Edward Herrmann'a veda

Edward Herrmann'a veda

31 Aralık’ta yeni yıla buruk girmeme sebep olan bir haber geldi. Edward Herrmann 71 yaşında kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybetmişti.

Bilenler bilir, Gilmore Girls en sevdiğim diziler arasındadır. Üç kuşak Gilmore kızının yaşadıklarını merkezine alan dizi dengeyi sağlamak için esas iki ana erkek karakteri denkleme katarak ilerler. Biri Lorelai’ın gönlünü kaptıracağı kişi Luke, diğeri ise Gilmore “hanedanı”nın reisi Richard. Ed Herrmann’ın canlandırdığı Richard Gilmore zenginliği züppeliğe dönüşmemiş, son derece sevecen, iyi kalpli, sert görünmeye çalışsa da alabildiğine yumuşak, kızı yüzünden kalbi kırık olduğu için torununun üstüne daha da çok titreyen bir adamdı. Benim gözümde Edward Herrmann da tam böyle biriydi. Çarşamba günü Twitter’da kendimi tutamayarak yazdım. 

Gerçekten de Hollywood Hulusi Kentmen’ini kaybetti sayabiliriz. Zira yukarıda saydığım tüm özellikleri oynadığı her sahnede hissettirebilen Herrmann’ı tanımlamak gerekirse kullanılan ilk kelime “babacan” olurdu şüphesiz. Dizide yedi yıl boyunca eşini canlandıran Kelly Bishop’ın geçtiğimiz hafta bir süredir hastanede yatan Hermann’ı ziyaret ederek dizi ekibi adına onunla vedalaşmış olduğu haberi de gelince zaten yeni yıla girerken her sene üzerime çöken hüzün yerini gözyaşlarına bıraktı. Sonra da elbette ki Youtube'dan onlarca Richard Gilmore sahnesi izlendi.

Edward Herrmann televizyon dünyasının joker kartlarından biriydi. İyi bir karakter oyuncusuydu. Hangi dizide yer alırsa alsın iyi bir performans çıkartacağını bilir, ona güvenirdiniz. Bu yeteneği ona çok sayıda başarılı dizide yer alma şansı getirdi. Yedi sezon boyunca süren Gilmore Girls dışında The Practice, Oz ve The Good Wife gibi sektörün hep takdirle anılan işlerinde seyirci karşısına çıktı.

Amerikan dizilerine merak salmış herkesin yolu öyle ya da böyle Edward Herrmann ile kesişecektir. Kendisini, yeni rollerde izleyemeyecek olmanın üzüntüsüyle birlikte, sevgi ve saygıyla anıyorum.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER