İkinci Bahar hakkında az bilinenler

İkinci Bahar hakkında az bilinenler
Şimdinin Most, o zamanın Mor Yapım'ı tarafından hazırlanan tüm zamanların en çok izlenmiş, hakkında çok konuşulmuş ve içinden pek çok fenomen karakter çıkarmış okul mahiyetinde bir drama İkinci Bahar. Onun hakkında hafızalarımızı tazelemek ve az bilinenleri günümüz televizyon seyircisine hatırlatmak lazım diyerek sizlere seri yayında kaldığı sürece medyada yazılmış çizilmiş makaleleri ve bizzat kendi hafızamı yoklayarak bir yazı oluşturmak istedim.

● İkinci Bahar aslen Yavuz Turgul'un, "Şener Şen'e bir dizi yapsak ne güzel olur" fikrinden doğdu. Fikir oluşur oluşmaz daha kağıda tek satır hikâye cümlesi yazılmadan ekip 6 Haziran 1998'de İstanbul'dan karayoluyla Gaziantep'e gitti doğru yola çıktı. Akşam 19:00 civarında Adana'ya varan ekip ertesi sabah  yani 7 Haziran'da Gaziantep'e ayak bastı. Şener Şen'in de dahil olduğu keşif grubu Tuğcan Otel'de bir hafta kalarak gözlem yaptı, yerel tatları keşfetti. Hatta ses kayıtları yapıldı ve Şener Şen bu ses kayırlarından da yardım alarak Ali Haydar'ın şivesini oluşturdu.. Ekip, Urfa ve Mardin'de de birer gün kaldıktan sonra Istanbul'a doğru yola çıktı.

● İkinci Bahar'ın çekirdek yazar kadrosunda; Yavuz Turgul, Muharrem Buhara, Nilgün Öneş var. Fikir masaya yatırıldığı andan itibaren de ekibe Kurtcebe Turgul katılır. Yolculuk sürerken Güliz Kucur, Murat Bıçak, Ayhan Sonyürek, Selin Tunç ve Gökhan Horzum da yazar kadrosundan gelip geçen isimlerdendir. Diyalogları Sulhi Dölek yazıyor, senaryoyaYavuz Turgul revizyon veriyor.

● Yayına 30 bölüm hikayesi hazır olarak giren yazar ekibi, zaman zaman yapımcı Mustafa Oğuz'un Podima'daki evinde kampa girermiş. O kamp günlerinden akılda kalan en önemli bilgi Mustafa Oğuz'un zarafeti ve misafirperverliği..

● Yazar ekibi bütün hikayeyi/ karakterleri post-it'lere yazarak İkinci Bahar'ın meşhur duvar panosunu oluştururlar. Nilgün Öneş her karaktere bir renk post-it atar.

● İkinci Bahar'ın logosunu aslen grafik tasarımcısı olan senaryo yazarı Nilgün Öneş tasarlar. Öneş aynı zamanda Mor Yapım logosunu da tasarlar. İkinci Bahar logosundaki çizim daha sonra hazırlanıp satışa çıkarılan hatıra eşyalarının üzerinde de kullanılır.

● İkinci Bahar'ın çok ilgi çeken jeneriğini ise Selim Demirdelen çeker. Jenerik tasarımı anlamında da yenilikçidir. Çünkü hiçbir oyuncunun görüntüsü jenerikte yer almaz. Fenomen olan jenerik müziğinin altında Vedat Sakman imzası vardır. Hatta önce izleyip, hatırlamaya sonra devam edelim ^^

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER