Altın Küre 2015: Tören biter, derdi bitmez

Altın Küre 2015: Tören biter, derdi bitmez
The Lego Movie’ye En İyi Animasyon ödülünü vermemeyi kendinde hak görmüş bir ödül törenini ciddiye alıp yorum yazısı yazdığıma inanamıyorum! Neyse, gelenek bozulmasın…

HFPA’nın yeni ve konuşulacak şeyleri ödüllendirip rüzgarlarından nemalanması huyu artık herkesin malumu. Bu durum hiçbir zaman bu seneki gibi açık olmamıştı belki de…

En İyi Drama ödülü tahmin ettiğim gibi The Affair’e geldi. Haketmediğini daha adaylıkları yorumlarken dile getirmiştim, hala fikrim değilmedi. Bu kadar incelikten yoksun bir hikaye, farklı bakış açısı numarasıyla bile yeterince farklılık ortaya çıkaramazken daha ilk senesinde “en iyi” seçiliyor ya, bir şey demiyorum.

Komedi dalına geldiğimizde ise şaşırtıcı, ama bir o kadar da sevindirici bir tercih yapmış üyeler. Transparent belki de ülkemizde hiçbir zaman ekran yüzü görmeyecek bir dizi. The Affair’de eksik olan ne kadar incelik ve detaylı karakter çözümlemesi varsa hepsi bu dizide mevcut. En iyi bağımsız filmlere taş çıkartacak kadar da cesur üstelik. Ben kendine ekranda yer bulduğuna sevinirken (gerçi Amazon’u ne kadar ekrandan sayabiliriz, tartışılır) gidip En İyi Komedi ödülü alması muhteşem bir şey.

En İyi Mini-Dizi/TV Filmi kategorisinde tahminimin tutmadığına üzülmüyorum; ama hakikaten abartıldığı kadar, hatta hiç de, iyi olmayan True Detective’in  eli boş dönmesine çok seviniyorum. Fargo’ya çok da bayılmamış biri olarak ve listede ondan daha iyi iki ayrı iş olduğunu düşünsem de seçimden çok da şikayetçi değilim. Hele ki gitgide güzelleşen ikinci sezon kadrosunun haberleri geldikçe... Şahsen ben ödülü sevmekten bir türlü vazgeçemediğim Martin Freeman’a verirdim ama Billy Bob Thornton’a da itiraz etmeyeceğim doğrusu. Burada asıl eğlenceli olan allrightallrightallright McConaughey’in eli boş dönmesi. Balonların sönüşünü izlemenin keyfi hiçbir dizide yok yeminle.

Bu sene Clive Owen’ın sıyrılıp ödülü kapacağını düşünsem de HFPA bu sefer garantici bir tercih yaparak ödülü Kevin Spacey’e vermiş. Ben çok sevmesem de ortada takdir edilesi bir “performans” olduğu çok açık.

Skandal ödüllerden biri de En İyi Drama Aktristi kategorisinde verildi. Listeye bakıyorum, en hak etmeyen kim varsa sahneye o çıkıyor, delireceğim! Ruth Wilson’ı oldum olası severim, çok yetenekli ve farklı yüzünü çok iyi kullanıyor. Ancak The Affair zaten böylesi takdirleri haketmezken ve dizide öyle ahım şahım bir oyunculuk gerektiren bir karakter yokken ödülün Wilson’a gitmesi beni derinden yaraladı. Julianna Margulies’in listede olmasını bir yana koydum, yeni şeyleri alkışlayacaktıysak orada kapı gibi Viola Davis vardı efendiler!

HFPA Drama dallarında ne kadar yanlış kararlar verdiyse komedide de o kadar iyi sonuçlara ulaşmış. Jeffrey Tambor gerçekten parmak ısırtan bir performans sergiliyor Transparent’ta. Bu yılın en iyi yeni dizisi addettiğim Jane the Virgin’in olağanüstü yıldızı Gina Rodriguez belli ki dizide olduğu kadar gerçek hayatta da şahane biri, konuşması gözlerimi yaşarttı. Umarım bu ödül hem dizinin izlenme oranlarını arttırır, hem de Emmy jürisinin dikkatini çeker.

Bir Ryan Murphy projesinin böyle ödül törenlerinde kendine yer bulmasına üzülsem ve The Normal Heart’ın duygu sömürüsünün dibine vurmasından mütevellit fazla abartıldığını düşünsem de Matt Bomer belli ki role büyük emek vermişti, karşılığını böyle alması iyi bir şey, itiraz etmemek gerek. Maggie Gyllenhaal ise zaten başarılı bir oyuncudur, The Honorable Woman’da da durum farklı değildi. Seviniyorum, belki dizinin daha da dikkat çekmesine vesile olur bu zafer, daha fazla kişi izler.

Allison Janney’nin aday olup da ödülü alamadığı bir kategoride yorum yapmaya tenezzül etmem. Kadın bu devrin en iyi oyuncularından biri, ne olursa olsun kabul etmiyorum aksini!

Törenin sinir bozucu anlarını bir kenara bırakırsak Tina Fey ve Amy Poehler her zaman olduğu gibi mükemmeldi. Ödül töreni boyunca pek ortalarda değillerdi ama açılış monologlarında gülmekten öldüğüm için yeter de artar. Umarım birkaç sene sonra HFPA kürkçü dükkanına geri döner. Gelecek sene de en az onlar kadar dinamik bir ikili isteriz. Hayır, James Franco ve Anne Hathaway değil tabii... Kristen Wiig ve Bill Hader’a ne dersiniz?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER