Kısa Kısa: Son dönemin gerçek hayatta yaşananlardan uyarlama 6 dizisi

Gelelim "diğerlerine":

* Dirty John: Diğer olaylara nazaran daha yakın zamanlı olan diziyle ilgili daha detaylı bir tanıtımı şurada yazmıştım.

Connie Britton'a Altın Küre adaylığı kazandıran Bravo kanalı dizisinin gelecek sezonunda farklı bir olay anlatılacak. İlk sezonda yeni tanıştığı ve etkilendiği bir adamla kısa sürede evlenen Debra'nın ve ailesinin bunla değişen ve kabusa dönüşen yeni hayatı anlatılıyor. Bölümler Netflix Türkiye'de de mevcut.

* Mrs. Wilson: Son olarak The Affair'de izlediğimiz Ruth Wilson'ın büyük annesinin yaşadıklarını anlatan üç bölümlük bir mini dizi.

Wilson'ın başrolünde yer aldığı BBC dizisinde kocasını kaybeden bir kadının aslında onu pek de tanımadığı ve pek çok şeyi sakladığı ortaya çıkıyor. Diziden AVES'te olduğu gibi şu yazıda bahsetmiştim. Ayrıca burada daha detaylı bir tanıtımı da yer alıyor.

* Feud ve American Crime Story: Feud, 10 bölümlük ilk sezonuyla 2017'de FX'te ekrana gelmişti. Bette Davis (Susan Sarandon) ve Joan Crawford (Jessica Lange) arasındaki yıllara dayanan amansız rekabet ve düşmanlık anlatılıyor. İkilinin 1962'de birlikte yer aldıkları "What Ever Happened to Baby Jane?" filminin öncesi, çekimler ve sonrası dizinin iskeletini oluşturuyor.

A.B.D.'nin gündemi uzun süre meşgul eden suçları ekrana getirme amacıyla yola çıkılan American Crime Story'nin ilk sezonunda O.J. Simpson'ın eski eşini öldürmekle yargılandığı meşhur dava, ikinci sezonunda Gianni Versace'nin cinayeti anlatılıyor.

Kadrosunda pek çok tanınan ismi bulunduran dizi, Emmy ve Altın Küre'leri iki sezonunda da büyük oranda es geçmedi. Üçüncü sezonu Katrina Kasırgası'na odaklanacaktı ama şimdilik vazgeçtiler, yeni konu belli değil.* The Crown ve Victoria: 

>  The Crown'da Büyük Britanya Kraliçesi II. Elizabeth'in hayatına konuk oluyoruz. Tahta geçmesinden birkaç yıl öncesinden giriliyor ve günümüze doğru ilerleniyor. Altı sezon sürmesi planlanan Netflix dizisinin üçüncü sezonunun bu yılın sonlarına doğru ekrana gelmesi bekleniyor.

Claire Foy'un başını çektiği kadro bu sezonla birlikte yenilenecek ve karakterlerin olgunlaşmış hallerini yeni isimler canlandıracak.

>  ITV kanalında ekrana gelen Victoria ise şu sıralar üçüncü sezonunu yayınlıyor. Onda ise Büyük Britanya tahtında uzun süreli oturan bir başka kraliçenin, yani Victoria'nın hayatı anlatılıyor. 19. yüzyıl merkezli hikayeye tahta geçmeyle başlıyoruz, evliliği, hükümdarlığı veya çocukları derken halen devam ediyoruz.

* Mindhunter ve Project Blue Book: Bu iki dizi de gerçek hayattan uyarlama ama öncekilerin aksine uyarlamadan ziyade esinlenme daha baskın durumda.

> Netflix dizisi Mindhunter, kriminal psikoloji üzerine. John E. Douglas ve Mark Olshaker'ın yazdığı kitaba dayanıyor. Seri katillerle hapiste röportaj yaparak onları suça iten psikoloji anlayarak devam eden davaları çözüme ulaştırmayı ve gelecekteki suçların önüne geçebilmeyi hedefleyen üç kişilik bir ekibi konu alıyor.

Jonathan Groff, Holt McCallany ve Anna Torv'un başrolünde olduğu dizinin ikinci sezonunun yıl bitmeden ekranda olması bekleniyor.

>  History'nin dizisi Project Blue Book'un hali hazırda ilk sezonu devam ediyor ve ikinci sezon onayını aldı. İlk sezon 10 bölüm sürecek. 1952'de dünya dışı varlıkları ve paranormal olayları araştırmak için başlatılan projeyi konu alıyor. Gerçek UFO dosyaları ve teorilerinden de yardım alınıyor. 

* Trust ve Unsolved: Project Blue Book'la birlikte bu yazıdaki izlemediğim üç diziden ikisi olduğu için bunları sona bıraktım.

Trust, ilk sezonu 10 bölüm süren ve FX'te geçen yıl yayınlanan bir antoloji dizisi. Dönem draması.

Petrol zengini J. Paul Getty'nin torunu 1973'te Roma'da İtalyan mafyası tarafından kaçırıldı. Polisin de dahil olduğu olayda dede, olayın kurgulanmış olduğundan şüphelendiği için fidyeyi ödemeyi reddedince ortalık karıştı.

> Unsolved ise ilk sezonu 10 bölüm süren ve USA Network kanalının geçen yıl yayınladığı dizisi. Çözülememiş olaylara odaklanılan dizinin ekrana gelen sezonunun konusu Tupac Shakur ve Biggie Smalls'un cinayetlerinin öncesi, olay, sonrasındaki araştırma ve bilinmeze giden bir son.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER