Haftalık reyting analizi: NBC sezon analizi

Haftalık reyting analizi: NBC sezon analizi

Bu sezon merakla konuşabilecek çok az şey kaldı. Tekrarlarla dolu bu haftada akla gelen tek şey Prison Break’in ikinci hafta performansı geliyor tabii. Çok düşmediğini, 24: Legacy gibi hayal kırıklığı yaratmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Tıpkı The X-Files gibi, oyuncularla anlaşma sağlanırsa devam etmemesi için hiçbir sebep yok.

Sezon sonuna yaklaştığımız için kanallara genel bir bakış atmaya geçen hafta ABC ile başlamıştık. Bu hafta NBC ile devam edelim.

Kanal bir aksilik olmazsa yılı birincilikle kapatacak. Hem sezonun en başarılı işini çıkartmayı başardı, hem de yayına soktuğu diğer diziler başka kanallarınki gibi büyük batmadı, kendi yağlarında kavruldular.

This Is Us ile Parenthood’da ulaşamadığı başarıyı yakalayan NBC çok mutlu olsa gerek. Hamurunda çok benzeşen bu iki muhteşem dizinin izlenme grafiği neden bu kadar farklı seyrediyor diye düşünüyorum ilk günden beri. İki cevabım var. Seçim yılında yayına giren This Is Us politikadan, çirkinlikten ve entrikadan yılan seyirciyi naifliği ile yakaladı, akıttığı gözyaşıyla hissettirdiği rahatlıkla can simidi oldu. Bu etkinin uzun sezonlar devam etmesini dilerim. Bulduğum ikinci sebepse This Is Us’ın sürprizlere bel bağlaması, adeta yeni bir Lost taklidi yapması. Bu yanından pek hoşlanmıyorum, Jack’in nasıl öldüğüyle hiç ilgilenmiyorum ama belli ki seyirci benimle aynı fikirde değil. Her halükarda dizinin gününde ve saatinde izlenmesi, dolayısıyla yüksek reyting alması için büyük bir motivasyon. Hemen izlemezsen yarın iş yerinde biri senin için bölümü mahvedecektir, bu alınamaz bir risk.

Kanalın bir diğer başarısı da kendisine CSI benzeri bir marka yaratabilmiş olması. Dört Chicago dizisi de kendilerinden beklenen performansı gösteriyor ve hiçbiri iptal riski altında değil. Bu markaların atalarından Law & Order’ın ekrandaki tek halkası SVU ise hala çok parlak sonuçlar alıyor.

Uzun zamandır komedi departmanında büyük sorunlar yaşayan kanal geçen sezon bir mücevher keşfetmiş, Superstore’u yenileyerek vizyon sahibi olduğunu göstermişti. Bu sezon bu güçlü komedilere bir de The Good Place’I ekledi. Çok iyi reytingler almasa da prestij açısından da kanala katkısı olacak bu eşsiz komedi ne kadar yayında kalır bilmiyorum ama o sezon finalinden sonra en azından bir sezon daha bizimle olacak olması çok mutlu ediyor. DC çizgi roman evreninden çıkan komedi Powerless ise büyük bir hayalkırıklığı oldu. Seyirci resmen reddetti, hatta hiç şans vermedi diyebiliriz. Zeki bir komedi olan Trial and Error ise ortalama sonuçlarla yayınına devam ediyor. Sezonunu bitirince yerine gelecek Great News’ın performansına göre akibeti belirlenecektir. Tabii ikisinin de iptal yeme şansı var. Şimdilik, özellikle de son bölümlerdeki düşüş göz önünde bulundurulunca çok olumlu bakamıyorum ne yazık ki.

Film uyarlaması furyasının bir diğer örneği Taken ortalama reytinglerle ekranlara geliyor. Yine de kanalın risk almasına değer açıkları olmadığı için bunu da devam ettirmemesi için hiçbir sebep göremiyorum.

The Voice arkasına koyacak kadar kendisine güvenilen Timeless sezon ilerledikçe epey düşen performansıyla karamsar bir resim çizdi. Sezonun popular temalarından zamanda yolculuğun ikinci yılı görecek hiçbir iş çıkarmaması ilginç olacak.

The Blacklist hala kanalı sırtlayan bir iş, ona kıyacaklarını sanmıyorum. Ancak aynı şey spin-off dizisi Blacklist: Redemption ve benzer bir diziyle başarı rüzgarından nemalanmak için, kötü niyetli yapılmış Blindspot için geçerli olmayacaktır.

Yılda iki sezon yayınlayan The Voice’ın artık yaşlandığı ortada. Tek sezona düşmesi mecburi, yoksa ömrü çok daha kısa olacaktır. NBC de aynı düşüncede olacak ki American Idol’ı almayı denediler ancak gelen haberler anlaşma sağlanamadığı yönünde. Bakalım başka bir programa yönelecekler mi? Malum, The Wall ve Little Big Shots ile birlikte program konusunda en başarılı kanal onlar.

Son tahminlerim şöyle:

Emerald City: İPTAL

The Blacklist Redemption: İPTAL

Powerless: İPTAL

Trial & Error: İPTAL

The Blacklist: YENİLEME

Blindspot: İPTAL

Timeless: İPTAL

Chicago Med: YENİLEME

Chicago PD: YENİLEME

Taken: YENİLEME

Chicago Justice: YENİLEME

Law & Order SVU: YENİLEME

Chicago Fire: YENİLEME

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER