Two Days One Night: Sandra’nın çaresizliği

Two Days One Night: Sandra’nın çaresizliği
Two Days One Night, Gezici'den sonra 26 Aralık'ta Başka Sinema'da
Depresyonun eşiğine gelmiş olan Sandra, bir gün hiç beklemediği bir şeyle karşı karşıya kalır. Çalıştığı iş yerinde işler kesat gittiği için patronu bir oylama yapmıştır. Bu oylamaya göre ya Sandra işten çıkartılacak ya da çalışanlara ikramiyeleri ödenmeyecektir. 16 kişiden, 14’ü ikramiyeden yana olurken işini kaybetmek istemeyen Sandra, yeni bir oylama talep eder ve iş arkadaşlarının fikrini değiştirmek için kocasının yardımıyla kapı kapı dolaşmaya başlar.

Benim bu işten çıkarım ne olacak bakışları... 

Marion Cotillard, genelde filmlerinde daha güçlü, daha hırslı ve baştan çıkarıcı kadın rollerinde karşımıza çıkar. Two Days One Night (İki Gün Bir Gece) ‘da Sandra’ya hayat verirken bu sefer çaresiz, bitkin ve acınası bir kadını oynuyor. Yaratmış olduğu kompozisyonla, sergilediği empati duygusu o kadar yoğun ki seyirci çok rahat Sandra ile bağ kuracaktır. Zira günümüz şartlarında işsizlik aldı başını gidiyor. Tabii bürokrasinin içinde sıkışıp kalan orta düzeyli ailelerin ülkemiz şartlarında durumu da pek iç açıcı olmadığından aslında Two Days One Night, tam da bizim ülkemizin toplum sistemini anlatıyor. Düşünsenize, eğer siz işten atılmazsanız diğer çalışanlar ikramiyesine kavuşamayacak. Borçlarını gideremeyecek. Siz de ömrünüz boyunca bu vicdan azabıyla yaşayarak iş arkadaşlarınızın yüzüne bakacaksınız. Ya da fedakarlık yapıp işinizden olacaksınız. Keza onların sıkıntısını siz yaşamaya başlayacaksınız.

 Marion Cotillard, iç burkan bir performans sergiliyor

Oldukça çetrefilli bir çatışma ve acı gerçek sosuyla harmanlanmış bu dramatik yapıyı Dardenne Kardeşler çok güzel anlatıyor. Müzik ve özel kamera açılarından kaçınıyorlar. Diğer filmlerindeki gibi başrol oyuncusuna odaklanan sabit kamera açısı nitekim o anki duyguları seyirciye empoze etmede bir araç görevi görüyor. Bu gerçekliğin bir başka omurgası da farklı renkten insanların Sandra’nın çaresizliğine karşı gösterdikleri farklı tavırlar. Elini vicdanına koyan gibi, ikramiye için geri kalan her şeyi koyveren de mevcut.

Tüm bu özellikleriyle Two Days One Night, bir mücadele filminden ziyade empati filmi oluyor. Kapitalizm ve baskı altındaki bürokrasizme yöneltilen realist bir eleştiri niteliğinde olan Two Days One Night, özellikle Dardenne Kardeşler’in sade ve akıcı tekniğiyle duygu sömürüsüne bulaşmadan seyirciye samimi bir hayat hikayesi sunuyor.  

 


Filmin Notu: 5/4


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER