Bir mücadelenin hikayesi: Benim Adım Malala

Bir mücadelenin hikayesi: Benim Adım Malala
"Bir çocuk, bir öğretmen, bir kalem ve kitap dünyayı değiştirebilir"
Henüz 15 yaşındayken ülkesi Pakistan’da baskı rejimi kurmaya çalışan ve halkın üstüne kabus gibi çöken Taliban’a karşı koyan ve kız çocuklarının eğitim hakkı için sesini yükselten Malala Yusufzay başından vurularak öldürülmek istendi, komada kaldı ve uzun süren zorlu tedavi süreçlerinin ardından tekrar yaşama döndü. Yaşadığı korkunç günler Malala’nın cesur kalbini hiç susturmadı ve tüm dünyada eğitim hakkından yoksun bırakılan kız çocuklarının sesi olmaya devam etti ve bu çabasıyla 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

Nat Geo ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi, Malala’nın etkileyici hikâyesinden hareketle ülkemizde “Kızlara Ses Ver” adında bir kampanya başlattı. Buğra Gülsoy, Ece Temelkuran, Harun Tekin, Sedef Avcı ve Şebnem Bozoklu gibi isimler kampanyaya destek verip bir tanıtım filmi hazırlarken Barış Falay da filme sesiyle hayat kattı. Kampanya hem eğitimde eşitlik hakkı, kız çocuklarının okul hayatından mahrum kalmaması hem de taciz, tecavüz, çocuk yaşta evlilikler gibi konularla ilgileniyor. “Benim Adım Malala” belgeseli için dün akşam düzenlenen özel gösterim gecesinin Fox Tv adına ev sahipliğini yapan Melisa Eyiakkan, Malala’nın ilham veren öyküsüne kayıtsız kalamadıklarını anlatırken televizyoncular olarak böyle önemli bir konuda mutlaka sorumluluk sahibi davranmak gerektiğini söyledi.

Hem ülkemizdeki hem de dünyadaki kız çocuklarının sesi olmaktan çok mutlu olduklarını da aktardı. Kampanyanın başlangıcından beri çok yol aldığını belirten Eyiakkan, kampanya dâhilinde yollanacak 10 tl değerindeki tek bir kısa mesajın bile fark yaratabileceğini, Malala’nın belgeseli ve tanıtım kampanyasını ne kadar çok insana ulaştırabilirlerse o kadar kız çocuğunu kurtarabileceklerine inandıklarını aktardı. Kampanyaya katılan ünlü isimler ve her yaştan, her meslek grubundan destekçilerin buluştuğu bu güzel gecede önce bu kanayan yaranın çözümü için yapabileceklerimizi konuştuk sonra da son derece etkileyici bir belgesel olan “Benim Adım Malala” yı izledik.Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER