Filinta: Duyan duymayana, gören görmeyene…

Filinta: Duyan duymayana, gören görmeyene…
Yeterince ağladık, yeterince hüzünlendik artık intikam zamanı geldi demiştik. İntikam zamanı geldi çattı. Alınan her intikamda da öyle bir haz verdi ki bizlere anlatması zor. Nedendir bilinmez bu kanun kaçağı olma durumu her dizide, filmde çok hoşuma gidiyor. Filinta'da da gitti. Gerçi nasıl gitmesin, Mustafa’dan öyle sağlam kanun kaçağı oldu ki dillere destan. Sağda solda anlatmadığım kimse kalmadı.

Kanun kaçağı olmak, adam asmak pek hayra yorulacak bir iş değil ama işler de öyle karıştı ki adalet çizgisinden çoktan çıktı bile. Ayrıca Pir’i Abdullah da "Caizdir, sultanım." dedi. Bu intikam işi de burada bitmez. Önce pehlivanlar gitti, şimdi sırada paşalar, bankerler var. Mustafa’nın da, Ali’nin de öleceği yok zaten. Anlayacağınız önümüzdeki haftalarda seyir zevki tavanlarda bir Filinta bekliyor bizleri. Reytingler de oldukça iyi gidiyor. Filinta'nın hak ettiği reytingler değil bunlar fakat gözle görülür bir yükselme var, özellikle AB’de.

Olur olur, bal gibi olur..

Yeni gelen oyuncular rollerine cuk diye oturmuşlar. Ahmet Mekin tam o tipte bir oyuncu zaten. Hazım Körmükçü’nün canlandırdığı Akbar Eyyam karakterinin de uzun zamandır arayış içinde olduğumuz kötü adam olduğu kanısındayım. Boris’in müziğiyle giriş yapmasında da olabilir fakat beni epey etkiledi. Planları biraz aksak geliyor olsa da Miloş’u öldürebilecek kadar yetkisi var. Miloş’u öldürebilecek kişinin de en tepelerde olması gerekir. Yüce Meclis’in en yukarılarına da aksak planlar yaparak gelinebileceğini sanmıyorum. Süreyya’nın eski kocası, Edmund Sultan olması da kafamı epey kurcaladı. "Acaba Süreyya da mı?" dedim durdum...

Tüm bölüm boyunca gözlerimi Mustafa’dan alamadım. Adam gittikçe daha da yukarıya çıkarıyor çıtayı. Yakışıklılığı olsun, oyunculuğu olsun üstüne koyarak ilerliyor. Bu bölümde de girdiği aksiyonların bini bir para. O sahnede adamın kolunu nasıl kırdı öyle ya? Şaştım kaldım. Bir yandan da efekt mi, makyaj mı bilemiyorum ama kolun kırılmasının ardından Mustafa’nın yüzüne sıçrayan ve kolun üzerinden gözüken kan "Vay be!" dedirtti. Bölüm boyunca kullanılan "Bu topraklar üzerinde oyun oynamaya kalkışan ve buna yataklık eden herkes, cehennem de yerini alacak! Duyan duymayana, gören görmeyene anlatsın!" replikleri de oldukça başarılıydı. Şahsen sabah kalktım gittim, duyan duymayan, gören görmeyen herkese anlattım.

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu^^

Ulu Hakan artık tahtta. Alınacak intikamlar, sorulacak hesaplar var. Şehzade Mehmet’in, Abdülhamit olması biraz hızlı ve tuhaf oldu, ne yalan söyleyeyim. Şehzade Mehmet birden Sultan Abdülhamit oldu. Araştırma yapsam da Abdülhamit’in Mehmet adına sahip olduğuna dair bir bilgi bulamadım. Yine de birden Abdülhamit kesilen Şehzade’nin, pardon Sultan’ın bundan sonraki hareketleri tarihe paralel olacaktır. Bölümde de ufak ufak verildiği gibi yakın zamanda Ruslar ile münakaşa yaşayacağız anlayacağınız. Önce Balkanlar birbirine girecek, peşinden de 93 Harbi gelecek.Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER