Haftalık reyting analizi: Prison Break, ABC sezon değerlendirmesi ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Prison Break, ABC sezon değerlendirmesi ve diğerleri

Kanalların tüm yenileme ve iptal kararlarını vermesine bir aydan biraz fazla kaldığını göz önünde bulundurarak artık her hafta birinin genel sezon değerlendirmelerini ve son tahminleri yapma vakti geldi demektir. Haftanın önemli reyting gelişmelerini kısaca not düşüp sonrasında ABC ile işe başlayacağım.

Bu hafta sezonun en çok beklenen işlerinden Prison Break yeni bölümleriyle arenaya giriş yaptı. 24: Legacy yerine The X-Files’ın çizgisinden giderek eski kadroyu korumak suretiyle başarılı gidecek gibi gözüküyor. Kendi çevreme de baktığımda dizinin özlendiği ortada. Ben orijinali bırakmış biri olarak bile bu yeni sezondan etkilenmiştim ilk bölümü izlediğimde. Hikaye iyi giderse hayranların memnun kalacağı aşikar.

New Girl ise sezon finalini yaptı. Sezon performansına baktığımızda zaten uzun zamandır eski başarısından eser olmayan dizinin yine de kanalın durumuna nazaran ortalama üstü bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Fakat oyuncu Jake Johnson’ın büyük ihtimalle yeni sezon olmayacağı beyanatı ve izlediğimiz son bölümün mahiyeti göz önünde bulundurulduğunda artık iyice pahalılaşan bu dizinin (diziler yaş aldıkça doğal olarak yapım maliyeti ve lisans maliyeti artar) final yaptığı fikri ne yazık ki güçleniyor. Bu kendine has, karakterleri tek bir replikte bile özlerinden uzaklaşmayacak kadar kusursuz komediyi özleyeceğim. Friends sonrası gelen benzer komedilerin Happy Endings ile birlikte en iyilerindendi. 

The CW’nun kıymeti yeterince bilinmeyen dizisi iZombie yine kendi ortalamasında seyreden bir açılış yaptı. Neyse ki kanal hemen hemen her şeyi yenileme eğiliminde, henüz korkacak bir şey yok.  Trial & Error ise kaybettiği seyircilerle iptal sinyali vermeye başladı ne yazık ki. Berbat 3. sezonuyla epey seyirci küstüren Agents of S.H.I.E.L.D. ise içerik anlamında epey toparlanmış olsa da rakamlar çok düşük. Marvel-Disney bağlantısı ve gelecek sezon başlayacak Inhumans’la birlikte yayınlanma ihtimali kurtarmazsa vedaya çok az kaldı diyebiliriz.

Bu hafta Criminal Minds’ın yenilendiği haberi geldi ancak spin-off dizisi Beyond Borders’dan ses çıkmadı. Rakamlar iptal yönünü gösteriyor bahsettiğim bu sessizlik de… Modern Family oyuncularının da bu rakamlarla sözleşme pazarlığına oturuyor olması onlar için üzücü. Bence final sezonu duyurusu gelecek, çok yakında göreceğiz.

Gelelim genel ABC değerlendirmesine. Kanal bu sezon özellikle dramalar konusunda büyük sorun yaşadı, başarısızlık başarısızlığı kovaladı.  Notorious, Conviction, Time After Time… 22.00 slotundaki dizilerin neredeyse tamamı çuvalladı, hangi birinin iptal edileceğini tahmin etmek bu yüzden zor. Designated Survivor’a kıymayacaklarını düşünüyorum. The Catch ya da S.H.I.E.L.D.  gidebilir fakat ikisinin de kalması için geçerli sebepler üretmeyi başarabiliyorum. Henüz haberi gelmemiş komediler Black-ish, Modern Family, The Goldbergs, Speechless, American Housewife, Fresh Off the Boat ve Last Man Standing kesinlikle risk altında değiller. Neyse ki kanal komedi konusunda turnayı gözünden vurmayı başarıyor. İptal ihtimali olanlar pek parlak başlamayan Imaginary Mary, yerine daha iyi bir şey koyabilme ihtimali yüzünden  Dr. Ken ve yayın arkadaşlarına bir türlü yetişemeyen The Real O’Neals. Once Upon a Time’ın final sezonu kutlaması yapılmadan apar topar gönderileceğine asla inanmıyorum, rahat olabilirsiniz. Prestijli bir iş olarak iki sezondur aradan sıyrılmayı başaran American Crime rakamları bu düşüklükle aynı şeyi yine gerçekleştirebilecekmiş gibi gözükmüyor. Quantico ve Secrets and Lies’a ihtimal dahi vermiyorum. Buna göre son tahminlerim şöyle:

Agents of S.H.I.E.L.D.: İPTAL

American Crime: İPTAL

American Housewife: YENİLEME

Black-ish: YENİLEME           

Designated Survivor: YENİLEME

Dr. Ken: YENİLEME

Fresh Off the Boat: YENİLEME

Imaginary Mary: İPTAL

Last Man Standing: YENİLEME

Modern Family: YENİLEME

Once Upon a Time: YENİLEME

Quantico: İPTAL

Secrets and Lies: İPTAL

Speechless: YENİLEME

The Catch: İPTAL

The Goldbergs: YENİLEME

The Real O’Neals: İPTAL

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER