Uyarlamalı mı, uyarlamamalı mı?

Uyarlamalı mı, uyarlamamalı mı?
Shameless dizisinin ekranlarımıza uyarlanacağını duyduğum günden beri ben de ‘Nasıl olacak?’ diye merak eden çoğunluktayım. Eski yerli dizileri bile sigara içki mozaiği yüzünden bir sis perdesinin arkasından görebilen izleyici için Shameless’in yerli versiyonu elbette akıl alacak bir konu değil zira bilindiği gibi Shameless’te yok yok. Öyle ‘Kahramanlarımız günün stresini bir kadeh şarapla atar’ türünden bir hikâyeden bahsetmiyoruz, her sahnesiyle en sertinden bir dizi Shameless. Üstelik olup biten her şey hikâyede bir noktaya hizmet ediyor, yani ‘Abanalım sevişme sahnesine, verelim marjinalliği’ diye planlanmış hiçbir şey yok dizide. O zaman da bunları çekip çıkarırsak geriye Shameless’ın neyi kalacağını düşünüyor insan ister istemez.

Alkolik bir baba ve perişan olan aile fertleri ile fakir kıza âşık olan zengin çocuk öyküsü yapılacaktıysa bunların en acıklıları kanallarımızda türlü çeşitli isimlerle yayınlandı, neden bir tanesi daha yapılmadı? Üstelik kadroda Hazal Kaya ve Burak Deniz var ki ikisinin umutsuz bir aşk yaşayacağı herhangi bir dizinin çok izlenme ihtimali zaten neredeyse garanti gibi. Fox TV’de yayınlanan ilk tanıtım da bir nevi Adını Feriha Koydum değil miydi? O zaman neden Shameless uyarlamak gibi sosyal medya linci ihtimali yüksek ve zorlu bir opsiyon seçildi?

Tam bunları düşünüyordum ki geçtiğimiz hafta Shameless’ın Amerikan versiyonunda Fiona rolünü oynayan Emmy Rossum’un dizinin yerli versiyonu için attığı tweeti ve üstüne aynı rolü Filiz olarak oynamaya hazırlanan Hazal Kaya’nın ona verdiği cevabı gördüm. ‘Kadın resmen dalga geçmiş, Hazal Kaya da buna cevap mı veriyor bir de?’ diyenlerin aksine bu cevaba bayıldım zira kendisini aşırı ciddiye almazsa ölecek hastalığı yüzünden geliyor başımıza ne geliyorsa. Gördüm ki Hazal Kaya bunun yanından bile geçen bir insan değilmiş, işini yaparken eğlenen biriymiş. Buradan yola çıkarak ekiple ilgili umutlarımı da yükselttim. Ekranda eşcinsel bir ilişki ve içki içip gökyüzüne bağıran bir Frank görmeyeceğimi biliyorum ama kafadan olumsuz da bakmıyorum bu diziye. Bekleyelim, görelim. İyi seyirler. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER