in muhteşem dönüşüyle bizi selamlıyor. Genel olarak televizyon dizilerinin ataerkil yapısını yıkan ve illa da esas oğlana ihtiyaç olmadığını çok da güzel kanıtlayan Jenji Kohan’ı da buradan sevgiyle kucaklıyorum. Öyleyse böyle, biz de Jenji Kohan’ın askerleriyiz!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER