Haftalık reyting analizi: The Following dördüncü sezonu görür mü?

Haftalık reyting analizi: The Following dördüncü sezonu görür mü?
Artık sezonun sonlarına yaklaşıyoruz ve seyircilerin dizi takip etmekten yorulduğu, havalar ısınmaya başladığı için evde oturmadığı, dolayısıyla da reytinglerin düştüğü bir döneme giriyoruz. Bu saatten sonra tüm dizilerin izlenme oranları zarar görürken yenilenme kararları da yavaş yavaş şekillenmeye başlayacak. Heyecanlı bir süreç olacağı kesin.

Pazar günü kendisinden önce Family Guy tekrarı olmasına rağmen izlenme oranlarını korumayı başaran The Last Man Earth kendisine ait bir seyirci kitlesi oluşturduğunu ve son derece başarılı bir şekilde yoluna devam ettiğini kanıtlamış oldu. ABC dizisi Secrets and Lies hiç de fena gitmiyor. Ulusal kanalların en çetin günü Pazar’da uzun zamandır kanalın görmediği oranlar aldığı için devam ettirilmesine karar verilebilir. Kısa bir final sezonu için yenilenmeyecekse, ki her bölümde hikaye toparladıklarına göre onlar da pek beklemiyorlar, Revenge bu oranlarla yolcudur, tutamayız. Battle Creek ise kamera önünde ve arkasında onca önemli isim varken kanalın ölü zaman dilimine atılmanın cezasını çekerek hiç izlenmiyor. Dizi daha iyi bir şansı hak ediyordu, yazık oldu.

Pazartesi günü Gotham tekrarı yerine The Following yeni bölümü yayınlayan Fox kaybettiği seyircinin bir kısmını bu şekilde geri kazanmış oldu. Eğer dizinin yapımcı şirketi Warner Bros. bölüm sayısını artırmak için dev bir indirim yapmazsa 4. sezon onayı hala zor gözükse de hafta itibariyle biraz daha fazla umut var.

Salı günlerine iyi bir giriş yapan güzel komedi Fresh Off the Boat kan kaybediyor. Sezon bir an önce bitmezse ve düşüş devam ederse kanal yenileme kararı vermeyebilir. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. ise en az dört sezon süreceğinin garanti olduğunu düşündüğüm bir dizi olsa da biraz daha fazla izlense hiç fena olmayacak. The Flash hala kanalın en güçlü ve en çok konuşulan dizisi olarak yoluna hızla devam ederken geçen hafta başlayan güzelim zombi dizisi iZombie izlenme oranını yüksek tutmayı başararak yüz güldürdü. The Voice sonrası yayınlanmalarına rağmen yeterli izlenme oranlarına ulaşamayan NBC komedilerinden Undateable ve One Big Happy kanalın artık komedi tutturamadığını bir kez daha ortaya çıkarttı. Belki Undateable aradan sıyrılır ve kanalın devam eden komedisi olma ayrıcalığını elde eder, önümüzdeki haftalara bakacağız. Şimdilik Unbreakable Kimmy Schmidt’in Netflix’e geçerek paçayı kurtardığına sevinelim, yeter.

Scandal’ın düşen reytinglerini iki haftadır bölümlerin sezon boyu olan havadan uzak olmasına mı bağlasak, yoksa klasik sezon sonu rehavetine mi emin olamıyorum. Ama kanalın bu işe bir el atma vakti geldi gibi. The Blacklist Perşembe günkü ortalamasını korurken arayı kapatıyor resmen. Uzun bir süre öne geçmesi mümkün değil ki NBC’nin diziyi Perşembe’de tutmaya direneceğini sanmıyorum, ama yine de Scandal’a yakışmayan oranlar bunlar. American Crime ise antoloji dizisi olacağı için gelecek sezon başka bir günde, daha “canlı” bir hikayeyle denenebilir, hala izlenme oranları çok düşük değil.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER