2015 Sezon Değerlendirmesi 1: Gidenler dönmez mi?

2015 Sezon Değerlendirmesi 1: Gidenler dönmez mi?
Ekranda kış sezonu tatile girmek üzere. Bu yıl yine ekran emekçileri için zor geçti. Sezonda yayına çıkan dizilerin yarısından çoğu ömrünü sürdüremedi. İptal yedi. Bu terimlere de alışmak lazım. Ekrana çıkan projeler eğer mini dizi değilse ya da spesifik olarak hikaye/ format gereği belli bir bölüm sayısı hedeflenmiyorsa yayına veda etmesinin adı "iptal"dir. Unutulmasın ki Türkiye'de yayına çıkan hiçbir dizi 13 ya da 26 bölüm yayında kalmayı planmamaktadır. Halen bütün sözleşmeler de 39 bölüm (1 sezon) üzerinden hesaplanmaktadır.

Hoş, dört bölümde yayından kalkan diziyi, ikiye bölüp, 8 bölümlük "mini dizi" diye yurt dışına pazarlıyoruz ama bu durum sektör dinamiklerini ve global anlamda belirlenmiş kriterleri etkilemez. Bunun adına, en kibar tanımıyla "günü kurtarmak" denir. Zaten konumuz da bu değil. 2015-2016 sezonunda da ekranda olacak diziler, Haziran ortası gibi sezon finali yapmaya başlayacaklar. Yaz döneminde yayına girecek dizilerin tam listesini aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

2014-2015 sezonunda yayına giren yerli diziler ve programları alt alta listeleyince durumun ne kadar korkunç olduğu daha net görünüyor. Detaylı bilgilerini bir diğer yazıda vereceğim bu listeye göre bu sezon 99 adet dizi/program yayına girmiş. Bunlara 2013-2014 sezonundan devam edenler de dahil edilince toplam sayı 112 (Yüz on iki). 112 dizi/programdan yoluna devam eden dizi sayısı ise 24 (Yirmi Dört) olmuş.

Veda eden projelerin neredeyse tamamı erken final ya da iptal yemişler. İş böyleyken 2014-2015 sezonuna kanal bazında tek tek bakalım istedim. 2016 için resmi olarak duyurulmuş ya da dedikodusu ayyuka çıkmış projeler üzerinden de bir değerlendirme yapıp elde ne kaldı, gidenlerin yerine neler gelecek kısmına odaklanıp, ilk bakış atalım istedim.

Değerlendirme yazımın ilk bölümünde Fox Tv, Kanal D ve Star Tv var.

Buyrunuz...BUNLARI DA SEVERSİN

DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 50
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 48
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 47
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 5
DİZİ-YORUM : SEZON 2 , Bölüm 46
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 4
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER