Medya ne yana düşer, kadın ne yana?

Medya ne yana düşer, kadın ne yana?
Kadın olmak zor. Bazı kadınlar için daha çok, bazıları için daha az zor ama kesinlikle kolay değil. En pürüzsüz hayatı yaşadığına inandığımız kadınlar bile birçok şeyi kanıksadığımız için böyle görünüyor. Sadece böyle görünmekle kalmıyor, belki kendisi bile inanıyor zorluk yaşamadığına. Bir erkeğin başına gelse iki sene konuşulacak olaylar kadının günlük hayatının bir parçası olduğu için bahsi bile olmadan geçiliyor.

Her yerde, her meslekte binlerce zorluk ve ayrımcılık var. Ben biraz medyadaki aşırı erkek egemen dilden ve şöhretli kadınlar üstünden aslında tüm kadınlara kurulan cümlelerden bahsetmek isterim. Bir 8 Mart’a daha sayılı günler kala misal, televizyonun çalışkan genç yıldızlarından Hazal Kaya’nın yaptığı iddia edilen ‘Çağatay Ulusoy’a manidar gönderme’ye bir bakalım. Ne demiş Hazal Kaya? "Hangi alanda çalışırsak çalışalım, biz erkek denklerimizden hep daha fazla çalışmak, daha fazla kendimizi kanıtlamak zorundayız" demiş. Ne yanlış demiş, ne uydurmuş. Aşırı doğru ve aşırı bilinen bir gerçekten bahsetmiş. Kadınlar bire bir aynı işi yapsalar da erkekler kadar iyi olabileceklerini ispat etmek için hep daha fazla uğraşmak, hiçbir şey olmasa işverenin ‘Bakın biz kadın dostuyuz’ cümlelerinin, onun yersiz bir övünme sebebinin gizli öznesi olmak zorundalar. Hazal Kaya’nın bu konuşmasını Çağatay Ulusoy’a gönderme manşetiyle paylaşabiliriz web sitelerinde ve bunun da bir şiddet çeşidi olduğunu asla düşünmeyiz. Çünkü bir kadının hayattaki yegâne meselesi bir erkeğe gönderme yapmaktır, başka ne olabilir?

Geçtiğimiz hafta yayınlanan ve Mehmet Aslantuğ’un konuk olduğu Bir Hülya Avşar Sohbeti’nden bahsedelim biraz da. Programın internetde çok gezen bir kısmı var, Hülya Avşar’ın kadınların evde olması ve çocuk büyütmesi gerektiğine inandığı ve Mehmet Aslantuğ’un buna karşı çıktığı anlar. Hülya Hanım’ın ‘Kadın çalışsın ayrı konu, evine para getirsin ama ben şeyciyim, erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın’ cümlelerine ‘Üretime girmesi lazım kadının, muasır medeniyet seviyesi başka türlü olmuyor’ diye karşılık veren Mehmet Aslantuğ’a ekrandan doğru sarılasımız gelen anlar. Bunlar Hülya Avşar’ın kadınlarla ilgili bu tarz konuşmalarından ilk örnekler değil elbette, o bunu hep yapıyor ve hiç şaşırmıyoruz. Ama karşısında tepkisini, düşüncesini böyle nezaketle, bu kadar net anlatan bir erkek görmek çok etkiliyor bizi zira onlardan çok az var. Kadın özgürlüğüne en inanan erkek bile ekranda maçolaşabiliyor, buna benzer sözleri kabul etmese bile gülümsemeyle geçiştiriyor çünkü "erkekliğe toz kondurmamak" diye bir tabir var ve dünyada bundan korkunç bir şey yok. Kadınlık mı? Bütün tozlar hep onun üstünde, en güzel toz alan kazansın.

Sınırsız örnek verilebilir medyanın hem erkeklerde hem kadınlarda görülen aşırı maskülen dil ve tavrına. Daha çok yakın zamanda Berrak Tüzünataç’ın kıyafetine ‘davetkâr’ diyen NTV’yi hatırlarsınız. Sevgilisinden ayrılan kadınlara ‘Üzüntüden soldu’ derken, aynı çiftin erkek tarafına ‘Bekârlığın tadını çıkartıyor’ denir. İlişkiyi bitirenin kadın olduğunu varsayıyorlarsa olası aldatma ihtimallerinden, erkek olduğuna inanıyorlarsa anlı şanlı yeni bir sevgiliden söz ederler. Uzun süren bir ilişki mi bitti, erkek tarafı evlilikten kaçtı derler. Uzun süreli bir ilişki evliliğe mi geldi, kadının hayali gerçek oldu derler. AVM’den çıkan bir kadına, dünyanın en hassas ve özel konusu olabileceğini düşünmeksizin ‘Tüp bebek tedavisi yaptırıyormuşsunuz?’ diye sorabilirler, tepki gördüklerinde ‘Gergin olduğu gözlerden kaçmadı’ diye başlık atmaya utanmazlar. Hem izleyeni, hem yaşayanı yordukça yorarlar.

Kötü haber şu; ünlü de olsanız ünsüz de, çalışsanız da çalışmasanız da, dünyayı gezseniz de evinizden çıkmasanız da kadın olmak zor, kadın olmak yorucu, kadın olmak dayanıklılık istiyor. İyi haberse şu; kadınlar bir arada olduklarında ve birbirlerine destek verdiklerinde bunun önünde kimse duramıyor. Kız kardeşliğin kazanacağı nice '8 Mart'lar dilerim. İyi seyirler.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER