Aşk-ı Memnu geri sayımı: Ölüyorum anlasana!

Aşk-ı Memnu geri sayımı: Ölüyorum anlasana!
Anne ben ölüyorum, yardım et!
Finale sayılı günler kala, artık Aşk-ı Memnu tarihinin bana göre en efsane sahnesini tekrar izlemenin ve üstüne konuşmanın vakti geldi.

Bölüm 69: Bihter’in annesinden yardım istediği sahne

Firdevs Hanım’ın planları bölümler boyu tıkır tıkır işlemiş ve Nihal’le Behlül mutlu bir nişanlı çift olmuşlardır. Tabii bu başarı Firdevs Hanım’ı asla kesmemiş ve bir yandan da Çetin Özder ile olan ilişkisinde ipleri eline alıp Viyana’da parmağına tek taşı taktırmıştır.


Gerçek zenginlik

Bu vesileyle ifade etmek isterim ki, Viyana’ya gittikleri ilk akşam kendilerini sokaklara vurmak yerine otelde yemek yiyip dans etmeleri benim için gerçek zenginliğin sembolü olagelmiştir o günden beri, zira her yeni bir ülke görme şansı bulduğunda gezmediği yer kalmasın isteyen sıradan fanileriz. Ne demek akşam otel odasında kalıp dans etmek, Viyana’yı öyle bir komşu kapı yapmak ki otelden çıkmaya lüzum görmemek?


Bu bakışları izlemeye kim dayanabilir?

O gün de Viyana’da takılan bu yüzüğü kutlamak üzere Ziyagil ailesi, Nihat-Peyker Önal ve Behlül Haznedar hep beraber Özder malikânesindeki yerlerini almış, kutlamalara karışmışlardır. Çetin Bey’in tablolarına övgüler havada uçarken, Behlül ve Nihal’in birbirlerine attıkları sevgi dolu bakışlar başta Bihter olmak üzere kimsenin gözünden kaçmaz.  Daha o sabah bebeğini aldırmış olmanın acısını atlatamadan bir de bu sahneye maruz kalmak zorunda kalan Bihter, içeride bir odaya çekilir. Arkasından gelen Firdevs Hanım’la önce yüksek perdeden konuşmaya başlarlar, Bihter’in Behlül’le ilişkisini birine ilk defa itiraf ettiği an odur. ‘Senin kızınım işte, ben de kocamı aldattım.’ diye annesinin canını yakmaya çalışan canımın içi Bihter, Firdevs Hanım’ın ‘Birbirlerini seviyorlar, görmüyor musun?’ demesi üzerine kontrolünü kaybeder ve hepimizin yüreğini parçalayan o cümleler dökülür ağzından. ‘ Ölüyorum anlasana. Gözlerinin önünde birbirlerini seviyorlar. Ben işkenceler içinde kıvranırken onların mutluluğundan ölüyorum. Anne ben ölüyorum, yardım et.’

Bu cümleyi hangi karakterin ağzından, hangi dizide duysak üzülürüz elbette. Ama özellikle Aşk-ı Memnu’da, hayattaki en büyük düşmanı ve aynı zamanda her şeyi onun yüzünden yaşadığı kıymetlisinden, annesinden yardım isteyince Bihter, iyice dertlere karıyoruz kendimizi, çünkü el bilir âlem bilir, Firdevs Hanım’dan yardım istemek sonun başlangıcıdır. Nitekim öyle de oluyor ve bu sahne dünyanın en güzel dizi sahneleri listemdeki yerini alıyor. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER