Kiralık Aşk: Ya biz Simurg oluyorsak?

Kiralık Aşk: Ya biz Simurg oluyorsak?
Masalların vazgeçilmezi Simurg nam-ı diğer Anka Kuşu ya da Phonenix (Feniks). Birbirinden farklı adları olduğu gibi birbirinden farklı anlamları ve inanışları da barındırıyor. Görülmesi çok zor olan bu kuşu görenlerin, yeniden doğuş, diriliş, bilgelik, ölümsüzlük kazanacağını anlatıyor masallar. Kiralık Aşk'ta 30. bölümde karşımıza çıkan bu kuş hangi anlamındaydı? Hangi mitoloji, hangi efsane bize yol göstermeliydi? Simurg'un Ömer-Defne aşkı için önemi neydi ve bundan sonra bizi ne bekliyordu? Rotamızı asırlar öncesinin Pers İmpatorluğu'na yöneltip Simurg efsanesi için kanat çırpmamız gerekiyordu.

"Rivayet o'dur ki kuşların hükümdarı olan Simurg, Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Kuşlar dünyalarında ters giden bir şey olduğunda Simurg'u bekler dururlarmış. Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler. Simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Bir gün, uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg’un kanadından bir tüy bulmuş. Onun var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg’un huzuruna gidip, yolunda gitmeyen şeyler için yardım istemeye karar vermişler.

Ancak Simurg'un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı'nın tepesindeymiş. Oraya varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, hepsi birbirinden çetin yedi vadi... İstek, aşk, marifet, istisna, tevhid, hayret ve yokluk vadileri... Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. İsteği ve sabrı az olanlar, dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülmüşler. Yorulanlar ve düşenler olmuş... "Aşk denizi" nden geçmişler önce...". "Ayrılık vadisi" nden uçmuşlar...". "Hırs ovası"nı aşıp, "kıskançlık gölü"ne sapmışlar... Kuşların kimi "Aşk denizi"ne dalmış, kimi "Ayrılık vadisi"nde kopmuş sürüden... Kimi hırslanıp düşmüş ovaya, kimi kıskanıp batmış göle...

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;
Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış);
Kartal, yükseklerdeki krallığını bırakamamış;
Baykuş yıkıntılarını özlemiş;
Balıkçıl kuşu bataklığını.

Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış. Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi "şaşkınlık" ve sonuncusu Yedinci Vadi, "yok oluş"ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı'na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış. Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş: Farsça "Si", "otuz" demektir... Murg" ise "kuş"...

Simurg'un yuvasını bulunca öğrenmişler ki; "Simurg - otuz kuş" demekmiş. Onların hepsi Simurg'muş. 30 kuş, anlar ki, aradıkları sultan, kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur. Simurg olduktan sonra bile uçmaya devam etmişler. " Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER