Dirty John: Aşk, aldanma ve hayatta kalış

Dirty John: Aşk, aldanma ve hayatta kalış
Bir kadın yeni tanıştığı bir adama aşık olur ve onunla evlenir. Aralarındaki aşkın gerçek olduğuna düşünse de aldanmıştır. Ve sonrasında hayatta kalma savaşı başlar.

Dirty John dizisinin konusu yukarıdaki cümlelerin veya giriş resminin de özetlediği gibi kısaca bu şekilde. Gerçek bir hikayeden uyarlanarak ekrana getirilen dizi Amerikan kanallarından Bravo yayınlandı. Christopher Goffard, aynı isimli altı bölümlük podcast serisinde bu olayı işledi, dizi hazırlanırken de o podcastlere başvuruldu. Olay çok öncesinde değil, yaklaşık iki-üç yıl kadar önce yaşandı.

Dizinin ilk sezonu 8 bölüm sürmekte. Aslında antoloji türünde bir yapım, yani bu hikayeyi ilk sezon boyunca anlatıyorlar ve bitiriyorlar. Başrol kadın oyuncu Connie Britton, rolüyle Altın Küre adaylığı kazandı. Bu arada ilk sezon 14 Şubat'ta Netflix Türkiye'ye yayınanacak ve i kinci sezonda farklı bir konu ve kadroyla gelecekler.

Konusu:

Debra Newell, maddi durumu iyi ve başarılı bir iş kadını. Başından daha önce de evlilikler (4) geçmiş, bunlardan iki kızı olmuş ve şu anda bekar. Ama mutluluğu aramaktan vazgeçmemiş. Günün birinde bir flört uygulamasında John Meeham adında birisiyle tanışıyor. Kendisini anestezi uzmanı olarak tanıtan John'dan ilk intiba tuhaf olmasına rağmen hoşlanınca ilişkilerinin devamı geliyor.

Kızı Veronica başta olmak üzere dışarıdan gelen eleştirilere kulağını tıkayan ve John'a kapılan Debra'nın John'la evlenmesi çok da uzun sürmüyor. Ama tahmin edeceğiniz gibi günler geçtikçe John'un Debra'ya göründüğü kadar mükemmel olmadığı ve geçmişinde sakladığı şeyler olduğu ortaya çıkmaya başlıyor. Bu da koca bir aile için bazı korkunç sonuçlara sebebiyet veriyor.Dirty John'a hem gerçek bir olaydan uyarlama olmasının hem de gördüğüm yorumların iyi olmasının getirisiyle başladım. Connie Britton'ın yaptığı proje tercihlerini genelde seviyorum. Olayı detaylarıyla araştırmadan izlemeye çalıştım, size de aynısını tavsiye ederim. Çünkü özellikle ilk üç bölümün ardından sezon finalini görmemi sağlayan nedenlerin önde geleni hikayenin nasıl tamama ereceğine yönelik merakımdı.

John karakterinin ne mal olduğu tahmin edilir olduğundan kendisinin şaşırttığını söyleyemem ama sinir bozucu olduğunu ekleyebilirim. Eric Bana, karakterini taşımayı bence başarmış. Debra karakteri ise benim için asıl ilginç olandı. Çünkü bölümler kadının "Aptal desen değil, görmüyor desen o da yok ama bunlar niye oluyor o zaman?" benzeri sorular sordurmasıyla geçti desem yeri. Hatta yeri geldiğinde kadına adamdan daha fazla gıcık oldum diyebilirim.

Dirty John, geçmişe giderek John'un önceki hayatını anlatıp hikayesini destekliyor ki bu da olan bitenlerin altını doldurmaları açısından iyi olmuş. Yan karakterler ve kadronun geri kalanı da bence yeterli düzeyde. Newell ailesinin başından geçenler için eşi bulunmaz diyemesem de dizinin zaman geçirttiğini ve sezonun sekiz bölüm sürmesinin avantaj olduğunu ekleyebilirim. En nihayetinde bu tarzda hikayeleri seven kişiler için izlenesi çerez bir yapım olmuş Dirty John.

Ek: Orijinal çift vs. dizideki çift karşılaştırmasını gelecek sayfada bulabilirsiniz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER