Haftalık reyting analizi: Supergirl, Supernatural ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Supergirl, Supernatural ve diğerleri
2015-2016 sezonu açılmadan önce yazdığım ön bakış yazımda Supergirl’ün yanlış kanalda yayına girdiğini, The CW’da çok daha sağlıklı bir yayın hayatı sürdürebileceğini yazmıştım. Sezon sonunda herkesi şaşırtan bir kararla dizi gerçekten de The CW’ya paslandı. Reytingleri düşen Acemi Cadı’nın Kanal D’den kardeş kanal Star’a paslanması gibi düşünebilirsiniz, malum o zamanlar aynı gruba aittiler. Ve bu hafta Supergirl yeni kanalında uçuşa geçti ve gerçekten de neredeyse CBS performansını aratmayacak bir sonuç aldı. Superman'in uzun zamandır süren tanıtımının etkisi ne kadar bilemeyiz ama dizinin kanalına başarı getireceğinden şüphem yok. NBC’nin yeni sezon işlerinden Timeless 2. haftasında rengini belli etmeye başladı. The Voice sabit kalmışken bu kadar düşmesi seyircinin benim gibi diziye pek ısınamadığına işaret. Düşüş haftaya da devam ederse hiç yayınlanmadıkları bir zamana yolculuk etmek zorunda kalabilirler. ABC’nin bir türlü yıldızlaştıramadığı Hayley Atwell’li dizisi Conviction da zaten berbat olan izlenme oranını bir tık daha düşürdü. Geçmiş olsun. Bakalım kaç bölüm daha ekranda kalabilecek.

Bu sezonun tek gerçek başarısının adını artık koyabiliriz: This Is Us. Sadece kendi izlenme oranını arttırmakla kalmayıp öncesinde yayınlanan The Voice’un reytingini geçmek büyük bir başarı. Çok sevindiğimi söylemem gerek. ABC Salı günü komedi bloğunu seyirciyle buluşturdu. Yıllar sonra gün değiştiren The Middle ne kadar güçlü olduğunu kanıtladı, maşallah diyelim. Çok kötü eleştiriler alan ama benim kendimi ayıplaya ayıplaya güldüğüm yeni dizi American Housewife ve Fresh Off the Boat da harika sonuçlar elde etti. Bloğun zayıf halkası benim de pek sevmediğim The Real O’Neals oldu ama henüz iptal düşündürecek kadar kötü sonuçlar almıyor. Agents of S.H.I.E.L.D. ise gayet iyi izlenen bir yayın bloğunun ardından gelmesine rağmen hala çakılmaya devam ediyor. Bitse de gitsek diye sayıklıyorum resmen. CBS dizileri NCIS, Bull ve NCIS: New Orleans kendilerinden beklenmeyen düşüşler gösterirken The CW dizisi No Tomorrow pek iç açıcı bir sonuç almadı. Geçen sezonki rakamlarına ulaşamasa da The Flash hala çok izlenirken arkasından gelen dizi ne olursa olsun bu kadar çakılmamalı. Karakterlerin iç içe geçtiği bölümler yayınlayan ve bunu haftalardır çığır çığır duyuran New Girl ve Brooklyn Nine-Nine ne yazık ki bekledikleri çıkışı yapamadılar. Ki ben Brooklyn Nine-Nine’a artık hiç gülmediğimi fark ederek bırakma kararı bile aldım. Scream Queens her zamanki düşüklüğüyle sezonu kapatıp gidecek, ona bir daha iptale kadar ses etmem sanırım. NBC’nin altın madeni Chicago Fire da sezonu iyi açtı diyebiliriz.

Perşembe günü Supernatural 12. sezonuna başladı. Gerçekten de bu dizinin doğa üstü bir başarısı var. Maşallahla falan olacak bir iş değil anlayacağınız. Başrol oyuncuları istemediği sürece bu dizi bitmez, o kadarını söyleyeyim. The CW’nun süper kahraman dizilerinden ilk iptal edilecek olan da Legends of Tomorrow olacak gibi duruyor. İzlenme oranları diğerlerine bakarsak daha düşük, kanal yeni ve muhtemelen daha başarılı olacak bir şey denemek istediğinde en zayıf halkayı zincirden koparacaktır elbette.

Sezonun ilk iptali için bahisler açılsın. Conviction, Notorious, No Tomorrow veya Frequency’den hangisi yayından ilk kaldırılan dizi olacak? Benim tahminim No Tomorrow’dan yana. Bakalım önümüzdeki hafta sonuçları alacak mıyız?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER