Hayat Şarkısı: Bazı diziler sadece akşam eğlencesi değildir…

Hayat Şarkısı: Bazı diziler sadece akşam eğlencesi değildir…
Tekrar tekrar izlenesi...
10 hafta önce bebek filleri sevmeyi hayal eden bir çocukla tanıştık. O çocuk büyüdü, büyürken kalbindeki çevre sevgisini de büyüttü. Hayaller kurdu, sadece kendi çevresini değil uzanabildiği her yanı güzelleştirmeyi hayal etti. Bir gün geldi kurduğu hayaller yıkıldı ama o yine de bir yerlerden tutunmayı bildi. Bebek fillerin diyarına yararı olmayacaktı belki ama adım atılan her yer güzelleşmeyi hak etmiyor muydu?

Çevreye böylesine duyarlı bir adamın, para kazanmak uğruna yanlış şeylere göz yummayacağını biliyorduk. Şu 10 haftalık süreçte Kerim’i biraz olsun tanıdıysam o da ne yaparsa yapsın çevreye zarar verilmesine engel olacağıydı. Hal böyle olunca madenlerdeki çalışmaların durdurulması kaçınılmazdı. Buraya kadar beklediğimiz bir yolculuğun içindeydik, buradan sonrasında ise gözlerim dolu dolu izledim o özel sahneyi.

Bayram Bey ve Hüseyin arasındaki o kavga Bayram ve çocukları arasındaki çatışmayı uç noktaya çekecek olsa da Hüseyin’in sözleri gün gelecek Bayram’ın beynine de ok gibi inecek. Bayram Bey’i de biraz tanıdıysak, o da yıllardır içinde olduğu hukuksuzluk evreninden yavaş yavaş sıyrılacaktır. Doğruya doğru Cevher Holding’in büyümesi hukuku göz ardı ederek, birilerini gözeterek olmuş. Ama bu noktadan sonra Bayram Cevher için de bir şeylerin değişeceğini düşünüyorum. Neticede hikayemiz olumsuz özelliklerinden uzaklaşmaya çalışan karakterlerle dolu.

Hayat Şarkısı, hikayesini çevreye ve madenciliğe dokundururken farkını göstermişti. Ama asıl takdir edilesi yanı madenciliğe dokunurken takındığı tutum. Madenciliğin sadece adını geçirerek, gözlerini kapatarak hikayesini sürdürebilirdi ama Hüseyin’in haykırışlarıyla tarafını seçti. Aslında bu bir taraf seçme meselesi de değil. Bir gerçekleri haykırma meselesi.

Ülkenin kanayan yaralarından biri de madencilik şartlarıyken, bu haykırış çok değerli. Hayat Şarkısı’nı böylesine sevme sebeplerimden biri de böyle haykırışlar aslında.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER