Hatırla Sevgili: Olgun aşklar

Hatırla Sevgili: Olgun aşklar
Hatırla Sevgili öyle bir diziydi ki odağına yalnızca tek bir aşkı almış gibi gözükse de, aslında her beğeniye uygun her yaştan çok güzel işlenmiş aşk hikayelerini de içinde barındırıyordu. İnsan yalnızca tek bir ilişkiye vurulup devam etmiyordu. Bu nedenle zamanla ilişkilerinin lezzetini ayrıntılarda gösteren ve dizi bittiğinde beni çok etkilemiş olan olgun çiftlerden bahsetmezsem bu dizi eksik kalır.

Belki yaş itibariyle başlangıçta ilgimi çekmeyen bir ilişkiydi Selma ile Şevket’in evliliği. Onlar zaten başından beri evliydi, üzerine düşülmesi gereken bir hikayeleri yoktu. Zaten Selma da başlangıçta soğuk ve de burnu havada bir profil çiziyordu. Çocuklarına sevgisi alttan alta hep hissedilse de kuralcılığı daha ön plana çıktığından insanın hemen sahiplenebildiği bir karakter değildi. Ancak aradan geçen yıllar ve bu yıllarda yaşananların onu yumuşatmasıyla çok kıvamında bir karakter oldu. Tabi bunda Ayda Aksel’in şeytan tüyünün ve oyunculuk kabiliyetinin de payı büyük.

Başlangıçta Ünsal ailesini kendilerine layık bulmazken, 60 darbesinden sonraki dönemde, her ne kadar darbenin yapılmış olmasına sevinse de yaşananlara, özellikle de Defne’nin arkadaşı Işık için üzülmelerine, çok doğru ve yerinde tepkiler verdi. Yaşanan acılar onu zamanla yumuşatıp daha hoşgörülü bir insan haline getirdi. Hele de torunlarıyla ilişkisine hep imrenmişimdir. Rüya’nın torunu olduğunu öğrenmeden önce de, öğrendikten sonra da ona hep sıcak ve anlayışlı yaklaştı. Mehmet Sinan’a da aynı şekilde tabi. “Gürsoy kadını” diye tabir ettiğimiz şeyin tam karşılığıydı; hükümet gibi kadındı.

Şevket ise bu hikayede verdiğimiz ilk fireydi ve bana göre fazla erken ayrılmıştı aramızdan. Sağduyulu bir hukukçu olarak gözümde çok kıymetliydi. Çocuklarıyla ilişkileri de, annenin koyduğu kuralları gevşeten her baba gibi daha sıcaktı tabi. Sevdiği kadını istemeye gittikleri zaman, yaşı kadar gül götürecek kadar da zarif ve ince düşünceli bir aşıktı. Kendisine dair aklımda kalan en önemli şey; sevdiği kadının kollarında son nefesini verirken ona yaşattığı bu hayat ve tüm güzellikler için teşekkür etmesiydi. Böyle karşılıklı sevgi ve saygı dolu bir ilişkiye hayran olmamak elde değil. Ayrıca böyle bir babayı ve aile ilişkisini görerek büyüyen ve rol model olarak alan Ahmet’in her daim zarif ve sevgi dolu olmasına, Defne’nin de her koşulda aşkına sahip çıkışına şaşmamak gerek.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER