Haftalık reyting analizi: Empire, Supergirl ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Empire, Supergirl ve diğerleri

Pazar günü Amerika’da Paskalya kutlandı, seyirci de televizyonun başına geçmedi. Dolayısıyla yeni bölüm yayınlayan diziler ufak hasarlar aldı. Bu haftaki düşüşleri maruz görmek lazım, çok üzülmeye gerek yok.

Flash’in konuk olması Supergirl’e yaradı ve reytingler dikkat çekici oranda yükseldi. Bakalım sırf Barry Allen’ı izlemek için gelen seyirci diziyi beğenip bundan böyle devam etmeye karar vermiş mi, gelecek haftaki düşüş oranından anlayacağız. Jane the Virgin du ufak yükseliş halinde, seviniyorum. Zaten yenilendi, endişeye mahal yok ama bu kadar iyi bir dizi mümkün olduğunca çok izlensin istiyorum, ne yapayım? Lucifer’in de iyi devam ettiğini not düşeyim. Gotham ile yeterince iyi bir ikili oldular diyebiliriz.

Çarşamba gününün en dikkat çekici yayını James Corden’in sunduğu The Late Late Show’un bir sosyal medya fenomenine dönen Carpool Karaoke segmentinin kolajıydı. Saat 22.00’de ekrana gelen özel yayın hiç de fena bir izlenme oranına ulaşmadı; birçok kişinin zaten YouTube’da her bölümü yalayıp yuttuğunu düşünecek olursak hele. Yeni bir Lip Sync Battle geliyor, demedi demeyin. Eğer daha önce izlemediyseniz Adele, Chris Martin ve Jennifer Lopez’in konuk olduğu bölümler favorim, bir yerden başlamanızı öneririm.

Empire verdiği uzun aradan yine bomba gibi rakamlarla döndü. Daha bu hafta dizinin uluslararası arenada ne denli büyük hayal kırıklığına uğradığını okumuşken ve Amerika dışı seyircinin siyahi bir ailenin güç çekişmeleriyle dolu hikayesini nasıl reddettiğini öğrenmişken Amerika reytingleri sevindirdi. Ama bu devirde bir tek Amerika bir diziyi kurtarmaz, bilelim. Empire reytingleri biraz dünyevi kıvama geldiğinde yurtdışı satışları çok güçlü olan ama Amerika’da daha az izlenen bir polisiye diziden  daha kıymetli olmayacaktır. Şimdilik dizi kanala da fazladan seyirci getirdiği için öncesinde yayınlanan Rosewood da bu dönüşten nemalanarak yükseldi. Nashville’in olası yeni sezonuna yeni başyazarlar atanırken bu reytinglerle nasıl ve neden yenileneceği merak konusu. Yeni başlayan Criminal Minds: Beyond Borders’ın hiç fena gitmediğini söyleyebiliriz, yenilenmesi yüksek ihtimal.

Geçen hafta yeni Shondaland dizisi The Catch’e merhaba demiştik. İzlenme oranlarını pek de iyi bulmadığımı söylemiştim, 2. hafta sonuçları daha da kötü geldi. Sanırım uzun zamandır ilk Shondaland iptalini göreceğiz, sıkı duralım. Bir tık daha düşerse hiç umut kalmaz. The 100 birkaç hafta önce yaşanan bir olay nedeniyle hayranlarını kızdırmış ve boykot çağrılarına neden olmuştu. Başka dizi olsa bunun etkisi olacağına inanmazdım ancak halihazırda zaten sadece sıkı takipçilerce izleniyormuş gibi duran bir dizinin reytinglerinin bu olaylar ardında düşmesi sebep-sonuç ilişkisine inanmamı sağlıyor. Umarım gelecek sezon biraz toparlar, yenilendiği için şimdilik endişelenmiyorum. Bu hafta CBS’in Rush Hour uyarlaması yayına başladı ve NBC’nin Jennifer Lopez’li dizisi Shades of Blue’nun final bölümünün gerisinde kaldı. Pek parlak bir başlangıç olduğunu söyleyemeyeceğim, ama bu seviyede kalırsa belki bir şansı olabilir. 2. bölüm sonuçlarına bakmak lazım.

Geldik Nisan ayına, Şurada 5-6 hafta sonra tüm dizilerimizin akıbetini biliyor olacağız. Bu sezon zaten birçok dizi çoktan yenilendi ya da iptal edildi; hem sevindik, hem de keyfimiz kaçtı. Şimdi metanetli olma zamanı. Allah kimseye sevdiği diziyle vakitsiz ayrılık vermesin.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER