54. Uluslararası Antalya Film Festivali basın toplantısı gerçekleşti

54. Uluslararası Antalya Film Festivali basın toplantısı gerçekleşti
Bu yıl 54. kez sinemaseverlerle buluşacak olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı İstanbul Four Seasons otelde yapıldı. 21 – 27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festival bu yılla birlikte bir yenilenme sürecine giriyor.

Yapımcı Mike Downey, Saraybosna Film Festivali direktörü Mirsad Purivatra ve Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filminin yapımcısı Zeynep Atakan’ın yer aldığı ekipte Downey festivalin artistik direktörlüğü, Purivatra ise danışmanlığını üstlenirken Atakan da Antalya Film Forum’un sorumluluğunu üzerine alıyor.

Festivalin geleneği haline gelen ve dünyaca ünlü Türk sinemacıların yurtdışına açılmasında büyük önem taşıyan Uluslararası Antalya Film Festivali’nin, eski adıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin dünya sinemasına kazandırdığı yapımlar arasında Derviş Zaim’in Tabutta Rövaşata’sı,  Tunç Başaran’ın Uçurtmayı Vurmasınlar’ı, Yavuz Turgul’un Muhsin Bey’i, Zeki Ökten’in Sürü’sü gibi birbirinden değerli yapımlar yer alıyor.  Ancak 2017 yılı itibariyle Türkiye sinemasına birçok ünlü ismi kazandırmış, birçok yapımı tanıtmış olan ulusal yarışma, yerini uluslararası yarışmaya bırakacak. Aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de üstlenen festival başkanı Menderes Türkel’in bu konuyla ilgili yaptığı açıklama ise festivalin daha ziyade gençleri ve yeni sinemacıları desteklemeyi amaçlayan Film Forum’a ağırlık vereceği yönünde.Türkiye Sineması’nın bir geleneği haline gelmiş yarım asırlık ulusal yarışmanın kaldırılması birçok sinemaseverin tepkisini çekmesine karşın festival sevdalıları ve sinema takipçileri arasında bir bölünme de yaşanmadı değil. Zira bir taraf bu adımı uluslararası bir festival olma yönünde gerekli bulurken diğer taraf ise bu tercihin Türkiye Sineması’nın gelişimine olumsuz bir etki yaratacağından korkuyor. Kaldırılması gereken bir Ulusal Yarışma varsa şayet, bunun Antalya olmaması gerektiği savunulurken festivalin tutumu ise daha ziyade ülkede birçok ulusal yarışmanın olduğu ve bu yarışmalarda da hep aynı filmlerin dönüp durduğu ve kazananın değişmediği festivaller silsilesinde yeni ve genç sinemacılara destek olacak bir güçlü bir platformun oluşturulması gerektiği yönünde.

Ulusal yarışmanın kaldırılıyor oluşunun Türkiye Sineması’nın yeni ve önemli yapımlarının galalarının Antalya’da gerçekleştirilmesine etkisi olmayacağını belirten festival direktör ekibi, daha ziyade Cannes tarzı uluslararası bir festival olmayı hedeflerini dile getiriyor. Dünyadaki diğer örneklerinde olduğu gibi ulusal değil uluslararası kategorinin öne çıktığı, ancak Film Forum ile yeni sinemacıların olağanca güçle desteklendiği bir platform yaratmayı planladıklarını belirtiyorlar. Bu bağlamda da Zeynep Atakan’ın direktörlüğünü yapacağı Film Forum’un toplamda 450 bin liralık bir destek sağlayacağını da söylemek hatırlatmak gerekli.Berlin Film Festivali takipçilerinin yakından tanıdığı Culinaire  kategorisinin bir benzerini ortaya koyarak yemek ve sinemayı Yemek  Bölümü’nde bir araya getirmeyi amaçlayan festival, bu kapsamda dört ünlü şefin izledikleri filmlerden aldıkları ilhamı tabaklara döktüğü bir projeyle Antalyalı filmseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanırken, Çocuk Bölümü’yle ise çocuklara ve gençlere hitap eden bir sinema seçkisiyle yeni nesli sinema salonlarına çekmeyi planlıyor.

Yarışacak filmlerin ve sayısının önümüzdeki haftalarda netleşeceği 54. Antalya Film Festivali’nden gelişmeleri iletmeyi sürdüreceğiz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER