Haftanın kitap önerisi: Her Şey Geçer

Haftanın kitap önerisi: Her Şey Geçer
Sosyal medyanın onlarca saçmalığını, insanın zamanını nasıl hortum gibi emdiğini, kendini başkalarınla kıyaslamana sebep olup mutsuzluk saçtığını ve daha bir sürü kötü yanını sayabiliriz. Gelin görün ki bazen de öyle güzel şeylere sebep oluyor ki hepsini unutup ‘Ay iyi ki girmişim bu istakramlara’ diyebiliyor insan. Benim için de son yıllarda okuduğum en güzel cümlelerin sahibi Elif Türkölmez’i (@sefertasimoda) tanıma vesilesi oldu Instagram. Türkölmez uzun süre gazetecilik ve köşe yazarlığı yapmış, ben onu tanıdığımda hali hazırda yayınlanmış bir öykü kitabı (Anne Kız, Harikasın) olan bir yazardı. Instagram’daki yürek hafifleten, bulut gibi güzel yazılarını okumaya başlamamdan sonra geçen sürede Ormanın İçinden, Denizin Kıyısından isimli bir de e-kitap çıkardı. Tam da bu yazıların çıktısını alıp sağa sola yerleştirmeye başlamıştım ki nihayet bu ay çıkan Her Şey Geçer isimli kitabıyla kendisi bizi bu zahmetten kurtardı. Kitap, Türkölmez’in bir önceki kitabı gibi yine Çınar Yayınları’ndan çıktı.

Kitabın kapağında onu okuyanların her gün birliktelermiş gibi yakından tanıdığı Ginger ve yazarın kendisi var. Onlar birlikte yürüdükçe biz hafifliyoruz, onlar adım attıkça biz de dünyayı adımlamış sayılıyoruz. Kitap, her tarafından öfke fışkıran bir dünyada bize sakin olmayı, sakin kalmayı ve ihtiyacımız olduğunu sandığımız şeylere hiç de o kadar ihtiyaç duymadığımızı anlatıyor. Bunu yaparken de öyle yersiz didaktik bir dil, asabi asabi sallanan bir parmak, ‘Elbette en iyisini ben biliyorum’ diyen sinirli bir kişisel gelişimci tavrı değil, biz sokakta yürürken peşimize takılan bir kedi çaktırmazlığı takınıyor üstüne. Bir bakıyorsunuz dönüp dönüp yanınızda mı diye bakar olmuşsunuz tanımadığınız kediye, öyle bir bağımlılık yapan kelimeler dökülüyor önünüze.

Daraldıysanız, bunaldıysanız, ‘Ben neredeyim, bu insanlar kim?’ diye aynalarda kendinize soruyorsanız bu kitabı çok tavsiye ederim. Kim olduğunuzu bulduğunuza inanıyorsanız ve bu yüzden kendinizi kutlamak isterseniz bu kitabı çok tavsiye ederim. Bu yazılar her mevsime ama bence illa da sonbahara çok ama çok yakışıyor. İyi okumalar dilerim.

Not: Yazının kapak fotoğrafı kitapta bahsi geçen ve bence kitabın tamamına şahane yakışan, Manuel Pita’nın Yalnız Evler fotoğraflarından alınmıştır.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER