Racon ve Poyraz Karayel birbirlerine benziyor mu?

Racon ve Poyraz Karayel birbirlerine benziyor mu?

Bir yanda on bölümü geride bırakmış Poyraz Karayel, bir yanda da henüz ilk bölümünü izlediğimiz Racon: Ailem İçin… Elbette her iki dizi de başka hikayeler üzerine kurulu, gidecekleri farklı yollar var.

Adı üstünde; Poyraz Karayel, polislik hayatı üzerine atılan bir iftira ile bitmiş, oğlunun velayetini kayınpederinden almak için uğraşan ve tesadüfen tanıştığı İstanbul’un en büyük mafya babası Bahri Umman’ın kızı Ayşegül ile olan aşkını anlatan Ahmet Poyraz Karayel’in hikayesi.

Racon: Ailem İçin; on yılını hapiste harcamış, kendisini karanlık dünyadan çekmek isteyen Kenan Korhan’ın her şeyi geride bırakarak yeniden ailesiyle bir arada olma çabasını anlatacak. Tabii bu durum, eski defterlerin açılması, giderek yozlaşan bir dünya, yeni düşmanlar ve canlanacak eski bir aşkla ne kadar mümkün olabilirse…

Yine de öyle şeyler var ki, tesadüf bu ya iki dizinin de birbirine benzeyen birkaç noktası dikkatimi çekti.

Bahri Umman ve Kenan Korhan

Poyraz Karayel’in babası Bahri Umman ve Racon Ailem İçin’in babası Kenan Korhan: Her ikisi de saygı duyulan, yaptıkları işlerde izledikleri ilkelerinden asla vazgeçmeyen ‘‘baba’’ adamlar. Bahri Umman tüm İstanbul’un en büyük mafyası, Kenan Korhan ise daha çok kendi mahallesi olan Atmacaderesi’nin. Her ikisinin de oğullarıyla başı dertte, Sadreddin ve Adnan.

Sadreddin Umman ve Adnan Korhan

Sadreddin Umman ve Adnan Korhan: Sadrettin yeni düzende Bahri’nin yerine geçmeye çalışan Zafer ile iş birliği yapıyor. Adnan Korhan da babası hapisteyken, babasının yöntemlerinden farklı, dilindeki ‘‘yeni düzene ayak uydurmak’’ düşüncesiyle hareket ediyor. Mahallelerindeki evleri farklı yöntemlerle kendi inşaatı için alan ve tıpkı Zafer gibi bu yeni düzende başa geçmeye çalışan Recep Güldağ ile iş birliği yapıyor. Her iki oğul da babalarının vicdanını ve adaletini taşımayan, kıskanç, şiddete yatkın, yaptıklarıyla babalarını zor durumda bırakan evlatlar. Üstelik Sadrettin de Adnan da babalarının başını belaya sokacak birer cinayete de imza attılar

Ayşegül Umman ve Yağmur Korhan

Bahri’nin kızı Ayşegül ve Kenan’ın kızı Yağmur: Her ikisi de babalarının içinde bulunduğu karanlık dünya içinde bulunmayı reddetmiş, bu yüzden kendilerine bambaşka kimlikler yaratmış, iş ve sosyal yaşamlarında başka bireyler olarak kendilerini tanıtıyorlar. Ayşegül annesinin soyadını kullanmaya başlamış bir doktor, Poyraz hayatına girene kadar uzun bir süre ailesiyle hiç görüşmemiş. Yağmur adını Azra Onan olarak değiştirmiş bir mimar, o da babası hapisten çıkana dek ailesiyle tüm bağlarını kopartmış.

Taş Kafa, Sefer ve Zülfikar

Sefer, Zülfikar ,Taş Kafa ve Tekin: Bahri’nin evlatları gibi gördüğü Sefer, Taş Kafa ve Zülfikar varsa; Tekin de Kenan’ın evlatlık oğlu ve sağ kolu. Hepsi de güvenilir, zeki, babaları için ellerinden geleni yapmaya çalışan, Bahri ve Kenan’ın öz oğulları olabilecek karakterde olan adamlar. Üstelik Yağmur ve Tekin arasında bir aşk varken; Bahri'nin neredeyse evladı yerine koyduğu Poyraz ile de Ayşegül'ün ilişkisi var.

Ben her iki diziyi de keyifle izliyorum. Bakalım kişiler, seçimleri ve hikayeler her iki diziyi de hangi farklı noktalara sürükleyecek…

Herkese keyifli izlemeler! 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER