Haftalık reyting analizi: The Catch, This Is Us ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: The Catch, This Is Us ve diğerleri

Geçtiğimiz Pazar günü resmen prömiyerlere ayrılmıştı. Kendisine iki adet inci gibi program edinen NBC’nin Little Big Shots’ın yeni sezon açılışında da yüzü epey güldü. Fox’un yeni komedisi Making History ise diğer komedileri gibi vasat başladı. Seyirciyi tek sezon içinde bu kadar zamanda yolculuk projesine neden maruz bıraktılar, anlam vermek güç. Hiç hoşlanmadığım bir tür, o yüzden tarafsız bakmakta zorlansam da yine de pilot bölümü komik bulduğumu ve devam edeceğimi söyleyebilirim. Aynı şey çok kötü bir başlangıç yapan bir diğer zamanda yolculuk dizisi Time After Time için geçerli değil. Dizi iki saatlik bölümüyle seyirci tarafından bariz bir şekilde reddedildi. Jennifer Lopez’in polisiye dizisi Shades of Blue da çok parlak geri dönmedi diyebiliriz. Bu oranlarda kalırsa bir ihtimal devam edebilir, ama daha da düşerse veda vakti demektir. Yeri gelmişken, reytingi çok yüksek olmasa da bu haftaki The Last Man on Earth bölümü diziyi izlemeseniz dahi kaçırmamanız gereken, çok özel bir yarım saatti. Bakmanızı şiddetle öneririm.

Pazartesi günleri Fox için iyiden iyiye zor geçmeye başladı. Artık Ne 24: Legacy, ne de APB yenilenebilir rakamlara ulaşabiliyor, çok zorlayıp daha fazla zarar etmemek lazım. Taken ikinci haftasında beklendiği gibi düşse de bu civarlarda kaldığı sürece güvende olduğunu söylemek mümkün. CBS’in yeni komedisi Superior Donuts ise ancak kendisinden önceki tekrar bölümler kadar izlenebilmiş. Yine de seviyesi çok düşük olmadığı için şimdilik endişeye gerek görmüyorum.

This Is Us tartışmasız bir şekilde sezonun en başarılı işi. Gelecek sezon benzer aile dramalarından kaç tane türeyecek ve kaçı başarılı olacak, eğlenerek takip edeceğim. Sezon finaline bir kala dizi yine çok yüksek rakamlara ulaşmaya başladı, maşallah diyelim. Umarım böylesi bir sezonun ardından seyirci uzun süre diziyi bırakmaz. NBC Chicago Justice ile ne yapmaya çalışıyor, anlamak güç. Bir haftalık süre içinde üç yeni bölüm yayınladılar. Dizinin kendi günü ve saati ne, ben bile bilmiyorum. Seyircisi nasıl takip edecek ve alışkanlık edinecek? Chicago markası çok değerli olabilir, yine de dizicilikte biraz daha sistematik hareket etmek, planlı gitmek gerektiğini düşünüyorum. Yanılıp yanılmadığımı önümüzdeki hafta daha net göreceğiz.

Modern Family bu hafta sekiz sezonluk tarihinin en düşük reytingini aldı. Bu diziyi acilen, çok süründürmeden paketlemek gerekiyor. Artık tek bir kahkaha bile attırmıyor. Genelde Life in Pieces ile arka arkaya izliyorum, birinde onlarca kahkaha atıp aile komedisi nasıl iyi yapılır onu görüyor, diğerinde yüzümdeki bıkkın ifadeyle eski güzel günlere rahmet okuyorum. Dizinin problem şu: eskiden çok iyi şakalar yazılırdı ve gülerdik. Elde sempatik, hamurunda komiklik olan, sevilesi ve takip edilesi bir karakter olmamasına takılmıyorduk. Ama yazarların yıllar sonra malzemesi bitince dizinin omurgasındaki bu zayıflık iyiden iyiye ortaya çıktı, durum ortada. Yazık. Designated Survivor da bu hafta verdiği uzun aradan döndü. ABC’nin dramalardaki çuvallamasına bakacak olursak aldığı bu rakamlara zil takıp oynamak lazım, mutlaka yenileneceğini düşünüyorum.

The Catch geçen sezonki rakamlarına bakıldığında Shonda Rhimes’ın hatrına yenilenmiş gibiydi. Kanal bu kararından geçtiğimiz Perşembe alınan sonuçla pişman olsa gerek. The Blacklist: Redemption da sezonun tutunamayanları arasındaki yerini almak üzere.

The CW akışında yeni işlere yer açmamaya devam etti bu hafta. The 100 bileğinin hakkıyla, bir türlü tutmayan Riverdale de marka değeriyle yeni sezon siparişi aldılar. Kanalın ikinci kararından pişman olacağını hissediyorum, Cuma gününe atıverirler herhalde. Bakalım önümüzdeki hafta hangi kanallardan yenileme ve iptal hamleleri gelecek.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER