Kısa Kısa: Son dönemin gerçek hayatta yaşananlardan uyarlama 6 dizisi

Kısa Kısa: Son dönemin gerçek hayatta yaşananlardan uyarlama 6 dizisi
Gerçek hayatın içindeki hikayelerin diziler ve filmler için vazgeçilmez olduğu bir gerçek. Yakın dönemde de elbette bu yöndeki birçok dizi projesi ekrana geldi. Ben de izlediğim bazılarından bahsedeyim, böylece kısaca tanıtılmış olur dedim.

Ayrıca son sayfada yine bu alandaki birkaç diziden de topluca ve kısaca bahsettim.

1) Law and Order: The Menendez Brothers

NBC'de 2017-2018 sezonunda yayınlandı. Mini dizi ve sezonu sekiz bölüm sürdü. Edie Falco'ya Emmy adaylığı da kazandırdı. Lyle ve Erik Menendez kardeşlerin ebeveynlerini öldürmekten yargılandıkları meşhur davayı ve davanın hikayesini anlatıyor.

José ve Kitty Menendez, 20 Ağustos 1989'da kendi evlerinde vahşice öldürülürler. Zengin ve tanınmış bir aile olan Menendezlerin ölümü medyanın ve halkın büyük ilgisini çeker. Araştırma başlayınca çiftin oğulları dikkat çeker ve tutuklanırlar. Böylece uzun sürecek bir dava süreci başlar.

Leslie Abramson (Edie Falco) ve ortağı Jill Lansing, kardeşlerin savunmasını üstleniyorlar. Bahsi geçen dava televizyonda canlı yayınlanmaya bile başlıyor.


2) WacoParamount Network kanalında geçtiğimiz yıl yayınlandı. Mini dizi ve sezonu altı bölüm sürdü. Birisi oyunculardan John Leguizamo'ya olmak üzere üç Emmy adaylığı kazandı.

Kendisini seçilmiş kişi olarak gören David Koresh'in başını çektiği Branch Davidian tarikatı diziye ismini veren Teksas’ın Waco şehrinde yaşamaktadır. David'i merkezine oturttukları dünya görüşleriyle veya tuhaf kurallarıyla farklı bir hayat süren tarikatın kaldığı çiftliğe silah yığıldığı şüphesi polisi harekete geçirir. Çiftliktekiler aramaya direnince büyük bir kuşatma başlar ve 51 gün boyunca sürer.

Bahsi geçen bu kuşatma iki taraftan pek çok kişinin hayatını kaybetmesiyle ve oldukça kanlı olmasıyla öne çıkıyor. 3) A Very English ScandalBBC One kanalında geçtiğimiz yıl ekrana geldi. Üç bölümlük bir mini dizi ve John Preston’ın 2016’da piyasaya çıkan aynı isimli kitabından uyarlandı. Tarihte Thorpe Skandalı olarak bilinen olayı anlatıyor. Başroller Hugh Grant ve Ben Whishaw çeşitli ödüllere aday oldular ve Whishaw, birkaç ay önce düzenlenen törende Altın Küre ödülü kazandı.

1960’lı yıllarla başladıktan sonra 1980’in başına kadar ilerliyoruz. Henüz Büyük Britanya'da eşcinselliğin yasaklı olduğu, ciddi cezaların verilebildiği bir zaman. Gün geçtikçe yıldızı parlayan siyasetçi Jeremy Thorpe kendisinden yardım isteyen Norman Josiffe’yle (medyada bilinen şekliyle Norman Scott’la) tanışıyor.

Bu tanışıklığın ilerleyip ilişkiye döndüğüne, sona erse de küllenmediğine tanık oluyoruz. Norman'ın başından geçen bazı sıkıntılar yüzünden Jeremy'yi sorumlu tutması ve çenesinin düşüklüğü parti liderliğine oynamaya başlayan Thorpe'un kariyeri ve hayatı için tehlike uyandırmaya başlayınca durum bu sefer Norman'ın hayatı için de tehlike oluşturmaya başlıyor.

Not: Diziden şu yazıda da biraz bahsetmiştim. Ayrıca şurada daha detaylı bir tanıtımı var.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER