89. Akademi Ödülleri'nden geriye kalanlar...

89. Akademi Ödülleri'nden geriye kalanlar...
Gecenin sunuculuğunu üstlenen Jimmy Kimmel ABD Başkanı Trump'a gönderdiği mesajlarla geceye adını altın harflerle yazdırdı.
Tüm dünyanın merakla beklediği 89’uncu Akademi Ödülleri bizleri bir kez daha uykusuz bırakadursun, altın heykelcikler de gece sonunda sahiplerine kavuştu. Bu prestijli ödül töreninde 14 adaylığı bulunan La La Land, 'En İyi Yönetmen, 'En İyi Kadın Oyuncu' gibi kategorilerde ödül alarak adını zirveye yazdırdı. ABD Başkanı Donald Trump'a protesto mesajlarının yağdığı geceye damgasını vuran en önemli olay ise ‘En İyi Film’ ödülünü vermek için sahneye gelen Faye Dunaway ve Warren Beatty’in  'Moonlight' yerine 'La La Land’i anons etmesi oldu. Hollywood’daki Dolby Theatre’de gerçekleşen geceye dair notlar ise şöyle..


  • Bein Movies Oscar'da ekranlara gelen ödül töreninde, bizleri geceye hazırlayan isimler Yekta Kopan, Özge Özpirinçci ve Ceylan Atınç oldu. Canlı yayın yürütmenin elbette zorlukları, heyecanları var. Ancak böyle gecelerde izleyici olarak bizlerinde belirli kriterleri ve beklentileri oluyor. Konuya hakim, muhabbeti lezzetli insanları izlemeyi kim istemez ki? Böyle bir geceye yalnızca saç, makyaj ve kıyafet şeklinde hazırlanmak yeterli değildir diye düşünüyorum. 89. Akademi Ödülleri öncesinde "Ülkemizde ekrana çıkacak sinema eleştirmeni yok mudur?" sorusunu akıllara getiren simaları izledik. Beni hayal kırıklığına uğratan isim ise Özge Özpirinçci oldu. Görevi bizleri törene ortak etmek olan Özpirinçci, gece için uzun bir çalışma yapmıştır eminim ancak keşke vaktinin bir kısmını da filmleri izlemeye de ayırsaymış. Zira sinemanın başrol olduğu bir gecede "O filmi izlemedim." demek ve bunu bir de sempatik hale getirmeye çalışmak ekranda oldukça çiğ duruyordu? Neyse ki tam da bu nokta da Berrak Tüzünataç devreye girdi ve "Amerikan Honey nasıl aday olamaz?" çıkışları ile en azından film izlediğini 'usulca' bizlere haykırdı. Aylar öncesinden hazırlanılan bir geceye konuk olup, aday filmleri izlemeyen konuklara ne demeli (Berrak Tüzünataç dışında o sadece 'Amerikan Honey'i izledi-? Velhasıl, Özge Özpirinçci'yi gece için oldukça yetersiz buldum. Sempatik olmak ve 'işi kotarmak' adına sürekli "Ben, ben" demek ya da muhabbettin tam ortasında alakasız bir şekilde araya girmek ne yazık ki her platformda işe yaramıyor. Yekta Kopan ise bildiğimiz gibi... Fikir sorduğu insanların "Bir fikrim yok, izlemedim." cevaplarına rağmen geceyi sırtlamaya çalıştı. Neyse ki Mehmet Açar ve Melis Behlil'in gelmesi ile yükü biraz daha azaldı. Kırmızı Halı gurusu olarak da Ceylan Atınç ekranlarımıza arz-ı endam etti. Kendi alanındaki bilgisi ve hakimiyetini bizlere yansıtabildi diye seviniyor bir yandan da “Keşke hep ekranlarda olsa.” diye üzülüyorum. Güzelliği ve zarafeti ile göz dolduran Atınç, sanıyorum ki kırmızı halıdan bihaber olanlara bile kendini izletti.

  • Bu yıla ve geceye damgasını vuran 'La La Land' ismini eminim ki uzun bir süre daha duyacağız.  Hem kazandığı ödülleri hem de gecenin sonunda yaşadığı skandalları. Gecenin sonundaki büyük çaplı krize geleceğim ancak mesele artık yalnızca filmin adını duymak değil, doğru şekilde duymak. Şöyle ki gece boyunca filmin isminin telaffuzu ile ilgili hatalara şahit olduk. La la kısmında -a harfini yumuşatmadan kalın okuyoruz. LA LA LAND! (la la lend şeklinde)

  • Kırmızı halı seremonisi sırasında dikkat çeken bir başka nokta ise, birçok sanatçının yakasına taktığı mavi kurdeleler oldu. Sanatçılar, Amerikan Sivil Haklar Birliği’ni (ACLU) temsil eden bu kurdele ile daha ilk dakikalarda törenin protest bir tavır sergileyeceğinin sinyallerini vermiş oldu.

  • İşin cafcaflı ve renkli kısmı olan kırmızı halının da elbette kazananları var. Isabelle Huppert sadeliği ve doğallığı gecenin en şık kadınlarından biriydi. Gecede şıklığı ile konuşulan bir diğer isim ise Alberta Ferretti imzalı  elbisesi ile Taraji P. Henson oldu. Ancak naçizane ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Emma Stone’un gecenin en şık kadını olduğunu düşünüyorum. Ve son olarak Nicole Kidman, sen bizim buzlar prensesimizsin!

 Yazı devam ediyor..

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER