Yeni annelere öğütler..

Yeni annelere öğütler..
Annelik dizilerde izlediğimiz gibi değil, onu kesin biliyoruz da, gördüklerimizin ne kadarı gerçek? Eğer hazırsanız ciddili dizi izleyicisi June'dan hayaller, dizi annesi, taze anne Onda Gördüm'den gerçekleri dinleyeceksiniz. Gerçek annelik yazısı anne adaylarına armağanımızdır.

HAMİLE KALMA

Hayaller: İlk denemede hamile kalma olasılığı çok yüksek. Olmadı kolayca bir taşıyıcı anne bulabilirsiniz.
Gerçekler:
Değişen yaşam koşulları nedeniyle birçok kadın hamile kalmak için yıllarca uğraşıyor. Ayrıca taşıyıcı annelik Türkiye'de yasak.

DOĞUM ÖNCESİ

Hayaller: Karnını okşayarak, tatlı hayaller kurar, bol bol uyur, aş erersin.
Gerçekler: Tamam bunları yaparsın. Zaten herkes de sana bolca uyumanı tavsiye edecek. Ama hamileliğin son aylarında bunun çok zor olduğunu, bir sen bileceksin. Bunu bebekle uykusuz geçireceğin gecelere ön hazırlık olarak düşün. Doğum öncesi tavsiyeler bitmez. Uzun banyolar yap mesela, çünkü doğumdan sonra banyoya girdiğin an bebek uyanacak ve gün olacak bir tam günü yıkanamadan pijamalarınla geçirmek zorunda kalacaksın. Aşerme konusu sana kalmış ama mutlaka uzun uzun yemek yemenin keyfini çıkar. Çünkü bebekten sonra ağzına tıkıştırdığın lokmaların süresi beş dakikayı aşamayacak.

Hayaller: Hamilelik sürecinde bol bol dizi, film, Tv izlersin, bebek odasını hazırlarken tatlı tatlı iç geçirirsin.
Gerçekler: Tamam, buna lafımız yok. İzlemek istediğin filmleri, dizileri izle, çünkü bebekten sonra TV mi, uyku mu diye düşündüğünde uyku daima galip gelecek. Arkadaşlarınla sohbet etmeyi de unutma, çünkü bebeğin ilk aylarında telefonunla ve sosyal medyayla falan ilişkin minimum düzeyde olacak, cevapsız çağrıların artacak.

Hayaller: Hamileler için ne ciciş elbiseler tasarlıyorlar, her gün farklı birini giymek çok zevkli!
Gerçekler: Maddi olanakların izin veriyorsa ciciş ciciş giyin tabii, ama doğumdan sonra içinde yüzeceğin o kıyafetler yerine bebek bezi stoklamak daha akıllıca.

Hayaller: Hamilelik süreci romantiktir, keyfini çıkar, zaten nasıl geçtiğini anlamayacaksın.
Gerçekler: Romantik yerine duygusal diyelim. Değişen ruh halleri, her kontrolde yaşanan "acaba bir sorun var mı" paranoyaları, son haftalardaki ağrılar, ateş basmaları... Ama gözün korkmasın, içinde bebeğinin varlığını hissettiğin an hepsine değdiğini anlıyorsun. 

DOĞUM SONRASI

Hayaller: Saçına kırmızı kurdeleni tak ve gülümse, çekiyoruuuuz.
Gerçekler: Yüzün gözün şiş, iç organların eski yerine geçmeye çalışıyor, bu yüzden o fotoğraflarda berbat ama çok mutlu görüneceksin, unutma. Bebek geldiği andan itibaren, herkes bir başka akıl verecek, sen kendi stilini oluştur. Annelik içgüdülerine güven. İnsanlara fazla karıştıklarında bunu söylemekten çekinme, çünkü unutma lohusayken her zaman haklısın. Kendine de vakit ayırmayı unutma. Sana yardıma birileri geliyorsa o sırada banyoya gir, biraz uyu, markete falan git. Hayata karışmak çok iyi gelecek. Babanın sorumluluk almasını sağla, çünkü bu bebeği tek başına yapmadın. TV izleyecek vakit bulursan keyifli bir şeyler tercih et, dramlardan uzak dur, zaten hassasiyetin tavan... Anneler günü reklamlarında ağlamaya başladıysan sen olmuşsun. Annelik dünyasına hoşgeldin. Kayınvalide ve türevlerini kafaya takma ama onlara iyi davran, çünkü gün gelecek evine gelip de kalmasını, bebekle ilgilenmesini dört gözle bekleyeceksin.

Ve unutma... Doğum sonrası hayat dizilerdeki gibi değil. Bebek oluyor, herkes mutlu mesut, tam makyajlı, tertemiz elbiseleriyle hayatına devam ediyor. Çünkü hiçbir senarist ilk 40 günü yazma cesareti göstermiyor. Zor olsa da keyfini sonradan yaşıyorsun, ilk günleri hayal meyal hatırlıyorsun. Herkes zaman çok çabuk geçiyor diyecek. Buna inan. Bebeğin çok hızlı büyüyecek ve her anın tadını  çıkar, annelik dünyanın en güzel duygusu.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER