Haftalık reyting analizi: yeni sezona merhaba!

Haftalık reyting analizi: yeni sezona merhaba!

Uzun bir aranın ardından 2016-2017 sezonuna merhaba dedik, yepyeni diziler ve yeni bölümler ekrana gelmeye başladı. Bu da demek oluyor ki yeniden reytinglere bakıp hangisinin gidip hangisinin kalacağı hakkında konuşmaya da başlayabiliriz.

Pazartesi gününün yıldızı bulunduğu her günde rakiplerini tarumar etme gücüne sahip The Big Bang Theory oldu. Geçen sezon açılışından neredeyse bir puan düşük reyting alsa da bu rakamlarla dizinin hız kesip sona yaklaştığını söylemek mümkün değil. Geçen sezon da iyi bir ikili olarak birbirini sırtlayan Gotham ve Lucifer sezona yine benzer oranlarla başladı. Fox birkaç işi dışında çok yüksek reytinglere alışık olmadığı için bu rakamlar onların kabulü olacaktır, hiçbir sıkıntı yok. Günün yeni dizileri Kevin Can Wait (Korkarım ki CBS seyircileri bu copy-paste diziyi yalayıp yutacaklar) ve The Good Place çok iyi açılış yaptılar. İkincisi ne yazık ki bundan sonra yayınlanacağı kendi günü olan Perşembe’de aynı performansı gösteremedi. NBC komedi standartları için kabul edilebilir olsa da sezonun parlayan yıldızlarından biri olmayacağını gösterdi.

Salı günü bu yaz izlediğim pilotlar arasında en sevdiğim olan This Is Us başladı. Fragmanı izlenme rekorları kırmıştı, bölüm de bir o kadar güzel reyting aldı diyebilirim. Hala sağlam giden The Voice arkasında yayınlanmasının bunda etkisi var elbette ama olsun; Parenthood’dan açılan gözyaşı rezervi yenileme görevi görecek dizi boşluğunu mükemmel bir şekilde doldurdu, böyle giderse asla şikayet etmem. Fox’un zaten pek izlenmeyen dizileri yine pek izlenmeyerek sezon açılışlarını yaptı. New Girl ve Brooklyn Nine-Nine en azından iyi diziler; ama Scream Queens’e hala yatırım yapılmasını aklım almıyor. NCIS eski şaşaalı günlerinden uzak olsa da iyi izlenmeye devam ederken CBS’in cidden kötü yeni dizisi Bull da kanalın kumaşına uygun kesildiği için başarı yakaladı. NCIS: New Orleans düşük gitse de kanal dört sezonluk bölüm biriktirene kadar direnecektir. Mesela Agents of S.H.I.E.L.D. salı günleri her saati denemesine rağmen bir türlü dikiş tutturamadığı ve dört sezonu tamamlamış olacağı için bence bu sezon aramızdan ayrılacak. Bir Marvel fanatiği olarak zerre üzülmüyorum, diziden çok sıkıldım. Fakat hayranları için bir umut ışığı olduğunu da belirteyim: ABC yıllardır Salı 22.00 slotunda dikiş tutturamadığı için dizi çok düşmezse bunu bir zafer olarak görebilir. 

Çarşamba günü ABC’nin komedi dörtlüsü (The Goldbergs, Speechless, Modern Family ve Black-ish) yayına girdi ve yine beklenen izlenme oranlarına ulaştı. Modern Family artık bu sezon hakettiği düşük seviyelere ulaşacaktır diye düşünüyorum. Dünya seviyelerinde dolaşmanın vakti geldi. Speechless kardeşleriyle aynı oranlarda izlenmesiyle iyi bir başlangıç yaptı. Hep beraber güzelce yollarına devam edeceklerdir. Kiefer Sutherland’in yeni dizisi Designated Survivor kanalı için çok iyi bir başlangıç yapmış olsa da biraz daha fazla izlenmesini beklerdim. Lethal Weapon da son derece iyi bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Empire eski rakamlarına ulaşamasa da hala çok sağlam yoluna devam ediyor. Maşallah diyelim. Blindspot geçen hafta yeni gününde ama farklı bir saatte sezonu açmıştı. America’s Got Talent finalinin arkasında yayınlanmasına rağmen ortalama bir izlenme oranına ulaşmıştı. Bu hafta kendi saatine kaydırılınca bir tık daha düşerek sezonu bu ortalamada götüremezse tehlikede olacak bir duruma geldi. Bekleyip göreceğiz.

Perşembe günü ABC için çok önemli bir gündür malumunuz, TGIT dizileriyle Shonda Rhimes hüküm sürer. Fakat bu sezon Kerry Washington’ın hamileliği sebebiyle Scandal yayını ertelemek zorunda kalınca kanal araya aynı hamurdan yoğrulmuş bir dizi girmek zorunda kaldı. Tabii başarıyı taklit genelde başarısızlıkla sonuçlanacağından söz konusu dizi Notorious kendisinden önceki Grey’s Anatomy’nin ancak yarısı kadar izlenebildi, How to Get Away With Murder da kendisini bu düşüşten olabildiğince kurtardı. ABC birkaç hafta daha deneyip durumda derhal müdahale edecektir, zira sorunsuz tek gününü de eline yüzüne bulaştırmak istemez. Komedilerle son yıllarda büyük sorunlar yaşayan NBC’nin çok şükür ki elinde artık iki ayrıksı, kaliteli ve izlenen komedisi var. The Good Place’in düşüşünden bahsetmiştim, yine de kabul edilebilir bir oranı var. Geçen sene bir anda gelip kalitesiyle seyircisini bulan Superstore da başarılı bir şekilde sezonu açtı ve hemen akabinde tam sezon siparişini kaptı. Chicago Med ve The Blacklist de kanalının beklediği oranlara ulaştılar, süt liman yollarına devam edeceklerdir. Rosewood kanalını yenileme kararından pişman edecek kadar başarısız olurken sezonun beğendiğim işlerinden Pitch ne yazık ki çok düşük bir açılış yaptı. Umarım Fox biraz sabırlı olur, zira çok önemli bir hikaye anlatıyorlar.

Aslında cuma dizilerine kendi yağlarından kavruldukları sürece pek bulaşmam ama sezon başında bir durum değerlendirmesi yapayım. MacGyver çok iyi bir reytingle yayın hayatına başladı. Hawaii Five-O ve Blue Bloods da kendilerinden beklenen performansı ortaya koydular. ABC komedileri Last Man Standing ve Dr. Ken de aynı şekilde. Gerçi Dr. Ken’in biraz toparlanması hayrına olabilir. The Exorcist’in pilotunu beğenmemiştim. Reytingi de marka bilinirliği olan bir dizi için yeterince yüksek değil açıkçası.

Asıl eğlence gelecek hafta yaşanacak. Prömiyerlerin şişkin reytingleri normal oranlarına inmeye başladıkça kırmızı alarmlar saracak dört bir yanımızı. Ben heyecanla bekliyorum. Yeni sezona hoşgeldiniz!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER