Eric Newman: İkinci sezon Escobar'ın hayatının son 18 ayına odaklanacak!

Eric Newman: İkinci sezon Escobar'ın hayatının son 18 ayına odaklanacak!
Soldan sağa: Niko Frank, Carlo Bernard, Doug Miro, Eric Newman,Elisa Todd Ellis ve Gene Stein
20 Mayıs'ta, Los Angeles’daki London Hotel, Drama Summit West toplantısına ev sahipliği yaptı. Netflix, Hulu, Amazon gibi dijital platformların yöneticilerinin yanı sıra, dizi yazarları, yapımcılar ve uluslararası film dağıtımcıları gibi sektörün önde gelen birçok ismi, toplantıda konuşma yaptı. Bunların en ilginci, Netflix’in gözde dizilerinden ‘Narcos’un yaratıcısı, yazarları ve yapımcılarıyla yapılan söyleşiydi. Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını anlatan ve Netflix üzerinden dünyanın birçok yerinde izlenebilen dizinin ekibi, söyleşide merak edilen soruları yanıtladı.

Pablo Escobar’ın hayatını konu alan bu projeye ne zaman başladıkları sorulduğunda, dizinin yaratıcısı Eric Newman, uzun yıllardır bu fikri düşündüğünü ama hayata geçirmesinin biraz zaman aldığını söylüyor.
“Yirmi sene önce, uyuşturucu çetelerinin arasındaki savaşla ilgili bir haber okumuştum. Önce bunu film haline getirmek istedim ve projeye, şu anda da yazar kadrosunda bulunan film senaristleri Doug Miro ile Carlo Bernard’ı davet ettim.  Ne var ki, benim kendimi toparlamam on beş yılımı aldı. 2007 senesinde üçümüz tekrar konuşmaya başladık. O zamana kadar pek televizyon tecrübem yoktu ama Güney Amerika’ya yayılmak isteyen Netflix projeye dahil olduğunda, film senaryosunu diziye dönüştürerek işe başladık.”

Karakterlerin İspanyolca ve İngilizce konuştuğu dizinin, Amerikan seyircisi gibi, altyazılı film veya dizi izlemeyi sevmeyen bir kitle tarafından büyük bir ilgiyle izlendiği hatırlatıldığında Newman, yazarların, yapımcıların ve hatta televizyon kanallarının, izleyiciyi altyazı konusunda genellikle küçümsediğini ve iyi bir içeriğin, hangi dilde olursa olsun, bir şekilde kendine seyirci bulduğunu belirtiyor. Ayrıca, son derece global bir çağda yaşadığımızı ve zamanla altyazılı içeriğin giderek artacağını söyleyen Newman, dizinin diğer yazarlarının da desteğiyle şöyle devam ediyor:

“Diziyi yazmaya başladığımızda, Amerika’da ve Brezilya’da tutulacağını biliyordum ama Güney Amerika’da bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. Bizim için en şaşırtıcısı bu oldu çünkü zaten günlük hayatlarında yeterince uyuşturucu nedeniyle çıkan kavgalar var, bir de bunu televizyonda izlemek istediklerini hiç düşünmemiştim. Kolombiya’da çekim yaparken, insanlara ne çektiğimizi açıkladığımızda, bunu pek de hoş karşılamıyorlardı. Beni yanlış anlamayın, Kolombiya halkı çok nazik, fakat başlarda diziyi pek sahiplenmemişti.  Şimdi, Wagner Moura (Pablo Escobar) sokakta hayranlar tarafından durdurulmadan yürüyemiyor.Sanıyorum bunun en önemli nedeni, hikayeyi ele alış şeklimiz. Hikayeye saygı gösterdiğimizin farkındalar ve bizim için, gerçeklere sadık kalmak çok önemli. Escobar’ın hayatındaki birçok kişiyle konuştuk, diziye başlamadan önce onların da fikirlerini aldık. Tabii, hâlâ hayatta olan az sayıdaki yakınlarından bahsediyoruz.”

Gerçek bir hayat hikayesi anlatmanın en zor kısmının, gerçeği doğru yansıtabilmek olduğunu söyleyen yazar Doug Miro, hikayeye tanık olanlarla konuşmalarının, kendilerini gerçek hikayeye olabildiğince yaklaştırdığını anlatıyor. İspanyolca ve İngilizce bilen ve olaylara birinci elden tanıklık eden polis Javier Pena’nın hayat hikayesinin haklarını satın aldıktan sonra işlerinin çok daha kolaylaştığını söyleyen ekip, olabildiğince gerçeğe bağlı kalmaya çalıştıklarının altını çiziyor.
 


Yazı devam ediyor...
     
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER